استفاده از فلزات مایع برای تبدیل دی اكسید كربن به زغال سنگ

استفاده از فلزات مایع برای تبدیل دی اكسید كربن به زغال سنگ

به گزارش آتی جو انتشار گاز دی اكسید كربن یكی از عوامل اصلی تهدید كننده محیط زیست است و دانشمندان راهی منحصر به فرد برای تبدیل آن به زغال سنگ جامد یافته اند.به گزارش آتی جو به نقل از نیواطلس، گاز دی اكسید كربن یكی از محصولات جانبی فعالیت خیلی از واحدهای صنعتی و از عوامل اصلی گرمایش كره زمین است و بنابراین محققان به صورت گسترده برای مقابله با روند فزاینده تصاعد آن تلاش می كنند.
جدا كردن كربن از هوای اطراف و بازگرداندن آن به معادن زغال سنگ می تواند تا حد زیادی این مشكل را برطرف كند و عملیاتی شدن این روند استفاده مجدد از كربن برای تولید سیمان، سوخت، برخی نوشیدنی ها و غیره را ممكن می كند.
برای ذخیره سازی دی اكسید كربن باید آنرا فشرده كرد تا به حالت مایع درآید و سپس آنرا به زیرزمین تزریق كرد تا باردیگر به زغال سنگ مبدل شود. این فرایند بسیار پرهزینه و گرانقیمت بوده و گاهی به دو سال وقت نیاز دارد. نكته مهم این است كه در اغلب موارد بخش زیادی از كربن در زیر زمین هم به صورت گاز باقی می ماند و امكان بازگشت آن به هوای آزاد و آلوده كردن محیط زیست وجود دارد.
اما محققان آمریكایی، استرالیایی، آلمانی و چینی با همكاری هم روش تازه ای را برای جامد كردن كربن پیش از تزریق آن به زیرزمین ابداع نموده اند.
در این روش از برخی فلزات مایع شامل آلیاژ گالیم و سدیم استفاده می شود. در این روش ابتدا گاز مورد اشاره با فشرده شدن به مایع تبدیل می شود و سپس با افزوده شدن آلیاژ مورد اشاره و استفاده از جریان الكتریكی كل این تركیب به تدریج به صورت جامد درمی آید.این تركیب جامد رسانای خوب الكتریسیته هم به حساب می آید و به راحتی می توان آنرا ذخیره كرد.

1397/12/09
15:50:15
5.0 / 5
4522
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آتی جو