برای موبایلهای تاشو؛

باتری كش آمدنی و خم شدنی هم ساخته شد

باتری كش آمدنی و خم شدنی هم ساخته شد

آتی جو: تعدادی از محققان سوئیسی از مواد منعطف و كش آمدنی برای تولید باتری بهره برده اند كه قابل خم شدن، كش آمدن و پیچ خوردن است.


به گزارش آتی جو به نقل از فیز، باتری مورد اشاره می تواند در تولید محصولات برقی خم شدنی كاربرد داشته باشد و همچون در گوشیهای هوشمند و كامپیوتر های دارای نمایشگرهای خم شدنی به كار رود. همین طور می توان از باتری مورد اشاره برای تولید پوشاك هوشمند مجهز به سنسورهای مختلف بهره برد كه هم كاربردهای تفریحی و چندرسانه ای دارند و هم برای كنترل وضعیت سلامت بدن و كاركردهای آن مورد استفاده قرار می گیرند. بیشتر باتری های فعلی موجود در بازار همچون باتری های لیتیومی هستند كه سنگین، غیرمنعطف و كم ظرفیت بوده و پس از مدتی استفاده به سرعت داغ شده و ظرفیت ذخیره سازی انرژی آنها به شدت كاسته می شود. از همین رو تولید باتری های منعطف برای هوشمند سازی البسه و محصولات الكترونیك تاشدنی لزوم یافته است.
پژوهشگران سوئیسی به سرپرستی پرفسور ماركوس نیدربرگر در تولید این باتری منعطف از الكترولیتی خاص و انعطاف پذیر بهره برده اند كه انتقال یون های لیتیوم را در زمان شارژ باتری یا خالی شدن شارژ آن به راحتی ممكن می كند. باتری مورد اشاره مانند یك ساندویچ به شكل چند لایه تولید شده و در بخش آند و كاتد باتری مذكور نوعی كربن رسانا به كار گرفته شده كه بعنوان پوسته خارجی باتری نیز مورد استفاده بوده است. در درون باتری نیز لایه ای باریك از تكه های نقره میكرونیزه به كار رفته است. این لایه ها در صورت كش آمدن یا خم شدن توانایی رسانایی خودرا حفظ می كنند و در صورت وجود هرگونه مشكل در لایه نقره، لایه كربن تداوم انتقال انرژی را تضمین می نماید. گفتنی است برای تجاری سازی این باتری لازم است یك لایه چسبنده قدرتمند برای نگهداری پایدار لایه های مختلف آن طراحی شود.


منبع:

1398/07/07
18:42:20
5.0 / 5
4891
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آتی جو