دبیر ستاد توسعه فناوری نانو:

نانوذرات نقره اثر منفی روی انسان و محیط زیست ندارند

نانوذرات نقره اثر منفی روی انسان و محیط زیست ندارند

به گزارش آتی جو دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاكید بر اینكه نانوذرات نقره اثر بد در انسان و محیط زیست ندارد، اظهار داشت: هنوز هیچ تحقیقاتی آثار مخرب نانوذرات نقره را اثبات نكرده است.دكتر سعید سركار در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد ضرر محصولات نانو برای انسان و محیط زیست اظهار نمود: تابحال هر چه تحقیقات در این زمینه انجام گرفته روی نانوذرات نقره در كوتاه مدت بوده و بر طبق این تحقیقات آثاری از ضرر وجود نداشته است.
وی با اشاره به اینكه می بایست این تحقیقات در طولانی مدت انجام بگیرد تا اثبات شود، بیان كرد: تحقیقات طولانی مدت هم زمان بر است و از طرفی در دنیا نمی توانند یك تكنولوژی را متوقف كنند به علت اینكه احتمال دارد یك درصد مضر باشد. اگر این وسواس ها اعمال شود صنایع روی فناوری های نوین سرمایه گذاری نمی كنند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تصریح كرد: ازاین رو تابحال آثار مخرب روی انسان و محیط زیست و نانوذرات نقره وجود نداشته؛ نانوذرات نقره باكتری ها را از بین می برند.
وی با تاكید بر اینكه همیشه در این مباحث تلاش می شود بین ریسك در مقابل منافع تعادل برقرار شود، تصریح كرد: آثار مخرب در محیط زیست و انسان تابحال در تحقیقات مشخص نشده؛ هنوز معلوم نیست كه این نانو ذرات روی دی ان ای، سلول، مولكول و... بدن انسان تأثیر منفی بگذارد.
سركار بیان كرد: ضرر نانوذرات برای زمانی بود كه نانوذرات نقره روی الیاف و پوشاك اسپری می شد اما حالا نانوذرات نقره خوشبختانه، هنگام تولید نخ در مواد پلیمری اضافه می شود و بخشی از الیاف به حساب می آید.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تصریح كرد: آزادسازی نانوذرات در الیافی كه با نخ پیوند خورده نمی تواند برای انسان ضرر داشته باشد.

1398/09/05
15:02:20
5.0 / 5
4145
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آتی جو