توسط سازمان فضایی ایران؛

اسامی ۷ دانشمند ایرانی عناوین هفته جهانی فضا شد

اسامی ۷ دانشمند ایرانی عناوین هفته جهانی فضا شد

آتی جو: اسامی 7 دانشمند برجسته ایرانی كه اسامی آنها روی عوارض سطحی ماه نامگذاری شده است، بعنوان عناوین روزهای هفته جهانی فضا برگزیده شد.


سعید قربانی، دبیر هفته جهانی فضا در گفتگو با خبرنگار مهر، برنامه های مدنظر سازمان فضایی ایران برای برگزاری هفته جهانی فضا را تشریح نمود. وی با تاكید بر اینكه ایران جزو معدود كشورهایی است كه در تمام سال ها، برنامه های هفته جهانی فضا را برگزار كرده است، گفت: طبق روال هر سال، ستاد هماهنگی هفته جهانی فضا با هدف برنامه ریزی برای برگزاری هدفمند این رویداد در سازمان فضایی ایران تشكیل شده است. قربانی با اشاره به اینكه هفته جهانی فضا از ۱۲ تا ۱۸ مهرماه ( ۴ تا ۱۰ اكتبر) برگزار می شود، افزود: در این راستا با عنایت به تجربیات گذشته در برگزاری این رویداد، جلسات هماهنگی با نمایندگان سازمانهای در رابطه با مقوله فضایی، دانشگاهها و شركتهای خصوصی كه اشتراكاتی در امور فضایی دارند، برگزار شده تا با استفاده حداكثری از توان درون و برون سازمانی و نیز بخش خصوصی، بتوانیم برنامه های این هفته را به بهترین شكل برپا نماییم. دبیر هفته جهانی فضا با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده برای این رویداد اظهار داشت: شعار هفته جهانی فضا امسال از طرف كمیته جهانی فضا «ماه؛ دروازه ای به سمت ستارگان» در نظر گرفته شده و از این حیث سازمان فضایی ایران این شعار را سرلوحه و محور برنامه ریزی های خود قرار داده است. وی افزود: محوریت برنامه های این هفته با هدف ارتقا سطح آگاهی عمومی از فواید خدمات فضاپایه، رونق اقتصادی به واسطه خدمات فضاپایه، جلب نظر و تشویق كودكان به فراگیری علوم فضا و نیز همكاری بین المللی در برنامه فضایی كشورها در نظر گرفته شده كه سازمان فضایی نیز ذیل این محورها، برنامه های این هفته را تنظیم كرده است. قربانی اظهار داشت: بر این اساس اسامی ۷ دانشمند برجسته ایرانی كه اسامی آنها روی عوارض سطحی كره ماه نامگذاری و ثبت جهانی شده است، عناوین روزهای این هفته را می سازند. این اقدام در جهت معرفی بیشتر این دانشمندان و پرداختن به فعالیت ها و دستاوردهای باارزش آنان و تشریح نقش پررنگ دانشمندان ایرانی در توسعه علوم نجوم برای مردم، صورت گرفته است. دبیر هفته جهانی فضا افزود: این اسامی شامل ابن كثیر فرغانی، عبدالرحمان صوفی، ابوالوفای بوزجانی، ابوریحان بیرونی، ابوعلی سینا، حكیم عمر خیام نیشابوری و خواجه نصیرالدین طوسی می شود. در همین حال برای هر یك از روزهای هفته جهانی فضا نیز شعاری در نظر گرفته شده كه البته وابستگی معنایی به اسامی این دانشمند ندارد. این اسامی در جدول زیر آمده است:
قربانی افزود: جلسات كمیته برگزاری هفته جهانی فضا در حال برگزاری است و برنامه زمان بندی مشخصی برای هر یك از برنامه ها تخصیص داده شده كه به صورت سراسری و كشوری برپا خواهد شد تا بر اشتراكات در جغرافیای ملی در این رویداد تاكید شود. برگزاری این برنامه ها در سطوح مختلف سازمانی، دانشگاهی، دانش آموزی و كسب و كار دیده شده است. وی با اشاره به اینكه هفته جهانی فضا ظرفیت مناسبی برای ترویج و آموزش فناوری فضایی به جامعه است و تقویم برنامه های این رویداد بزودی اطلاع رسانی می شود، اضافه كرد: امسال سوژه توجه به بانوان متخصص حوزه فضا نیز در دستور كار قرار دارد. از این جهت بانوان حوزه فضا كه موفقیتهایی در ساخت ماهواره و توسعه فناوری فضایی داشتند، بعنوان سخنرانان كلیدی این رویداد در نظر گرفته شده اند.


منبع:

1398/06/30
19:58:11
5.0 / 5
4189
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آتی جو