فناوری خورشیدی از تولید تا مصرف-۱۱

آبگرمكن خورشیدی با فناوری ایرانی تولید شد

آبگرمكن خورشیدی با فناوری ایرانی تولید شد

به گزارش آتی جو محققان كشور موفق به طراحی و ساخت آبگرمكن خورشیدی شدند كه دارای تاییدیه بوده و می تواند بیشتر از ۹۵ درصد انرژی دریافتی از خورشید را جذب نماید.به گزارش آتی جو به نقل از مهر، انرژی خورشیدی منحصر به فردترین منبع انرژی تجدید پذیر در جهان است و منبع اصلی تمامی انرژی های موجود در زمین به شمار می آید. این انرژی به صورت مستقیم و غیرمستقیم می تواند به اشكال دیگر انرژی تبدیل گردد.
با توجه به محدود بودن منابع سوخت فسیلی و مشكلات ناشی از احتراق این سوخت ها مانند آلودگی روزافزون هوا، استفاده از فناوری های خورشیدی مورد توجه خیلی از كشورها قرار گرفته و هم اكنون كشورهای زیادی وجود دارند كه به دنبال استفاده از نور خورشید به طرق مختلف هستند تا از آن بعنوان مثال برق تولید كنند.
ساخت و تولید آبگرمكن خورشیدی ایرانی
خلیل دهقان مجری طرح آبگرمكن خورشیدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: هر كجا كه احتیاج به آبگرمكن داشته باشد می توان از این سیستم استفاده نمود.
وی با اشاره به اینكه این آبگرمكن خورشیدی كه حمل و نصب سریعی دارد بدون مصرف گاز، برق و یا هر انرژی دیگر كار می كند، اظهار داشت: این آبگرمكن قابلیت كاركرد تا دمای ۳۵ – درجه سانتیگراد در زمستان بدون یخ زدگی را دارد و می تواند بیشتر از ۹۵ درصد انرژی دریافتی از خورشید را جذب نماید.
به گفته وی، آبگرمكن خورشیدی كه طراحی نموده ایم قابل اتصال به سیستم تأمین آب گرم موجود شامل آبگرمكن دیواری، پكیج و موتورخانه است.
دهقان با تاكید بر اینكه این طرح تاییدیه از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران كرده است، بیان كرد: این آبگرمكن، قابلیت گرم كردن آب تا دمای ۸۰ درجه سانتیگراد در تابستان و ۴۰ درجه سانتیگراد در زمستان در مناطق كوهستانی را دارد.
وی با اشاره به اینكه قابلیت گرم كردن آب تا دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد در تابستان و ۶۰ درجه سانتیگراد در زمستان در مناطق گرمسیری در این سیستم آزمایش شده است، بیان كرد: در صورت ابری بودن شرایط جوی، این آبگرمكن می تواند به برق متصل شود و گرما تولید نماید.
وی با اشاره به اینكه آبگرمكنی كه طراحی نموده ایم، قابلیت اتصال مستقیم به آب لوله كشی را دارد، اظهار داشت: این سیستم مناسب جهت استفاده در منازل و مجتمع های مسكونی، باغ و ویلا، هتل ها و رستوران ها، مساجد، مراكز صنعتی، دامداری ها و مرغداری ها، گلخانه ها و سرویس های بهداشتی و كلیه مكان هایی كه احتیاج به آب گرم دارند، به كار می رود.
دهقان تصریح كرد: جهت استفاده از این سیستم، آب لوله كشی به آبگرمكن خورشیدی وصل شده تا ۴۰ درجه سانتیگراد گرم می شود و به موتورخانه یا پكیج یا آبگرمكن دیواری یا زمینی وصل شده و توسط آنها دمای مورد نیاز تأمین شده و به سرویس ها هدایت می شود.
وی با اشاره به اینكه تابحال این آبگرمكن در بعضی گلخانه ها، مدارس، مساجد و منازل مسكونی، استخرها مجهز شده اند، اضافه كرد: عمر مفید آبگرمكنی كه طراحی نموده ایم بالای ۲۰ سال و گارانتی دو ساله است؛ همینطور این سیستم قابلیت رقابت با نمونه های تولیدی خارجی را دارد.
به گزارش آتی جو به نقل از مهر، این طرح در ششمین نمایشگاه ربع رشیدی عرضه شد و تاییدیه سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران را دریافت كرده است.

1398/03/16
19:11:27
5.0 / 5
4439
تگهای خبر: انرژی , تولید , سرویس , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آتی جو