دستگاه نشان دهنده درصد وزن مواد جامد در صنایع غذایی ساخته شد

دستگاه نشان دهنده درصد وزن مواد جامد در صنایع غذایی ساخته شد

سیستم بریكس سنج آنلاین كه از سیستم های فناورانه و اساسی مورد نیاز صنایع غذایی، دارویی وشیمیایی است، طراحی و ساخته شد.به گزارش آتی جو به نقل از مهر، محققان در یک شرکت دانش بنیان در رابطه با بنیاد مستضعفان موفق به طراحی، ساخت و راه اندازی سیستم «بریکس سنج آنلاین» شدند. این سیستم که با عنایت به اعلام نیاز یکی از شرکت های بزرگ فعال در صنعت غذایی کشور ساخته شده، دارای خصوصیت های خاص و منحصر به فردی است که با عنایت به گستردگی نیازهای صنعتی کشور به سامانه ها و سیستم های سنجش غلظت، می تواند نقش مهمی در تأمین نیازهای سایر صنایع داخلی داشته باشد و با بی نیاز کردن کشور از واردات دستگاه ها و سیستم های مشابه مانع خروج ارز شود.
درجه بریکس(Brix) شاخصی است که نشان دهنده درصد وزن مواد جامد موجود در محلول به وزن کل محلول است، به عبارت دیگر هرچه درجه بریکس محلولی بیشتر باشد، غلظت مواد جامد در آن محلول هم بیشتر است؛ عوامل مختلفی مانند کنترل های دستی یا انسانی (عدم وجود اتوماسیون)، استهلاک و قدمت بالای دستگاه ها در نوسانات بریکس موثرند.
نوسانات بریکس خارج از رنج استاندارد سبب تولید محصول نامنطبق شده و ضایعات را زیاد می کند که این امر می تواند سبب توقف خط تولید شود. ازاین رو با کنترل لحظه ای و آنلاین بریکس در خط تولید ضمن پیشگیری از تولید محصولات نامنطبق میتوانیم ضایعات را کاهش و از توقفات خط تولید به دلیل تغییرات غلظتی هم جلوگیری نماییم.
بریکس به صورت چشمی قابل تشخیص و به صورت آزمایشگاهی(دستگاهی) قابل اندازه گیری است؛ در روش چشمی و تشخیص از روی رنگ محصول، خطای انسانی بسیار بالا بوده و سبب ایجاد ضایعات و توقف خط تولید خواهد شد. روش آزمایشگاهی هم دقیق تر اما مستلزم صرف زمان و نمونه برداری می باشد. با عنایت به دقت پایین روش های سنجش چشمی و زمان طولانی روشهای اندازه گیری آزمایشگاهی، استفاده از بریکس سنج آنلاین و نصب آن در خط تولید بهترین راهکار خواهد بود.
محققان این شرکت های دانش بنیان با تاکید بر دانش فنی و درک گستردگی نیاز غلظت سنجی در صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی؛ این سیستم آنلاین را با خصوصیت هایی مانند تولید محصول یکنواخت و باثبات به لحاظ بریکس در کل فرایند، ایمن بودن در مقابل نویز ها و ارتعاشات مکانیکی و مقاومت در مقابل شستشو با انواع محلول ها طراحی و راه اندازی کردند و این سیستم الان با موفقیت در کارخانه های هدف، استفاده می شود.
موفقیت متخصصان داخلی در تولید این سیستم بریکس سنج با فناوری بالا می تواند نوید خودکفایی کشور در صنعت تولید انواع بریکس سنج ها را دهد، صنعتی که عمده بازار آن الان در دست شرکت های خارجی است.


منبع:

1399/04/21
21:57:18
5.0 / 5
2095
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آتی جو