توسط محققان به نتیجه رسید؛

ساخت پلاستیكی با فناوری نانو كه قادر به دفع سیالات است

ساخت پلاستیكی با فناوری نانو كه قادر به دفع سیالات است

به گزارش آتی جو محققان موفق به ساخت پلاستیك با خواص سیال گریز شدند كه می تواند سیالات گوناگونی نظیر آب، شیر، سس كچاپ، قهوه و روغن زیتون را دفع كند.به گزارش آتی جو به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، پژوهشگران دانشگاه پترزبورگ موفق به ساخت پلاستیك با خواص سیال گریز شدند كه می تواند سیالات گوناگونی نظیر آب، شیر، سس كچاپ، قهوه و روغن زیتون را دفع كند. روی سطح این پلاستیك، نانوساختارهای قارچی شكل از جنس پلی اتیلن ترافتالات وجود دارد.
فناوری هایی نظیر پنل های خورشیدی و LED نیازمند پوشش های ضدآب و ضدآلودگی و روغن گریز هستند. دانشمندان به دنبال مواد جدیدی هستند تا فناوری پنل خورشیدی را با این مواد تركیب كرده و از آنها برای ساخت پرده، لباس و كاغذ استفاده كنند. محققان دانشگاه پترزبورگ، پلاستیك نوری انعطاف پذیری ساختند كه تمام این خواص را دارا است، روی سطح این پلاستیك ساختارهای قارچی شكل بوجود آمده است.
در این پروژه محققان از نانوساختارهای ستونی به شكل قارچ از جنس پلی اتیلن ترافتالات (PET) استفاده كردند. با استفاده از این پوشش نانوساختار، سطح پلاستیك خاصیت سوپر امنیفونیك می شود كه قادر به دفع سیالات مختلفی خواهد بود و در عین حال كاملاً شفاف است.
این سطح می تواند سیالات گوناگونی نظیر آب، شیر، سس كچاپ، قهوه و روغن زیتون را دفع كند. این سطح كاملاً شفاف بوده و نور از آن عبور می كند و در عین حال پراش هم می یابد. با این كار این سطوح برای تولید پیل های خورشیدی و LED ایده آل می شود و در عین حال می توان آنها را با مواد انعطاف پذیر تركیب كرد.
سجاد حقانی فر، از نویسندگان این مقاله از دانشگاه پترزبورگ می گوید: «نكته كلیدی در این ساختار، شكل نانوساختار روی سطح پلاستیك است. ما نشان دادیم كه این مواد می توانند آلودگی ها و لكه ها را از سطح بزدایند.
پاول لو، استادیار رشته مهندسی صنعتی می گوید: برگ نیلوفر آبی نمونه بسیار كلاسیك و استاندارد از سطح خودتمیزشونده و ضدآب است. ما پلاستیك دارای پوشش نانوساختار خویش را با برگ نیلوفر آبی مقایسه كردیم، این مقایسه نشان داد كه پلاستیك نانوساختار ما سیالات بیشتری نظیر خون، قهوه، اتیلن گلیكول و روغن زیتون را دفع می كند. این سطح نه تنها سیالات را دفع می كند بلكه می توان آنرا با تجهیزات و ادوات پزشكی تركیب كرد و برای پیشگیری از انعقاد خون و رشد باكتری ها استفاده نمود. نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای با عنوان Stain-Resistant، Superomniphobic Flexible Optical Plastics Based on Nano-Enoki Mushrooms در نشریه Journal of Materials Chemistry A به چاپ رسیده است.

1398/04/20
13:37:36
5.0 / 5
4232
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آتی جو