رئیس سازمان غذا و دارو خبر داد

ساخت داروی كرونا با یك پنجم هزینه نمونه خارجی

ساخت داروی كرونا با یك پنجم هزینه نمونه خارجی

به گزارش آتی جو رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: داروی كرونا با یك پنجم هزینه ای كه در خارج از كشور تولید می شود، ساخته شده است اما در مورد قیمت دارو هنوز اظهارنظری نداریم.به گزارش آتی جو به نقل از مهر، محمدرضا شانه ساز امروز در اجلاس رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی که به صورت مجازی در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: مباحثی که درباب توزیع دارو خارج از شبکه رسمی توزیع دارو در کشور مطرح می شود، موضوع قاچاق و تقلب است و یکی از موارد بسیار جدی مورد بررسی ما است.
وی اضافه کرد: باوجود همه تذکراتی که داده شد که دارو حتما باید از شبکه رسمی دارویی کشور تامین شود، شاهد می باشیم که در چند هفته گذشته عده ای سودجو از این فضا سوءاستفاده کرده اند و اقلام دارویی که هنوز تأییدیه اصلی را ستاندن نکرده بودند، با قیمت های بسیار گزاف به بیماران فروختند و بررسی هایی که انجام شد نشان داد که این دارویی که هزینه گزافی بابت آن پرداخت شده، اصلاً داروی اصلی نبوده است.
شانه ساز تاکید کرد: در زمینه داروهای مورد نیاز برای بیماران مبتلا به کرونا مشکلی نداریم، دارو در گام اول برای انجام کارهای تحقیقاتی وارد شد و در اختیار شبکه مطالعات بالینی کشور قرار دادیم.
وی اضافه کرد: امروز دیگر این نوع داروها وارد اقلام رسمی دارویی کشور شده اند و در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گرفته، به زودی ما از انواع تولید داخل داروی رمدسیویر بهره برداری خواهیم کرد و همانطور که قبل از این قول داده بودیم، داروی فاویپیراویر که آن هم در کشور تولید شده، از هفته گذشته توزیع گسترده آن در سطح دانشگاه های علوم پزشکی شروع شده است.
شانه ساز تصریح کرد: قرار نیست این داروها در خارج از بیمارستان ها و داروخانه ها توزیع شوند. این داروها حتما باید در بیمارستان ها و تحت نظر پزشک متخصص باشد، چونکه مصرف بی رویه آن ممکنست به مقاومت دارویی بینجامد و تأثیر دارو از بین برود و مسیر توزیع این داروها کاملاً ثبت و ضبط شده است.
وی اضافه کرد: بخش دوم واردات این دارو نیز انجام شده و در داخل کشور وجود دارد و بین دانشگاه های علوم پزشکی توزیع می شود تا با هماهنگی بخش بهداشت و درمان مورد استفاده تحقیقاتی قرار گیرد.
رئیس سازمان غذا و دارو اشاره کرد: ماده اولیه داروی رمدسیویر خوشبختانه در کشور تولید شده و نشان از توانمندی حوزه داروسازی کشور دارد. مردم مطمئن باشند ما هر نوع دارویی را که احتمال برود در درمان کرونا مؤثر است مورد توجه قرار می دهیم و داروی رمدسیویر هم در پروتکل درمانی تأیید شده است اما در پروتکل های درمانی دنیا نیز هنوز اثرگذاری مشخصی از آن منتشر نشده است. لازمه در اختیار قرار دادن داروها این است که مراجع علمی و رسمی کشور اثربخشی داروها را تأیید کنند.
معاون وزیر بهداشت در مورد هزینه تولید داروی رمدسیویر در داخل کشور اظهار داشت: این دارو با یک پنجم هزینه ای که در خارج از کشور تولید می شود، ساخته شده است اما در مورد قیمت دارو هنوز اظهارنظری نداریم.
شانه ساز اظهار داشت: واکسن آنفلوآنزای ملی و ایرانی را در پاییز خواهیم داشت و نگرانی از بابت تامین آن نداریم.
وی اشاره کرد: امسال همه تمهیدات برای تامین واکسن آنفلوانزا انجام شده است و از اول شهریورماه واکسن در اختیار گروه های در معرض خطر قرار می گیرد.
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: دو میلیون دوز برای گروه های در معرض خطر در اختیار قرار می گیرد و سه برابر این میزان به داروخانه ها داده می شود تا برمبنای نیاز، افراد استفاده کنند. البته در این میان قسمتی از نیاز نیز با واکسن های وارداتی تامین می شود.


منبع:

1399/04/30
22:46:22
5.0 / 5
2438
تگهای خبر: تحقیقات , تولید , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آتی جو