بیشتر از دو هزار و ۶۰۰ مجوز تولید داروهای گیاهی صادر شد

بیشتر از دو هزار و ۶۰۰ مجوز تولید داروهای گیاهی صادر شد

به گزارش آتی جو تعداد مجوزهای تولید داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی و صادر شده از جانب سازمان غذا و دارو از سال ۱۳۷۷ تا سال قبل با رشد چشم گیر ۱۰۰ برابری مواجه گردید.به گزارش آتی جو به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی در حوزه صنعت دارویی كشور اهداف متعددی را دنبال می كند. كسب سهم ۲۰ درصد ارزش بازار داروهای كشور توسط محصولات تأیید شده مبتنی بر داروهای گیاهی و محصولات طبیعی یكی از این اهداف است.
در راستای تحقق این هدف مهم ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اولین سال های تأسیس مبادرت به پشتیبانی از تجاری سازی طرح های نوآورانه در این عرصه كرده است.
به گونه ای كه تعداد مجوزهای تولید داروهای گیاهی و فرآورده های طبیعی و صادر شده از جانب سازمان غذا و دارو از سال ۱۳۷۷ تا كنون با رشد قابل ملاحظه ای روبرو شده است. طبق گزارش اداره كل فرآورده های طبیعی آن سازمان تعداد مجوزهای صادر شده در این عرصه از تعداد ۲۶ مجوز در سال ۱۳۷۷ با افزایش ۱۰۰ برابری به دو هزار و ۶۵۸ مجوز پارسال رسیده است.
البته این مورد در حوزه فرآورده های طب سنتی ایران هم صدق می كند. طب سنتی و گیاهی میراث ارزشمندی از تجربیات نسل های گذشته است كه با گنجینه قوی گیاهی ناشی از اقلیم طبیعی ایران می تواند راه گشای خیلی از دردها و تنگناهای پزشكی امروز باشد. فرآورده های طب سنتی ایران می توانند پلی بین پیوندهای دیرینه طب كهن ایران و علم روز و نوین داروسازی مدرن باشد. تا سال ۱۳۸۶ مجوزی با عنوان فراورده طب سنتی صادر نمی شد.
از این سال با تدوین و ابلاغ آئین نامه تهیه و عرضه فرآورده های طب سنتی ایران اداره كل فرآورده های طبیعی سازمان غذا و دارو آغاز به اعطای مجوز تولید بر مبنای كتاب های مرجع طب سنتی همچون الحاوی (رازی)، قانون فی الطب (ابن سینا)، ذخیره خوارزمشاهی (جرجانی)، اختیارات بدیعی (انصاری شیرازی) و كامل الصناعه (علی بن عباسی اهواز) كرد. ازاین رو طی ۱۱ سال قبل صدور مجوز تولید فراورده های طب سنتی روند افزایشی را تجربه نمود.
در حال حاضر تعداد یك هزار و ۳۴۷ محصول فرآورده طب سنتی دارای مجوز تولید از سازمان غذا و دارو است كه در مقایسه با سال ۱۳۸۶ كه تنها ۲ مجوز برای تولید این فرآورده ها صادر شد افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.

1398/02/04
13:49:37
5.0 / 5
4603
تگهای خبر: توسعه , تولید , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آتی جو