برای ۶ ماه گذشته اعلام شد؛

نتیجه پردازش تصاویر ماهواره ای از سطح آبی هامونهای سیستان

نتیجه پردازش تصاویر ماهواره ای از سطح آبی هامونهای سیستان

به گزارش آتی جو پردازش تصاویر ماهواره ای از رصد مساحت آبی هامون های سیستان نشان داده است كه سطح آب این دریاچه ها در ۶ ماه گذشته به تدریج با كاهش همراه شده است.


به گزارش آتی جو به نقل از مهر، برپایه پایش ماهواره ای صورت گرفته توسط اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران، سطح آب هامون های سیستان در ۶ ماهه اول سال ۹۹ دارای نوسان و تغییر بوده است. در ابتدای سال بر اثر بارش های بهاری این دریاچه ها آبگیری کرده و به مرور با گرم شدن هوا و استفاده های کشاورزی، از مساحت سطح آب آنها کاسته شده است. به نحوی که در ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ سطح آب سه هامون هیرمند، صابری و پوزک حدود ۲۵۴ کیلومتر مربع برآورد شده است که در کمترین حالت خود طی ۶ ماه اخیر است. این در شرایطی است که در ابتدای سال سطح آب این ۳ دریاچه حدود ۴۷۰ کیلومتر مربع بوده و در اواسط اردیبهشت به یکهزار و ۹۶۹ کیلومتر هم رسیده است. این نمودار مربوط به تغییرات سطح آب هامون های سیستان از ۹ فروردین تا ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ برمبنای داده های ماهواره ای است.
با عنایت به اندازه پیکسل تصاویر ماهواره ای «سنتینل ۲»، محدوده آب استخراج شده با استفاده از شاخصهای تفکیک آب و گیاه، در مقیاس ۱: ۱۰۰۰۰۰ در نظر گرفته شده است. محدوده آب شامل آب عمیق و آب های گل آلود است و ترکیب باندهای مورد استفاده در تصاویر ماهواره ای، مربوط به پوشش گیاهی و سطح آب است.

1399/06/22
12:46:01
5.0 / 5
1438
تگهای خبر: فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آتی جو