رئیس سازمان فضایی خبر داد

حضور ۳۰ شركت دانش بنیان در پروژه ساخت ماهواره پارس

حضور ۳۰ شركت دانش بنیان در پروژه ساخت ماهواره پارس

به گزارش آتی جو رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: در پروژه ماهواره سنجشی پارس ۱، بیشتر از ۳۰ شركت دانش بنیان فعال می باشند.به گزارش آتی جو به نقل از مهر، مرتضی براری بامداد امروز در «پنجمین نشست تخصصی دستاوردهای علمی و فنی پژوهشگاه فضایی ایران»، با اشاره به عملكرد پژوهشگاه فضایی ایران كه در چهار حوزه به شكل متوازن در حال انجام می باشد، تصریح كرد: الان شاهد توسعه زیرساخت های فضایی با طراحی و ساخت چندین ماهواره عملیاتی و سامانه «بلوك انتقال مداری ماهواره ها» هستیم كه پیشرفت خوبی داشته و در آینده نزدیك این ماهواره ها در مدار قرار می گیرند.
رئیس سازمان فضایی ایران، توسعه آزمایشگاه های حوزه فضایی و زیرساخت های آزمایشگاهی را از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه پژوهش فناوری فضایی عنوان نمود و اظهار داشت: ایجاد آزمایشگاه های تست ماهواره ها و توسعه موتورهای فضایی همچون اقدامات موفقی است كه در این عرصه انجام شده است.
وی با اشاره به اینكه در حوزه توسعه آزمایشگاه فضایی با كمبود منابع مواجه بودیم، افزود: در این حوزه با هماهنگی وزارت علوم در سرفصل بودجه سال ۹۹ موافقت شد كه بخشی از مبلغ بودجه توسعه آزمایشگاه ها كه حدود یك میلیارد دلار پیشبینی می شود، به آزمایشگاه های فضایی تخصیص یابد.
براری افزود: درفت فناوری فضایی از جانب پژوهشگاه فضایی ایران تدوین شده تا توسعه فناوری فضایی با تعامل با دانشگاه ها تا سال ۱۴۰۴ برنامه ریزی شود.
رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: در این راستا كاربردی كردن صنعت فضایی برای حل چالش های كشور از دیگر موضوعاتی است كه موفقیت های خوبی در آن حاصل شده است؛ به نحوی كه داده های فضایی امروز به مدیریت هوشمند كشور و هم برآورد مشكلات ناشی از رخدادهای طبیعی كمك می نماید.
وی بیان كرد: فناوری فضایی توانست ۲۰۰۰ میلیارد تومان جلوی برآورد خسارات ناشی از سیل را بگیرد و فرصتی اقتصادی برای كشور خلق كند.
براری با اشاره به اینكه رتبه فضایی ایران در بین كشورهای دنیا ۱۱ است، اضافه كرد: درحالی كه متوسط رتبه دانش های نو ما در دنیا ۱۶ است، رتبه حوزه فضایی بالاتر از رتبه دانش های سنتی قرار دارد.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه با داده های فضایی می توان چالش های كشور را به فرصت اقتصادی تبدیل كرد، اظهار داشت: برای مثال، سهم فناوری در اقتصاد كشاورزی، حداقل است و با وجود اینكه ۱۸ میلیون هكتار زمین كشاورزی در كشور وجود دارد، اگر فناوری فضایی به ازای هر هكتار، ۱۰۰۰ تومان بهره وری را بالا ببرد، شاهد رونق اقتصادی ۱۸ میلیارد تومانی در این بخش خواهیم بود.
وی تصریح كرد: باید تلاش نماییم كه جوانان خلاق و كارآفرین در عرصه فناوری فضایی وارد شوند همانطور كه این جوانان در چهار سال گذشته، مشكلات مربوط به حمل و نقل و تجارت الكترونیك را با استفاده از تكنولوژی های جدید حل كردند.
رئیس سازمان فضایی ایران اضافه كرد: الان شاهد می باشیم كه تمام خدمات روی موبایل قابل دریافت است و موبایل دروازه واحد عرضه خدمات شده و سهم ما از اقتصاد خدمات، ۶ درصد رشد داشته است. ما هم امیدواریم در پژوهشگاه فضایی ایران سال آینده توسعه شركت های دانش بنیان را داشته باشیم. الان هم ۳۰ شركت دانش بنیان در پروژه ماهواره «پارس ۱» فعال می باشند و تلاش می نماییم این بخش توسعه بیشتری پیدا كند.
براری اظهار داشت: پیوند فناوری های جدید مانند اینترنت اشیاء، داده های كلان، بلاك چین و نسل پنجم ارتباطات با فناوری فضایی بعنوان یك جهش اساسی در این حوزه قلمداد می شود و ما هم برای جا نماندن از حضور در این حوزه، باید جایگاه فضایی خویش را در جهان رونق ببخشیم.
وی بیان كرد: در این عرصه نیازمند تعامل سه جانبه میان سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه فضایی ایران و معاونت نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات هستیم.
رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: ما در عصر اول فضا، سرآمد دنیا بودیم و با وجود دانشمندانی مانند خوارزمی، ابوریحان بیرونی و خیام، در حوزه فضا و نجوم قدمتی بیشتر از ۳۰۰۰ ساله داریم اما در نسل دوم فضا كه از دهه ۱۹۶۰ با دستیابی به دانش فضا و ورود ماهواره ها در مدارات فضایی و اعزام انسان به كره ماه انجام شد، گرفتار وقفه شدیم و این تأخیر سبب شد از جایگاه اصلی مان فاصله بگیریم.
به گفته براری، الان در حال ایجاد زیرساخت های بومی فضایی برای رفع این فاصله ها هستیم.
وی تصریح كرد: در عصر چهارم فضا، با عنایت به دانشمندان ممتاز حوزه فضایی، خوشبین هستیم كه بتوانیم همگام با دنیا حركت نماییم. بر این اساس سندی را تدوین كردیم كه با یك برنامه ریزی دقیق، جایگاه ممتازی در حوزه فضایی همزمان با حوزه فناوری اطلاعات داشته باشیم و بتوانیم در این عرصه پیشرفت نماییم.

1398/09/27
18:12:52
5.0 / 5
4131
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آتی جو