گزارش مهر از فناوریهای سلامت؛

رمزگشایی از چالشهای پزشكی توسط استارت آپها

رمزگشایی از چالشهای پزشكی توسط استارت آپها

به گزارش آتی جو تلاش استارت آپ ها در حوزه سلامت این روزها ضمن تولید محصولات جدید برای ارتقای سلامت، منجر به امنیت غذایی و خودكفایی در بعضی محصولات پزشكی شده است.خبرگزاری مهر-گروه دانش و فناوری؛ میترا سعیدی کیا: کمتر از یک دهه اخیر و از زمان رونق شرکتهای دانش بنیان تا همین لحظه ۵ هزار شرکت فناورانه و ۷ هزار استارت آپ در کشور مشغول فعالیت هستند. این شرکتها و تیم های استارت آپی تابحال توانسته اند محصولات و خدماتی را به بازار و مردم عرضه کنند که در جهت رفاه زندگی مردم بوده است.
این استارت آپها و شرکتهای دانش بنیان در حوزه های مختلفی فعالیت می نمایند اما یکی از حوزه های فعالیت آنها که از اهمیت بالایی برخوردار بوده، حوزه سلامت است؛ طبق آمار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۳۰ درصد کل شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ ها در حوزه سلامت فعالیت می کنند؛ فعالان استارت آپهای حوزه سلامت در بخش هایی مانند سلامت دیجیتال، توزیع هوشمند دارو، مراقبت های فردی یا پرسونالایز مدیسن، دارو، پلتفرمها، اپلیکیشن، تجهیزات دارویی محیط های کسب و کاری خوبی به وجود آوردند که اینها را بعنوان فناوری های نوظهور برای فعالیت استارت آپهای این حوزه می دانیم.
اعلام نیازهای سرمایه گذاری استارت آپ های حوزه سلامت
استارت آپهای حوزه سلامت کارشان را طوری گسترش داده اند که توانسته اند به مرحله تولید پانسمان های گیاهی نانو، کانال های عصبی، پروبیوتیکهای بومی، نرم افزارهای مربوط به اصلاح سبک زندگی، آموزش های الکترونیک، رفع مشکلات با روش های سنتی، نوبت گیری آنلاین و… برسند.
در همین راستا، صندوق نوآوری و شکوفایی هم اخیرا مبادرت به برگزاری رویدادی تحت عنوان «رویداد جذب سرمایه در حوزه سلامت (Demo Day)» با هدف عرضه دستاوردهای استارت آپها و مدل کسب و کارشان با حضور سرمایه گذاران کرده تا در نهایت این سرمایه گذاران نقشی را در توسعه فعالیتهای استارت آپی و ارتقا سلامت ایفا کنند.
در این گزارش سعی شده تا آخرین فعالیتهای برخی تیم های استارت آپی در حوزه سلامت را منعکس نماییم که در رویداد صندوق نوآوری و شکوفایی هم حضور داشته اند.
طراحی و ساخت کانال بازسازی اعصاب محیطی زیست تخریب پذیر
یکی از این استارت آپها موفق شده کانال های بیوپلیمری بازسازی اعصاب محیطی را بر مبنای فناوری انحصاری و بدیع توسعه داربست های بیولوژیک تولید نماید.
آنطور که نمایندگان این تیم استارت آپی می گویند، فناوری استفاده شده در تولید این کانال مبتنی بر ترمیم اعصاب محیطی با استفاده از تیوب تو خالی معروف به «Hollow تیوب» است که در مقایسه با شیوه های ترمیمی سنتی چون آلوگرافت و اتوگرافت از فناوری پیشرفته و استراتژی مهندسی بافت داربست های زیست سازگار تخریب پذیر برای بازسازی اعصاب محیطی استفاده می نماید.
آرین عقیلی «هم بنیانگذار» و مدیرعامل یک شتابدهنده در حوزه سلامت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: یکی از استارت آپهایی که در جهت تجاری سازی محصولات آن تلاش می نماییم در زمینه طراحی و تولید «کانال بازسازی اعصاب محیطی» فعالیت می کند؛ وقتی کسی با سانحه ای قطع عضو و بخشی از عصب محیطی آن گرفتار پارگی محیطی شود که به روش مرسوم قابل بخیه خوردن نباشد، یکی از چالش های حوزه سلامت به وجود می آید که در این راستا محققان در چارچوب یک تیم استارت آپی در صدد رفع این چالش برآمدند.
وی با اشاره به اینکه این تیم از سال ها پیش تولید کانال عصبی محیطی را مورد توجه قرار دادند، اظهار داشت: وقتی این پارگی در عصب محیطی رخ می دهد که قابل بخیه نباشد می توان از کانال عصبی استفاده کرد؛ کانال عصبی طراحی شده زیست تخریب پذیر بوده و بین دو سر عصب قطع شده را پر می کند.
وی با تاکید براینکه این کانال های عصبی در مرز ورود به بازار هستند، عنوان کرد: جراحان معروف کشور مشتری این کانالهای عصبی هستند که صحبت هایی هم با آنها شده که به محض تولید به آنها فروخته شود. با عنایت به این که قشر ضعیف و کارگر گرفتار این ضایعات می شوند می تواند این کانال های عصبی به صرفه باشد.
فرانسه و هلند خواهان استفاده از محصول دانش بنیان ایرانی
عقیل افزود: این کانال عصبی زیست تخریب پذیر پتانسیل صادرات دارد و هم اکنون فرانسه و هلند راغب به استفاده از این هستند.
وی با اشاره به اینکه این تیم به خوبی پیشرفت کرده و الان منتظر هستند که یک سرمایه گذار و مجوز سازمان غذا و دارو در جهت تولید و تجاری سازی به میان آید، بیان نمود: طبق برنامه ریزی هایی که شده، از زمانی که سرمایه گذار جذب شود می توانیم ظرف ۶ ماه کانالهای عصبی را وارد بازار نماییم.
عقیلی با اشاره به اینکه جراحان و مراکز ترومای عصب از مخاطبان این کانال های عصبی هستند، اظهار داشت: بهای تمام شده این محصول کاملاً رقابتی و غیرقابل مقایسه با برندهای مطرح جهانی است و می تواند نیاز کشور را برطرف کند.
نماینده این استارت آپ فعال در حوزه سلامت تصریح کرد: آزمون های بالینی این کانال های عصبی طی ۵ سال انجام گرفته و در یک رویدادی در فرانسه بعنوان استارت آپ برتر شناخته شد.
نرم افزاری برای اصلاح سبک زندگی
استارت آپ دیگری که محصول خویش را در رویداد صندوق نوآوری و شکوفایی عرضه کرد، نرم افزاری برای اصلاح سبک زندگی و رژیم بود؛ محمدمهدی قنبری «هم بنیانگذار» استارت آپی در زمینه رژیم های غذایی و اصلاح سبک زندگی است و در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اپلیکیشن خود اظهار داشت: ما در این تیم استارت آپی نرم افزاری طراحی کردیم که در آن به افراد برنامه غذایی شخصی سازی شده عرضه می دهیم. این برنامه های غذایی در جهت کاهش، افزایش وزن یا تناسب اندام به افراد عرضه می شود. هم اکنون ۱۵ هزار نفر از این اپلیکیشن بهره برده اند.
قنبری با اشاره به اینکه نسخه جدید این نرم افزار قابلیت این را دارد که فیلم های آنلاین از مربی ها را برای مخاطبان داشته باشیم، بیان نمود: برنامه های این نرم افزار شخصی سازی شده که توسط متخصصان و مربیان عرضه می شود.
این محقق تیم استارت آپی مستقر در کارخانه نوآوری با اشاره به اینکه در این نرم افزار پشتیبانی هفتگی داریم که از میزان عملکرد نتایج از افراد مورد بررسی قرار می گیرد، بیان نمود: ما با متخصص کار می نماییم و این رژیم مورد پیگیری قرار می گیرد و ثبت عملکرد در این نرم افزار مد نظر قرار گرفته شده است. حالا این نرم افزار قابل نصب روی گوشیهای مختلف است.

پانسمان هایی از جنس آویشن شیرازی
یکی دیگر از محصولاتی که توسط تیم های استارت آپی در آستانه تولید قرار دارد، پانسمانهایی حاوی نانوذرات آویشن شیرازی است.
امین محمدی پورفرد دکتری بیوتکنولوژی گیاهی و مدیر پروژه پانسمان های هیدروپلیمری با استفاده از نانوذرات آویشن شیرازی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ما توانستیم پانسمان های هیدروپلیمری و آنتی باکتریالی با استفاده از نانو ذرات اسانس اویشن شیرازی فرموله نماییم که برای ترمیم زخم ها به هیچ داروی دیگری نیاز ندارد و به تنهایی تمام عوامل مؤثر در ترمیم زخم را دارد.
وی با اشاره به اینکه پانسمان های اختراع شده در درمان زخم های مختلفی همچون سوختگی های درجه یک و دو، زخمهای ناشی از شکستگیهای باز، زخم های دیابتی، پیوند پوست، زخم بستر، آفتاب سوختگی، زخم های ناشی از سالک و سایر زخم های با ترشحات کم و متوسط قابل کاربرد است، بیان نمود: این نوع پانسمان را طوری طراحی نموده ایم که نسبت به پانسمان های هیدروپلیمری متداول و موجود در بازار، در مدت زمان کوتاه تری زخم را بهبود می بخشد.
مدیر پروژه با اشاره به اینکه این پانسمان ها از قیمت پایینی نسبت به نمونه های هیدروپلیمری برخوردار می باشند، تصریح کرد: معمولاً پانسمان های هیدروپلیمری قبل از استفاده احتیاج به آماده سازی دارند ولی پانسمان های طراحی شده در این پروژه، علاوه بر اینکه کاملاً آماده مصرف هستند و هیچ نیازی به آماده سازی ندارند، به علت دارا بودن رطوبت، به زخم نمی چسبند و این عامل، مشکلات ناشی از تعویض پانسمان ها در بعضی زخم های دارای ترشح را می کاهد.
به گفته این محقق، نانوذرات آویشن بعنوان ماده آنتی باکتریال در این پانسمان به کار گرفته شده که از عفونت های ثانویه جلوگیری کرده و عفونت های اولیه را هم به خوبی کنترل می کند و میزان آنرا به مقدار قابل توجهی می کاهد، علاوه بر این نانو ذرات گیاهی، رادیکال های آزاد اکسیژنی که در فرآیند ایجاد زخم توسط سلول های بدن یا عوامل بیماریزا در سطح زخم تولید می شود را به شدت کم می کنند که این فرآیند ترمیم زخم را سرعت می بخشد.
به گفته محمدی پورفرد، در این پانسمان انواع گیاهان دارویی و پلیمرهای طبیعی استفاده شده که همه اینها روی شاخص های محرک رشد سلولی اثر گذارند و زمان التیام زخم را کم می کنند.
وی تصریح کرد: ما در صورت جذب سرمایه گذار می توانیم در یک بازه ۴-۶ ماهه، خطوط تولید را راه اندازی کرده و پانسمان های هیدروپلیمری با فناوری نانو را به تولید انبوه برسانیم تا درصدی از نیاز کشور به این پانسمان ها برطرف شود.
پروبیوتیک های بومی ضامن امنیت غذایی
یک تیم استارت آپی دیگر هم توانسته محصولی پروبیوتیک عرضه کند که منجر به افزایش سطح ایمنی مردم و کاهش عوارض ناشی از فاجعه مقاومت آنتی بیوتیکی در کشور می شود.
دکتر بهزاد علاالدینی دکتری صنایع غذایی و مدیر عامل شرکت استارت آپی عرضه دهنده این محصول در مورد تولیدات بومی در زمینه ماده اولیه پروبیوتیک در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در کشور ما محصولاتی همچون لبنیات از پروبیوتیک به تولید می رسد که ماده اولیه آن وارداتی بوده و در کشور به تولید نمی رسد.
وی با اشاره به اینکه استفاده از ماده پروبیوتیک وارداتی هزینه بالایی دارد، بیان نمود: ضمن اینکه لازم است چنین موادی در داخل تولید شود؛ با تولید پروبیوتیک های بومی مبحث امنیت غذایی و بیوتروریسم مطرح است که امکان دارد برخی کشورها به وسیله بیوتکنولوژی جامعه ای را مورد هدف قرار بدهند ازاین رو ما ژن های باکتری های خودمان را حفظ می نماییم و بانک اطلاعات باکتری های بومی را توسعه داده ایم.
علاالدینی با تاکید بر اینکه در همین راستا چندین سال است که فعالیت می نماییم و موفق شدیم ماده اولیه پروبیوتیک را از شیر مادر بومی سازی نماییم، بیان نمود: پروبیوتیک های بومی با سیستم گوارشی ایرانیان سازگاری دارد و به این وسیله می توان مشکلات گوارشی را برطرف کرد.
باکتری های بومی با سیستم گوارش ایرانیان سازگاری دارند
مدیر عامل شرکت استارت آپی با اشاره به خصوصیت های این پروبیوتیک های بومی اظهار داشت: این پروبیوتیک ها مدت ماندگاری بالایی دارند؛ منشا مدفوعی ندارد، وارداتی نیست، قیمت پایینی دارد، قدرت زنده مانی باکتری های بومی بالاست و سبب حفظ سلامتی شده و از همه مهم تر با سیستم گوارشی ایرانیان سازگاری دارد.


از آنجا که یکی از مولفه های مهم و تاثیر گذار در ارتقای سلامت یک کشور مبحث آموزش است، خیلی از استارت آپها هم در این حوزه فعالیت خویش را شروع کرده اند.
در رویداد جذب سرمایه در حوزه سلامت صندوق نوآوری و شکوفایی یکی از تازه ترین محصولات، توسط تیمی استارت آپی عرضه شده که به قول آنها ۱۷ ماه روی آن کار کرده اند.
نسرین مهران مهر، «هم بنیانگذار» این تیم استارت آپی به مهر اظهار داشت: آموزش در حوزه سلامت احتیاج به تحولاتی داشت که بتوانیم روش های قدیمی و مرسوم را تغییر بدهیم تا کارایی بالاتری داشته باشند ازاین رو روش های نوینی را در این پلت فرم در چارچوب یک تیم استارت آپی عرضه کردیم تا آموزش در حوزه سلامت را در کشور توسعه دهیم.
این محقق اظهار داشت: با عنایت به زیر ساختهای نسبتاً جامعی که در حوزه آموزش مجازی وجود دارد توانسته ایم اعتماد خیلی از مراکز و دانشگاه های علوم پزشکی را در این عرصه کسب نماییم و به عرضه خدمات بپردازیم. در همین راستا توانسته ایم با مراکزی مانند مرکز آموزش های آزاد دانشگاه علوم پزشکی تهران (سماد)، موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران (نیماد)، مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کمیته اخلاق وزارت بهداشت همکاری داشته باشیم. در آینده اپلیکیشن خویش را هم عرضه خواهیم کرد.
مهران مهر اضافه کرد: حالا بیشتر از ۴ هزار عضو فعال از اعضای جامعه پزشکی و سلامت کشور داریم و طی این مدت، بیشتر از ۲۰ هزار ساعت آموزش مجازی برای متخصصین بر روی وبسایت قرار گرفته است. اخیراً موفق به عضویت در پارک فناوری پردیس و دریافت مجوز فناوری در حوزه آموزش و پژوهش سلامت از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شده ایم و توانسته ایم بعنوان واحد فناور، عضو مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران شویم.
ایجاد پل ارتباطی بین متخصصان طب سنتی و مردم
موضوع توجه به رویکرد آموزه های باستانی یک تیم استارت آپی را بر این داشته که نرم افزاری در رابطه با طب سنتی طراحی کند که مبتنی بر آموزه های طبی سنتی ایرانی است.
این اپلیکشین پل ارتباطی میان پزشکان متخصص طب سنتی ایرانی- طب سوزنی با مردم است. ایجاد بستری مناسب جهت آموزش و آشنایی مردم عادی با مفاهیم مورد تایید طب سنتی ایرانی و پرهیز از افراط و تفریط و ادعای واهی استفاده از ظرفیت های طب ایرانی از اهداف ورود استارت آپها به حوزه تولید اپلیکیشن در این حوزه است.
همچنین امکان دستیابی و وقت گیری آنلاین به پزشکان متخصص و پزشکان دوره دیده مورد تایید وزارت بهداشت و مشاوره آنلاین با این پزشکان توسط این اپلیکیشن انجام می شود.
این محصول زمینه دستیابی آنلاین به محصولات سالم و داروهای طب سنتی مورد تایید وزارت بهداشت را هم فراهم می آورد و بیماران را به پزشکان متخصص در نزدیک ترین موقعیت مکانی ارجاع می دهد.
طراحی پلت فرم جدید برای عرضه خدمات پزشکی
طراحی یک پلت فرم برای عرضه خدمات در حوزه سلامت از دیگر اقدامات فعالان این عرصه بوده است. این پلت فرم در جهت عرضه خدمات پزشکی و نوبت دهی آنلاین فعالیت می کند. روش کار این پلت فرم اینگونه است که کاربر درخواست خویش را پس از انتخاب زمان و مکان مدنظر خود، ثبت می کند و این درخواست به مراکز انجام دهنده خدمات بالینی در منزل که دارای مجوز از وزارت بهداشت هستند ارسال می شود.
سپس درخواست توسط مرکز انتخابی به نزدیک ترین پزشک یا پرستار زیرمجوعه آن مرکز ارسال می شود تا نسبت به اعزام پزشک یا پرستار به محل اقدامات لازم صورت گیرد. خدمات این پلت فرم در مورد عرضه خدمات بالینی، پزشکی و پرستاری در منزل، شامل خدمات درمانی، مراقبتی و بهداشتی در منزل است.
ویژگی این پلت فرم اینگونه است که دسترسی به تمام خدمات بالینی در مکان مورد نظر کاربر فراهم می شود و امکان زمانبندی دوره ای خدمات در آن وجود دارد؛ در این پلت فرم امکان مقایسه هزینه خدمات در مراکز مختلف، انجام خدمات بر مبنای نسخه پزشک و پوشش تمام خدمات بالینی و نیازهای پزشکی بیماران در نظر گرفته شده است.
اخذ تأییدیه ها تسهیل می شود
دکتر اسماعیل قادری فر، رئیس مرکز فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه این معاونت از کسب و کارهای حوزه سلامت و فرافعالین استارت آپی و دانش بنیانی این حوزه حمایت می کند، بیان نمود: برای این منظور با تعاملاتی که با وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو داریم، مسیر ویژه و سهل الوصولی برای استارت آپها و شرکتهای دانش بنیان برای دریافت تاییدیه های لازم فراهم آورده ایم.
وی تصریح کرد: پیشنهاد می نماییم محققان به این حوزه ورود پیدا کنند تا در زیر چتر حمایتی مناسب معاونت و شتابدهنده ها قرار بگیرند و حداکثر بهره را ببرند.

1399/03/30
21:24:48
5.0 / 5
2683
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آتی جو