تركیب شیمی درمانی و پرتودرمانی برای درمان سرطان

تركیب شیمی درمانی و پرتودرمانی برای درمان سرطان

به گزارش آتی جو در شرایطی كه هیچ درمان قطعی برای مقابله با سرطان وجود ندارد، تعدادی از پژوهشگران فرانسوی با تركیب دو روش پرتودرمانی و شیمی درمانی به موفقیت های تازه ای در این حوزه رسیده اند.به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، در روش شیمی درمانی داروهایی شیمیایی برای نابودی تومورهای سرطانی به درون بدن تزریق می شوند كه یكی از متداول ترین آنها داروی سیس پلاتین است كه پیوند آن با دی ان ای تومور سبب نابودی سلول سرطانی می شود.
از سوی دیگر، پرتو درمانی یا فتودینامیك درمانی مبتنی بر انتقال مجموعه فلزاتی به درون بدن و سپس پخش كردن آنها از راه تابش اشعه لیزر است. با این كار حجم زیادی اكسیژن در بدن آزاد می شود كه روند نابودی سلول های سرطانی را تسهیل می كند.
محققان فرانسوی با تركیب این دو روش درمانی، دارویی به نام Ru-Pt را ابداع نموده اند كه حاوی داروی شیمی درمانی سیس پلاتین و هم ماده شیمیایی دیگری به نام فنیل بوتیرات است كه تأثیر سیس پلاتین را تقویت می كند. برای تقویت بخش پرتودرمانی هم از تركیب فلزی روتنیم II استفاده شده است.
در بررسی های انجام شده این تركیبات اختلالی در كار یكدیگر ایجاد نكرده اند و تابش اشعه لیزر بر روی آنها تنها سبب فعال شدن بخش فلزی شده است. پژوهشگران می گویند این روش درمانی برای نابودی تومورهای سرطانی تا ده برابر مؤثرتر از استفاده از دو روش درمانی پرتو درمانی و شیمی درمانی به صورت مجزا است.

1398/12/26
14:49:43
5.0 / 5
3798
تگهای خبر: پژوهشگر , دانش , علم , لیزر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آتی جو