تولید برق با پساب صنایع توسط محققان كشور

تولید برق با پساب صنایع توسط محققان كشور

به گزارش آتی جو پژوهشگران با انجام طرحی پژوهشی موفق به تولید برق با تصفیه پساب صنایع شدند. این محققان همزمان آلاینده های موجود در پساب ها را هم حذف كردند.به گزارش آتی جو به نقل از معاونت علمی و فناوری، محدودیت منابع انرژی یکی از چالش هایی است که کشورهای گوناگون با آن دست به گریبان اند. در این حوزه هم محققان طرح های زیادی را انجام داده اند تا این مورد را رفع کنند.
«تولید الکتریسیته از تصفیه پساب صنایع گیاهان دارویی در سیستم الکتروفنتون زیستی» یکی از پژوهش ها در این راستا است که محققان دانشگاه تربیت مدرس با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آنرا انجام دادند.
به گفته حبیب الله یونسی مجری این طرح تحقیقاتی، پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس برای تصفیه پساب در این طرح از روش بی هوازی بهره بردند. شکسته شدن مواد آلی پساب همراه تجزیه بی هوازی تولید پروتون و الکترون می کند. بعد از آن از سیستم پیل سوختی میکروبی بهره بردیم تا بتوانیم الکتریسته تولید نماییم.
وی افزود: این یک فرایند میکروبی است که طی آن از میکروارگانیسم های بی هوازی استفاده می شود. آنها با تغذیه از مواد آلی پساب رشد می کنند و با شکستن مواد آلی باعث ایجاد اکسیژن و الکترون می شوند. وجود هر میزان دی اکسید کربن در پساب به این معنا است که منبع انرژی شیمیایی لازم را داریم.
یونسی بیان نمود: در نتیجه پساب های صنعتی می توانند یک فرایند تصفیه سبز داشته باشند. همینطور می توان از انرژی تولید شده در ضمن تصفیه پساب در وسایل کم مصرف استفاده نمود. این طرح قابل گسترش برای همه نوع پساب صنایع، شهری و خانگی است.
وی اضافه کرد: پیل­های سوختی میکروبی بعنوان وسایل تبدیل کننده پساب­ها به انرژی الکتریکی و استفاده از هیدروژن بعنوان سوختی که می­توان آنرا از منابع تجدید پذیر و تجدید ناپذیر تهیه کرد، می­تواند یک چاره قابل اطمینان برای رفع مشکل انرژی و مشکلات زیست محیطی باشد. این مورد سبب کاهش هزینه­های سالیانه تصفیه پساب در خیلی از کشورها می ­شود.
در این پروژه از یک پیل سوختی میکروبی دو محفظه در ترکیب با فرایند فنتون تحت عنوان سیستم الکترو­فنتون زیستی به منظور تصفیه پساب استفاده شد. از ویژگی­های این سیستم می ­توان به راندمان بالا، آلودکنندگی کم، نداشتن سر و صدا و هزینه تعمیر و نگهداری کم اشاره نمود.


منبع:

1399/07/28
20:01:35
5.0 / 5
1648
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آتی جو