چشم انداز فناوری درسال ۹۸؛

خودروهای ارزان برقی فراتر از تسلا، اینترنت ۵G از طریق می رسد

خودروهای ارزان برقی فراتر از تسلا، اینترنت ۵G از طریق می رسد

آتی جو: در سال جدید صنعت فناوری بیشتر از پیش رشد می كند و بنظر می رسد پیشرفت در حوزه های اینترنت ۵جی، خودروهای برقی و خودران و اینترنت اشیا توجه تمام دست اندركاران این صنعت را به خود جلب كرده است.به گزارش آتی جو به نقل از مهر، صنعت فناوری هر سال در ابعاد جدیدی رشد می كند. گستره قابلیت ها و كاربردهای آنرا نمی توان به صنعت یا تولید نسبت داد. رشد فناوری در كل سطح رفاه و زندگی انسان را ارتقا داده است. جالب آنكه به نظر نمی رسد در آینده این روند متوقف شود. شركت های مشاوره مختلف تخمین ها و پیش بینی های متفاوتی از مهم ترین روندهای این بخش در سال آتی نمایش كردند. اما با عنایت به برآیند تحقیقات آنها می توان ادعا كرد در سال جدید هوش مصنوعی، ماشین های خودران و واقعیت مجازی همچون روندهای صنعت فناوری هستند كه به شكل گسترده ای رشد می كنند.
علاوه بر آن نمی توان سروصدای عرضه اینترنت با استاندارد ۵G را در سراسر جهان نادیده گرفت. در ماه های پایانی سال قبل شمسی، خیلی از شركت ها دستگاه هایی جدیدی از موبایل گرفته تا خودرو عرضه كردند كه با این استاندارد یكپارچه شده بود. از طرف دیگر فناوری بلاكچین باز رشد قابل توجهی داشت و الان پیش بینی می شود خیلی از شركت ها فراتر از نقل و انتقالات پول های مجازی از آن برای ایجاد شفافیت تراكنش ها استفاده می نمایند. از طرف دیگر با عنایت به حوادث و حواشی شبكه های اجتماعی پارسال و پررنگ تر شدن اهمیت حفظ حریم خصوصی كاربران، بنظر می رسد در این بخش باز تغییراتی رخ دهد.
برخی از مهمترین روندهای صنعت فناوری در سال جدید را می توانید در زیر بخوانید:
اینترنت ۵G بالاخره از طریق می رسد
در این اواخر هیچ موضوعی مانند استاندارد ۵G این همه سروصدا در صنعت موبایل به پا نكرده بود. در نیمی از دهه جاری این استاندارد بعنوان سرآغازی برای نمایش خدمت اینترنت سریع تر موبایل معرفی شده بود كه جایگزین اینترنت عادی می شود. اما در این میان مشكلی وجود داشت؛ هیچكس دقیقاً نمی داند استاندارد اینترنت ۵G چه بوده است.
اما این روند پارسال تغییر نمود. حالا خاصیت های این استاندارد و همین طور فناوری های واقعی كه با این خاصیت ها همخوان هستند باز عرضه شده اند. البته در بخش اعظم سال قبل این استاندارد در حال آزمایش بود اما در سال جدید احتمالاً تلفن های هوشمند با قابلیت همخوانی با ۵G عرضه می شوند. به هر حال تخمین زده می شود تا اختتام ۲۰۱۹ میلادی (دی ماه ۱۳۹۸ شمسی) تقریباً تمام شهرهای بزرگ و تقریباً حومه های آنها به اینترنت ۵G دسترسی خواهند داشت. مناطق دورافتاده باز احتمالاً باید برای دسترسی به اینترنت ۵G منتظر ۲۰۲۰ میلادی بمانند. این درحالی است كه در بعضی مناطق حتی استاندارد LTE ارائه نشده است. اما بالاخره در ۲۰۱۹ میلادی اینترنت ۵G به واقعیت تبدیل می شود.

خودروهای برقی؛ فراتر از تسلا
اكثر افراد هنگام صحبت درباره خودروهای برقی، شركت تسلا را در نظر می آورند. اما بنظر می رسد در ۲۰۱۹ میلادی بقیه شركت های تولید كننده خودرو باز وارد بازی «حمل ونقل الكتریكی» می شوند.
در سال جدید انبوهی از خودروهای جدید الكتریكی رونمایی می شوند كه قسمتی از آنها لوكس هستند. خودروسازانی مانند آئودی، آستون مارتین، جاگوار، مرسدس بنز و پورشه همه مدل هایی الكتریكی برای ویراژ دادن در جاده ها می سازند اما این خودروها بسیار گرانقیمت هستند.
البته پیش بینی می شود مدلهای ارزان تر خودروهای الكتریكی مانند Mini E و ولوو XC۴۰ باز با قیمتی كمتر از ۵۰ هزار دلار عرضه شوند. تسلا باز خودروی الكتریكی مدل ۳ با قیمت پایه ۳۵ هزار دلار باز عرضه نموده است. فولكس واگن باز خودروی e-Golf باز با برچسب قیمتی ۳۰ هزار دلار عرضه می شود. بدین سبب در آینده نزدیك خودروهای ارزان الكتریكی باز به بازار عرضه می شوند.
تقریباً تا اختتام ۲۰۱۹ میلادی همه خودروسازان بزرگ نوعی خودروی الكتریكی رونمایی یا به بازار عرضه می كنند.
البته حداقل ۵ سال طول می كشد تا خودروهای الكتریكی مكان خود در بازار را تثبیت كنند. اما سال جدید سرآغازی برای اختتام عصر موتورهای احتراقی خواهد بود.

سراشیبی سقوط شبكه های اجتماعی و افزایش قانون گذاری
اكنون چند سالی است كه شبكه های اجتماعی با دردسرهای مختلف دست و پنجه نرم می كنند. سرآغاز این مشكلات درانتها ۲۰۱۶ میلادی بود، یعنی هنگامیكه هكرها از الگوریتم ها برای تأثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا و رأی دهندگان به همه پرسی برگزیت در انگلیس استفاده كردند. اما اوضاع پارسال بسیار وخیم تر شد. خیلی از مدیران شبكه های اجتماعی در حال سقوط بودند یا بطور كلی از اعتراف به دخالت در این روند سرباز می زدند.
هرچند خیلی از افراد به سختی می توانند عادت به استفاده از شبكه های اجتماعی را ترك كنند اما باید منتظر روند نزولی بازدید از برخی شبكه های اجتماعی در سال جدید بود. در همین راستا استفاده از سرویس های اشتراك گذاری عكس و ویدئو مانند اینستاگرام و اسنپ چت افزایش یافته اما استفاده از سرویس های متنی مانند توئیتر و فیسبوك كاهش یافته است.
علاوه بر آن در اینجا بحران اعتماد را باز باید در نظر گرفت. دو شبكه اجتماعی فیسبوك و توئیتر اقدامات كمی برای مقابله با قلدری در فضای مجازی انجام داده اند و بنظر می رسد درآمدزایی بوسیله تبلیغات را از موضع گیری در مقابل انتشار اطلاعات غلط بوسیله سرویس هایشان ترجیح می دهند.
بنابراین در سال جدید باید منتظر موضع قانون در مقابل این شبكه ها بود. این در شرایطی است كه تیم كوك (مدیر ارشد اجرایی اپل) و بیل گیتس (بنیانگذار مایكروسافت) درباره نیاز به تنظیم قوانین در این صنعت سخن گفته اند.

اینترنت بدن انسان
شركت تحلیلی «گارتنر» تخمین می زند تا اختتام ۲۰۲۰ میلادی حدود ۲۰.۴ میلیارد دستگاه به اینترنت اشیا مجهز شوند. در همین راستا تخمین زده می شود در سال جدید فعالیت تولیدكنندگان دستگاه های اینترنت اشیا و همچنین چرخه تأمین تجهیزات آنها گسترش یابد. به خصوص تلاش های زیادی برای افزایش امنیت این دستگاه ها در حال انجام می باشد.
در كنار این نگرانی های امنیتی بنظر می رسد باید اشاره نمود گستره استفاده از اینترنت اشیا از لوازم و تجهیزات خانگی و صنعتی فراتر رفته و به داخل بدن انسان باز نفوذ می كند. همچون این وسایل هوشمند می توان به دستگاه های كنترل سلامتی و عینك های هوشمند اشاره نمود.
در گزارش «بنیاد كامپیوتر IEEE » آمده است: قرص های دیجیتال به حوزه پزشكی و درمان باز نفوذ می كنند. از طرف دیگر دستگاه های مجهز به «اینترنت بدن» كه به بدن انسان می چسبند یا پیوند می خورند باز سرآغاز عصر برقراری ارتباط با حسگرها در محیط است. این دستگاه اطلاعاتی غنی تر جمع آوری می كنند كه كاربردهایی جالب تر و وسیع تر داند. البته نگرانی هایی درباره حفظ حریم شخصی انسان ها و لطمه های فیزیكی آنها به انسان باز وجود دارد.

دستگاه ها و مواد هوشمند
مواد پیشرفته و دستگاه های هوشمند مانند عینك هایی با لنز قابل تنظیم، كاغذ هوشمند و فرستنده و دریافت كننده های قابل هضم در بدن انسان كاربردهای جدیدی در حوزه خدمات درمانی، بسته بندی، دستگاه های مصرف و حوزه های دیگر دارند. استفاده از این فناوری ها تأثیری عظیم روی درك انسان از اینترنت اشیا دارد و به موارد استفاده جدیدی منجر می شود.

فناوری های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی
فناوری های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی برای آموزش كارمندان، آموزش به دانش آموزان، فعالیت های مهندسی و رشته های دیگر كارآمد است. با این وجود هزینه بالای استفاده از آنها یك مانع كلیدی در این روند بشمار می رود. البته با گسترش استفاده از هدست های واقعیت مجازی این روند تغییر خواهدنمود.
به هر حال در ۲۰۱۹ میلادی كاربردهای صنعتی واقعیت مجازی توسعه می یابد. این امر روی پروسه فعالیت های افراد در سراسر جهان تأثیر می گذارد.
واقعیت افزوده طی سال قبل در سایه واقعیت مجازی رشد كرده است. اما در ۲۰۱۹ میلادی این فناوری هم با رشد قابل توجهی روبرو می شود.

فناوری بلاكچین
تا ماههای پایانی سال جدید فناوری بلاكچین برای اولین بار با كاربردهایی برای شركت ها عرضه می شود. شركت های مختلف از این فناوری بعنوان راهی برای ارتقای سطح همكاریهای خود استفاده می نمایند.
در ۲۰۱۹ میلادی بلاكچین از حصار تراكنش ارزهای مجازی خارج و به بخشی مهمی از پلت فرم های تجاری تبدیل می شوند. این فناوری شفافیت تراكنش ها را در بسیای از كسب و كارها فراهم می كنند.


1398/01/12
15:38:01
5.0 / 5
4164
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آتی جو