رئیس سازمان فضایی ایران خبر داد

طراحی ماهواره ظفر به پایان رسید

طراحی ماهواره ظفر به پایان رسید

به گزارش آتی جو رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: طراحی ماهواره ظفر به پایان رسید و در هفته آینده رسما آنرا تحویل خواهیم گرفت تا مقدمات برای پرتاب فراهم گردد.به گزارش آتی جو به نقل از مهر، مرتضی براری در توئیتر نوشت: طراحی ماهواره ظفر به پایان رسید و در هفته آینده رسماً آنرا تحویل خواهیم گرفت تا مقدمات لازم برای قرار گرفتن در مدار نهایی شود.
وی در جدولی با اشاره به خصوصیت های ماهواره ظفر كه توسط دانشگاه علم و صنعت طراحی شده است، اظهار داشت: مأموریت این ماهواره تصویربرداری به صورت زمان واقعی و ذخیره اطلاعات، ذخیره و ارسال پیام و هم ارتباط صوتی یك طرفه بین دو كاربر خواهد بود.
وی با اشاره به اینكه این ماهواره در ارتفاع ۵۳۰ كیلومتری مدار زمین قرار می گیرد، اظهار داشت: عملكرد این ماهواره برای حداقل یك و نیم سال در نظر گرفته شده و در مدار لئو دایروی و با وزن ۱۱۳ كیلوگرم قرار خواهد گرفت. مدت گردش این ماهواره در شیب ۵۶ درجه مدار زمین حدود ۹۴ دقیقه خواهد بود.
وی تاكید كرد: به روزرسانی نقشه های كاربری اراضی و پایش توسعه شهری و هم به روزرسانی مرز پهنه های كشاورزی در مقیاس ملی همچون كاربردهای این ماهواره است. در همین حال به روزرسانی و پایش تغییرات در عرصه های طبیعی و جنگلی و دریاچه ها از راه این ماهواره صورت خواهد گرفت. شناسایی مناطق تخریب شده پس از بحران، تعیین مرز گسترش شهری و پایش رشد مناطق شهری و تهیه نقشه های ساختاری گسل ها و چین ها در مقیاس ملی از دیگر كاربردهای این ماهواره است كه می توان از آن در دسته بندی كاربردهای تهیه نقشه، هیدروگرافی، مدیریت بحران و زمین شناسی استفاده نمود.
وی اضافه كرد: این ماهواره امكان تصویربرداری پانكروماتیك با تفكیك مكانی ۲۵ متر و ۵۰ متر را دارا است و امكان ارسال پیام هر كاربر برای كاربر مقصد به تعداد ۲۵۶ كاربر از راه محموله ذخیره و ارسال پیام این ماهواره فراهم می شود. در همین حال محموله تحقیقاتی تشعشعات فضایی كه در جهت اندازه گیری میزان دوز یونیزه كننده پرتوهای كیهانی به كار گرفته می شود در این ماهواره قابل استفاده خواهد بود.
به گزارش آتی جو به نقل از مهر در همین راستا، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات هم در توئیتر نوشت: مقرر است ماهواره ظفر در كنار مأموریت های تحقیقاتی، یك پیام هم مخابره كند. چه پیامی؟ هر چه شما بخواهید.
وی اظهار داشت: لطفاً با ثبت نام در ZafarPlus.Ir یا شبكه های اجتماعی با هشتگ صدای ایران، پیام خویش را حداكثر یك دقیقه به ما بگویید.
جهرمی اضافه كرد: بهترین ها از ظفر منتشر می شوند.

1398/10/27
15:11:09
5.0 / 5
4072
تگهای خبر: آینده , تحقیقات , توسعه , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آتی جو