تصویربرداری با وضوح بالا در ناحیه مادون قرمز با فناوری نانو

تصویربرداری با وضوح بالا در ناحیه مادون قرمز با فناوری نانو

آتی جو: پژوهشگران كشور در صدد برآمدند تا با فناوری نانو، تصویربرداری با قدرت تفكیك بسیار بالا در ناحیه مادون قرمز انجام دهند.به گزارش آتی جو به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، پژوهشگران دانشگاه لرستان به رهبری محسن عادلی، به همراه پژوهشگرانی از كشورهای كانادا، آلمان و فرانسه موفق شدند تا نانولوله های تك دیواره ای را توسعه دهند كه قابلیت سوئیچ شدن با نور را دارد و از آن می توان در تصویربرداری با قدرت تفكیك بسیار بالا در ناحیه ی مادون قرمز استفاده نمود.
در دهه اخیر میكروسكوپیِ فلورسنت با استفاده از روش های جدید متحول شده و توانایی ثبت تصاویری با قدرت تفكیك كمتر از محدوده ی پراش را امكان پذیر كرده است. خیلی از این روش های جدید در تصویربرداری برمبنای كنترل خواص مولكول های فلورسنت ساطع شده است.
برای دستیابی به پنجره ی اپتیكیِ بافت های زیستی، استفاده از طول موج هایی بزرگتر از ۱ میكرومتر لازم است. نانولوله های تك دیواره از خود رزونانس اپتیكی قوی ای در ناحیه ی مادون قرمز نزدیك نشان داده اند و كشف قابلیت لومینسانس آنها در این ناحیه راه را جهت استفاده از این نانولوله ها در تصویربرداری از سلول های زنده باز كرده است.
طراحی گسیل دهنده تك مولكول قابل سوئیچ با نور مرحله نخست برای ساخت میكروسكوپی تك مولكول ها است. این میكروسكوپ ها دنیای جدیدی را در زمینه تصویربرداری اپتیكی باز كردند. چندین گسیل دهنده قابل سوئیچ با نور توسعه داده شده اما همه ی آنها در گستره نور مرئی یا مادون قرمز فلورسنت هستند.
از آنجا كه بافت های زیستی معمولا در ناحیه مادون قرمز شفاف هستند این میكروسكوپ ها را برای تصویربرداری از بافت ها نمی توان بكار گرفت. علاوه بر این، كنترل نوری گسیل دهنده ها در محدوده مادون قرمز نزدیك برای سوئیچ دهنده های اپتیكی مولكولی بسیار مورد نیاز است چونكه بیشتر دستورالعمل انتقال اطلاعات در این محدوده قرار می گیرند.
در این پژوهش یك گونه جدید از نانومواد هیبریدی كه از نانولوله های كربنی تك دیواره ساخته شده، معرفی شده است. این ماده بصورت كووالانسی با مولكول های قابل سوئیچ با نور عامل دار شده است.
این مولكول ها همواره برای كنترل فلورسنت ذاتی یك نانولوله منفرد در ناحیه مادون قرمز نزدیك (بیشتر از یك میكرومتر) بكار برده می شوند. در این پروژه عادلی و همكارانش به شكل مفهومی قابلیت استفاده از این نوع میكروسكوپ ها كه از گسیل دهنده های قابل سوییچ در ناحیه مادون قرمز نزدیك استفاده می نمایند را به اثبات رساندند.
نتایج این پژوهش در آخرین شماره نشریه Science Advances به چاپ رسیده است.


منبع:

1398/10/11
12:13:00
5.0 / 5
4745
تگهای خبر: پژوهشگر , توسعه , چاپ , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آتی جو