اعطای كرسی پژوهشی به طرح شارژ بی سیم خودرو های برقی

اعطای كرسی پژوهشی به طرح شارژ بی سیم خودرو های برقی

آتی جو: كرسی پژوهشی پروژه شارژ بی سیم خودروی برقی به یك محقق دانشكده مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه تهران اعطا شد.به گزارش آتی جو به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «شارژ بی سیم خودرو برقی» عنوان پروژه ای است كه با اعطای كرسی پژوهشی از طرف صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشكده مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه تهران در حال انجام می باشد.
پروژه شارژ بی سیم دینامیكی خودرو برقی در آزمایشگاه پژوهشی سیستم های حركت پیشرفته دانشكده مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه تهران زیر نظر صادق واعظ زاده در حال انجام می باشد. این پروژه در چارچوب كرسی پژوهشی انتقال توان بی سیم و بدون تماس به اجرا در آمده است و به پژوهش در حوزه فناوری انتقال توان الكتریكی بی سیم و بدون تماس در كاربرد مختلف شامل قطارها، محركه های الكتریكی و خودرو ها می پردازد.
صادق واعظ زاده دارنده این كرسی پژوهشی درباره آن اظهار داشت: در این كرسی پژوهشی با همكاری تیم قوی و فعال دانشجویی در پردیس دانشكده های فنی، موفق به طراحی، ساخت و آزمایش سیستمی شدیم كه توان الكتریكی را با بازده زیاد به صورت بی سیم به خودرو برقی در حال حركت منتقل می كند. این سیستم با هدف حل مشكل باتری در خودرو های برقی بعنوان مانع اصلی بر سر راه رواج سریع استفاده از این خودرو ها به اجرا در آمده است.
به گفته وی، با حاد شدن معضل وابستگی حمل و نقل به سوخت های فسیلی و ضرورت كاهش آلودگی هوا در كلانشهرها، توجه بسیاری بر استفاده از خودرو های برقی معطوف شده است. با این وجود یكی از چالش های اساسی در مقابل رواج سریع خودرو های برقی هزینه اولیه، هزینه نگهداری، حجم و وزن باتری آنها است. با بكارگیری سیستم شارژ بی سیم دینامیكی در خودرو های برقی، چالش های فوق رفع و به فراگیر، ارزان و آسان شدن استفاده از این خودرو ها كمك مؤثری می شود.
بر اساس این گزارش، شارژ دینامیكی خودرو های برقی در دنیا در آستانه تجاری شدن قرار گرفته است. دانشگاه ها و شركت های فناوری مختلفی با حمایت دولت ها به همكاری و رقابت دراین زمینه مشغول هستند. صنعتی شدن این فناوری در كشورمان همزمان با ورود آن به بازارهای دنیا می تواند منجر به نقش آفرینی ایران در عرصه بین المللی صنعت خودرو برقی شود.
علاوه بر آن با ترویج استفاده از خودرو های برقی در كشور از میزان وابستگی به سوخت های فسیلی و بحران آلودگی هوای كلانشهرها كاهش می یابد. طراحی و ساخت سیستم شارژ بی سیم دینامیكی خودرو های برقی در مقیاس صنعتی در دستور كار آتی این آزمایشگاه قرار دارد.


منبع:

1398/10/15
13:29:15
5.0 / 5
4829
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آتی جو