گزارش آتی جو؛

لیست تولیدات ضد كرونایی پارك های علمی

لیست تولیدات ضد كرونایی پارك های علمی

به گزارش آتی جو همزمان با انتشار كرونا و علیرغم تحریم ها در كشور، محققان و فناوران مستقر در پارك های علمی، به كمك كادر درمان رفتند؛ به صورتی كه ۴۵۰ شركت فناور مبادرت به ساخت محصولات فناورانه ضدكرونایی كردند.به گزارش آتی جو به نقل از مهر، ورود کووید ۱۹ به ایران، خیلی از دستگاه ها، سازمان ها و نهادها را درگیر و با چالش هایی رو به رو کرد؛ در روزهایی که شیوع این ویروس در کشورمان به اوج خود رسید و شاهد افزایش آمار غافلگیرانه ای از مبتلایان بودیم، در این میان، پارک های علم و فناوری و شرکتهای دانش بنیان مستقر در مراکز رشد، به منظور رفع کمبودها در زمینه اقلام بهداشتی و درمانی دست به کار شده و در کنار سیستم بهداشت و درمان، گام های مهمی در راه خروج از این بحران برداشتند.
‏از آنجایی که در مواجهه با بحران ها همیشه احتیاج به نوآوری احساس می شود، فناوران در مقابل این ویروس همه گیر، تمام قد ایستاده و محصولات ضدکرونایی تولید کردند؛ به صورتی که در این دوران حدود ۴۵۰ شرکت و واحد فناور عضو پارک های علم و فناوری، برای مقابله با کرونا و تولید محصولات بهداشتی و ضدعفونی، فعال شدند که ۶۰ درصد این واحدها، اولین بار بود که به این حوزه کاری ورود کرده بودند.
شرکت ها و واحدهای فناور در عرصه های مختلفی؛ همچون تولید مواد ضدعفونی، ماسک، البسه حفاظتی، تجهیزات بیمارستانی خاص، کیت ها و ابزارهای تشخیصی، مواد دارویی و نرم افزارهای تخصصی، فعالیت قابل قبولی داشتند؛ اقدامات چشم گیر شرکت ها و پارک ها تا جایی ادامه یافت که حالا باید منتظر صادرات محصولات آنها هم به کشورهای مختلف باشیم.
مهدی کشمیری قائم مقام معاون پژوهش و فناوری در امور فناوری در مورد عملکرد شرکت ها و واحدهای فناور در ناشی از انتشار کرونا در کشور، به خبرنگار مهر می گوید: از حدود ۴۵۰ شرکت فعال در زمینه مقابله با کرونا، بیشتر از ۲ سوم آنها تا قبل از بحران کرونا، اساساً هیچ فعالیت و یا تولید محصولی در زمینه های در رابطه با آن نداشتند اما بعد از آن به سرعت خطوط تولید خویش را تغییر داده و این نکته بسیار مهمی ست.
۱۵۰ شرکت مواد ضدعفونی کننده و تجهیزات ساختند
وی اضافه کرد: در عین حال، حداقل ۱۵۰ شرکت از این ۴۵۰ شرکت، در بخش های مختلف شامل مواد ضدعفونی کننده، اقلام پوششی و حفاظتی، تجهیزات و دارو فعالیت داشته اند.
توانایی تولید حدود یک میلیون ماسک در روز توسط واحدها
این مقام مسئول وزارت علوم اقدامات شرکت ها و واحدهای فناور در مقابله با بحران کرونا را خیلی خوب ارزیابی و به صورت اجمالی به برخی تولیدات شرکت ها اشاره نمود و اظهار داشت: این فعالیت ها در زمینه های مختلف تجهیز و درمان بوده که شامل توانایی تولید حدود یک میلیون ماسک در روز، یک و نیم میلیون لیتر مواد ضدعفونی کننده در روز، تولید ونتیلاتور، مخازن اکسیژن، دماسنج های غیر تماسی، لباس های حفاظتی و کیت های تشخیص می شود.
افزایش بیشتر از ۶ برابری تولید دستگاه های تنفس مصنوعی
کشمیری تولید انواع دستگاه های مکانیزه و نیمه مکانیزه عفونت زدایی از محیط های جمعی و کاری، افزایش بیشتر از ۶ برابری تولید ونتیلاتورهای بیمارستانی و تولید ونتیلاتورهای شخصی و خانگی و تولید تب سنج های غیرتماسی را از دیگر اقدامات فناوران عنوان نمود.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم در ادامه تصریح کرد: پارک علوم و فناوری قزوین و سپس پارک علم و فناوری گلستان بیشترین تولید مواد ضدعفونی کننده، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بیشترین تولید ماسک و پارک صنعتی شریف بیشترین تعداد شرکت های تجهیزاتی را در بین ۴۰۰ شرکت فعال به خود اختصاص داده اند.
پشتیبانی های وزارت علوم از شرکت ها
قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در امور فناوری درباره حمایت های صورت گرفته از جانب این وزارتخانه از این شرکت ها، تصریح کرد: اقدامات حمایتی ما به ۲ شکل صورت گرفت؛ نخست پشتیبانی های غیرمالی؛ همچون پیگیری دریافت مجوزهای لازم را برای آن دسته از شرکت هایی که تازه به این حوزه ورود کردند، تقویت و تسریع کردیم.
کشمیری افزود: شکل دیگر پشتیبانی های ما نیز، تخصیص بسته های حمایتی شامل تخفیف هزینه های استقرار و ایجاد امکان استمهال پرداخت بدهی های شرکت هایی بود که گرفتار مشکل شده بودند.
بخشودگی اجاره بهای واحدهای فناور / تمدید قراردادها
وی با اشاره به اینکه پارک های علم و فناوری بسته های حمایت ویژه ای را در پشتیبانی از شرکت ها و واحدهای فناور صدمه دیده ناشی از کرونا پیشبینی کردند، خاطرنشان کرد: در همین رابطه پارک ها به طرق مختلف همچون بخشودگی اجاره بها، استمهال سررسید چک ها، تمدید افزایش مدت قرارداد شرکت ها و هسته های فناور از شرکت ها صیانت کردند.
قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در امور فناوری عرضه تسهیلات برای کمک به واحدهای صدمه پذیر، کمک در جهت افزایش سه برابری تولید اقلام و محصولات کرونایی، انجام تمهیدات لازم جهت افزایش فروش محصولات شرکتها (استفاده از امکانات فروش آنلاین)، ارتباط با نهادهای مالی و حمایتی جهت دریافت کمک برای واحدهای فناور را از دیگر اقدامات حمایتی برشمرد.
در جدول زیر به مهمترین اقدامات پارک های علم و فناوری مستقر در دانشگاه های تهرانی اشاره شده است. عنوان پارک عنوان محصول یا خدمات پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ۱- ونتیلاتور خانگی و بیمارستان (در حال دریافت مجوز)
۲- ساخت دستگاهی برای تشخیص یک ساعته ویروس
۳- ساخت سوییچهای تلفنی برای سامانه ۳۰۴۰ وزارت بهداشت پارک علم و فناوری تربیت مدرس ۱- طراحی همزمان ۳ عدد واکسن پپتیدی نوترکیب ضد ویروس (نمونه اولیه)
۲- کیت سریع سرولوژیک برای تشخیص بیشتر آنتی بادی ضد کرونا
۳- قرص جوشان ضدعفونی کننده نوزادان و ظروف پارک علم و فناوری دانشگاه شریف ۱- استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص کرونا
۲- ونتیلاتور ارزان قیمت پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد ۱- ساخت کیت تشخیص (نمونه اولیه) پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی ۱- ساخت پلت فرم آنلاین خدمات سلامت خانگی
۲- نانو داروی گیاهی با خاصیت ضدالتهابی قوی
۳- فراهم کردن پذیرش از راه دور برای برخی بیمارستان های دولتی پارک علم و فناوری دانشگاه امیرکبیر ۱- تب سنج سبک و دستی و تب سنج لیزری
۲- کیت تشخیصی مولکولی کرونا در یک ساعت
۳- دستگاه پالس اکسیمتر انگشتی مرکز رشد سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ۱- دستگاه ازون ژنراتور
۲- دستگاه تصفیه هوایی مبتنی بر فناوری پلاسمای سرد (در حال دریافت مجوز)
۳- کیت تشخیص رپید
۴- کیت تردد فردی و تردد خودرویی (در حال حاضر آماده سازی زیرساخت) پارک علم و فناوری پردیس ۱- کیت تشخیصی از راه استخراج آنتی بادی بدن
۲- دستگاه نانوسکوپ الکترونی (مورد استفاده برای مطالعه ساختار ویروس)
۳- ماشین بیهوشی و ونتیلاتور برای تحریک سیستم تنفسی برای مبتلایان پیش از ورود به آی سی یو
ساخت مخازن اکسیژن بیمارستانی و دوربین اندازه گیری دمای بدن فروسرخ، ساخت کیت تشخیصی مولکولی کرونا، ساخت دستگاه تب سنج با قابلیت اتصال به موبایل، طراحی کریدور ضدعفونی کننده ورودی های مراکز پرتردد و دستگاه های ضدعفونی فضاهای اداری و صنعتی از دیگر محصولات تولیدی واحدهای فناور پارک ها در استان های مختلف بوده است.
در جدول زیر به اهم فعالیت پارک های علم و فناوری دانشگاه ها در استان های مختلف اشاره شده است. پارک علم و فناوری عنوان محصول یا خدمات شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ۱- مخازن اکسیژن بیمارستانی
۲- دوربین اندازه گیری دمای بدن فروسرخ
۳- دستگاه ضدعفونی کننده هوا
پارک علم و فناوری یزد ۱- کیت های تغلیظ ژنوم کرونا
۲- کیت تشخیصی مولکولی کرونا
۳- دستگاه ضدعفونی کننده صنعتی پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی ۱- لباس ایزوله
۲- کیت تشخیصی کرونا
۳- دستگاه های ضدعفونی فضاهای اداری و صنعتی
۴- دستگاه تب سنج با قابلیت اتصال به موبایل پارک علم و فناوری خراسان رضوی ۱- تولید لوله آزمایشگاه خونگیری برای کرونا
۲- دستگاه ونتیلاتور برای افزایش ظرفیت آی سی یو
۳- دستگاه پرتابل تولید اتانول ۸۰ درصد از محصولات کشاورزی دارای قند پارک علم و فناوری سمنان ۱- دستگاه ویروس کشی تابشی
۲- سیستم ضدعفونی کننده UV
۳- طراحی کریدور ضدعفونی کننده ورودی های مراکز پرتردد پارک علم و فناوری فارس ۱- تونل ضدعفونی کننده
۲-و اکسن (نمونه اولیه)
۳- تولید تست سریع کرونا
۴- تولید دستگاه ضدعفونی کننده قابل حمل پارک علم و فناوری مرکزی ۱- لباس های لمینت شده ضد آب (گان)
۲- طراحی فرآیند خطوط تولید الکل
۳- کیت های تشخیص کرونا پارک علم و فناوری کرمانشاه ۱- تولید ماسک صنعتی
۲- تولید گان و لباس محافظ پارک علم و فناوری همدان ۱- ساخت یک محلول خوراکی برای تقویت سیستم ایمنی بدن
۲- البسه بیمارستانی ضد میکروبی نانو
ساخت گیت محلول پاش، تولید داروهای مختلف تقویت سیستم ایمنی بدن، طراحی سامانه تشخیص هوشمند کرونا با پردازش تصویر CT، تولید لباس های بیمارستانی کادر درمان، نوبت دهی اینترنتی پزشکان و مراکز درمانی از دیگر خدمات عرضه شده توسط فناوران پارک ها و شرکت ها از زمان شیوع کووید ۱۹ تابحال بوده است. عنوان پارک عنوان محصول یا خدمات پارک علم و فناوری البرز ۱- تب سنج دیجیتالی
۲- لباس های بیمارستانی کادر درمان
۳- دستگاه ازون ساز (استریل کردن هوا و محیط) پارک علم و فناوری سمنان ۱- دستگاه های تب نمای آنلاین
۲- دستگاه غیرفعال کننده میکروب بر پایه امواج الکترومغناطیس (در مرحله تست)
۳- محفظه ضدعفونی کننده اشیا
پارک علم و فناوری خراسان شمالی ۱- گیت محلول پاش
۲- طراحی سامانه تشخیص هوشمند کرونا با پردازش تصویر CT پارک علم و فناوری مازندران ۱-پ هپاد محلول پاش
۲- بی خطر ساز زباله های عفونی
۳- ساخت دستگاهی برای کنترل میکروارگانیسم های بیماری زا نظیر باکتری پارک علم و فناوری لرستان ۱- نرم افزار سیستم نوبت دهی اینترنتی
۲- ماسک تنفسی
۳- کیت تشخیصی در مرحله تست و آمادگی برای تولید هفته ای ۸ هزارعدد پارک علم و فناوری گلستان ۱- داروی تقویت سیستم ایمنی بدن
۲- دستگاه اتوماتیک ضدعفونی کننده دست پارک علم و فناوری کردستان ۱- کیت ضدعفونی کننده خودرو، تجهیزات و اشخاص
۲- لباس بیمارستانی
۳- نوبت دهی اینترنتی پزشکان و مراکز درمانی پارک علم و فناوری آذربایجان غربی ۱- پهباد سمپاش
۲- نانو داروی کمکی تسریع اثربخشی درمان کرونا
۳- تب سنج غیر تماسی پارک علم و فناوری اردبیل ۱- تولید کابین ضدعفونی کننده
۲- طراحی و ساخت دستگاه تولید ماسک جراحی
۳- سامانه خدمات پزشکی آنلاین
۴- ویدئو لارنگسکوپ (وسیله ای برای کمک به کنترل راه تنفس) پارک علم و فناوری قشم ۱- تولید و سرویس و نگهداری سی تی اسکن
۲- داروی تقویت سیستم ایمنی بر پایه جلبک های دریای

1399/03/17
14:20:10
5.0 / 5
2400
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آتی جو