گزارش آتی جو؛

فناوریهایی كه پازل اقتصاد كشور را تكمیل می كنند

فناوریهایی كه پازل اقتصاد كشور را تكمیل می كنند

فعالان حوزه فناوری معتقدند در بعضی از شاخه های فناوری توانسته ایم سهم بسزایی در بازارهای کشور ایفا نماییم و پیشرفت در این عرصه ها رسیدن به اهداف اقتصاد دانش بنیان را نزدیک تر از قبل کرده است.خبرگزاری مهر -گروه دانش و فناوری؛ میترا سعیدی کیا: چند سالی می شود که کلید واژه «اقتصاد دانش بنیان» بعنوان مهم ترین عامل تغییر و اتکا به دانش بومی در کشور ما شناخته می شود و مقام معظم رهبری هم همواره به تحقق اقتصاد دانش بنیان و در ادامه این زنجیره، جهش تولید و شکوفایی دانش بنیان ها تاکید زیادی دارند. ازاین رو بی گمان جاری شدن خون تازه در رگ های صنعت کشور در گروی رشد و توسعه شرکتهای دانش بنیان در حوزه های مختلف فناوری است.
ورود فناوری در حوزه های مختلف صنعت در کشور ما شاید آنچنان سبقه طولانی ندارد اما شتاب آن در بعضی حوزه ها چشم گیر و تحول بخش بوده است. از همین رو این مورد را در چارچوب گزارشی بررسی کردیم تا دریابیم فناوری های نوظهور امروزه چقدر توانایی ورود به اقتصاد کشور را دارند و اقتصاد چقدر و تا کجا می تواند متأثر از تکنولوژی باشد.
بر این سراغ مسؤلان ستادهای مهم فناوری رفتیم تا به واکاوی جایگاه و نقش فناوری های نانو، بایو، سلول بنیادی، حمل و نقل پیشرفته، گیاهان دارویی و علوم شناختی در اقتصاد کشور بپردازیم.
تولید ثروت با فناوری نانو و تاثیر گذاری در اقتصاد کشور
دکتر علی محمد سلطانی، مدیر گروه سیاستگذاری و ارزیابی ستاد توسعه فناوری نانو در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: اهداف شکل گیری ستاد توسعه فناوری نانو، تاثیر گذاری در اقتصاد کشور با تولید ثروت از فناوری نانو به همراه بهبود کیفیت زندگی مردم بوده است.
مدیر دبیرخانه ستاد توسعه فناوری نانو ضمن اشاره به سند دوم توسعه فناوری نانو که برای افق ۱۴۰۴ در این ستاد تنظیم شده و به تأیید دولت رسیده، اظهار داشت: البته نسخه جدیدتر این سند برای افق ۱۴۱۰ تنظیم شده و به شورایعالی انقلاب فرهنگی برای تصویب عرضه شده است؛ دستیابی کشور به جایگاه مناسب در علم و فناوری نانو در میان کشورهای جهان، توسعه فناوری های بدیع با اثرگذاری اقتصادی و اجتماعی بالا، ارتقا صنایع موجود با استفاده از فناوری نانو، صادرات پایدار به بازارهای منطقه ای و جهانی، ارتقای اثرگذاری فناوری نانو در بهبود کیفیت زندگی و اثرگذاری اجتماعی از اهداف این سند به حساب می آید.
وضعیت فناوری نانو در تولید مقالات، اختراعات و اقتصاد

۷۱۱ محصول نانو در بازار
به گفته سلطانی هم اکنون سبد محصولات نانوی ساخت ایران شامل ۷۱۱ محصول از ۲۶۳ شرکت است و در سند فناوری نانو تاکید شده که با اجرای برنامه های ترویجی و آگاهی بخشی، علاقمندی صنایع به استفاده از فناوری نانو سالانه تا ۱۵ درصد افزایش یابد.
به گفته وی، برنامه های بلندمدتی در این سند تدوین شده که به افزایش تعداد محققان تراز اول جهان، جهت دهی دانشگاه ها به سمت پژوهش های مأموریت گرا و کارآفرینی در فناوری نانو، افزایش تعداد اشتغال تخصصی تا ۸۰ هزار نفر در سال ۱۴۱۰ تاکید دارد.
اهداف برنامه کلان فناوری نانو

وی با تکیه بر اینکه به نسبت انتظار از ماهیت و ظرفیت نانو در دوره های مختلف وضعیت خوبی در اقتصاد نانو داریم، اظهار داشت: در ستاد توسعه فناوری نانو هم بر مبنای حجم اقتصاد فناوری نانو می توانیم میزان نقش آفرینی نانو در اقتصاد کشور را مورد بررسی قرار دهیم، بر این اساس با پیمایش های اقتصادی که سالانه انجام می شود میزان فروش شرکتهای دانش بنیان در سال و صادرات آنها بعنوان میزان نقش آفرینی فناوری نانو در اقتصاد کشور برآورد می شود.
میزان فروش دانش بنیان های حوزه نانو


وی افزود: در سند دوم فناوری نانو آمده است که حجم بازار محصولات نانوی داخلی و صادراتی این شرکتها باید حداقل ۴۰ درصد از تورم اعلام شده (توسط مرکز آمار ایران در سال) بیشتر باشد. طبق پایش انجام شده، در سال ۹۸ فروش شرکتهای دانش بنیان و واحدهای فناور حوزه نانو حدود ۴ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان بوده است که نسبت به بازار سال ۱۳۹۷ حدود ۷۵ درصد رشد داشته است.
طبق پایش انجام شده، در سال ۹۸ فروش شرکتهای دانش بنیان و واحدهای فناور حوزه نانو حدود ۴ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان بوده است که نسبت به بازار سال ۱۳۹۷ حدود ۷۵ درصد رشد داشته است سلطانی در مورد صادرات این شرکتهای دانش بنیان فعال در عرصه نانو اظهار داشت: ۶ درصد حجم بازار نانو در سال ۹۸ صادرات بوده است. ما امیدواریم که این رشد بیشتر از این مقدار باشد و رشد حداقل ۴۰ درصد فراتر از تورم را در سال ۹۹ هدفگذاری کرده ایم.
مدیر گروه سیاستگذاری و ارزیابی ستاد توسعه فناوری نانو در مورد شرکتهای نانو از لحاظ فروش اظهار داشت: از بین ۲۱۱ شرکتی که در پایش سال ۹۸ مشارکت داشتند، ۲ شرکت بالای صد میلیارد تومان، ۶۱ شرکت بین ۱۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان، ۴۶ شرکت ۱ تا ۱۰ میلیارد تومان و ۱۰۲ شرکت هم کمتر از یک میلیارد تومان فروش داشتند. بر مبنای سند تدوین شده در این عرصه، بناست که تا سال ۱۴۰۴ تعداد شرکتهای با حجم فروش معادل ۲ میلیون دلار به ۱۰۰ شرکت برسد.
وی با اشاره به اینکه آمار صادرات شرکتهای دانش بنیان هر ساله اندازه گیری می شود، اظهار داشت: ازاین رو آمار سال ۹۹ را در سال آینده می توانیم اعلام نماییم. علاوه بر صادرات که عدد آن مشخص است، تولید تقریباً همه محصولات در داخل کشور سبب جایگزینی محصولات داخلی با واردات و اثرگذاری های اقتصادی اجتماعی شده است که محاسبه ارزش بعضی از آنها انجام نشده است.
سلطانی با اشاره به اینکه در سال ۹۸ محصولات نانوی ایران به ۴۱ کشور دنیا صادر شده اند، اظهار داشت: بالاترین صادرات با مقدار ۱۰.۶ میلیون دلار در حوزه صنایع ساختمانی بوده است و پس از آن صنایع اپتوالکترونیک و دارو و بهداشت به ترتیب بیشترین صادرات را داشته اند.
وی با اشاره به اینکه در ستاد برنامه هایی برای ایجاد بازارهای صادراتی در چند کشور مشخص و همینطور تولید محصولات ایرانی در خارج از کشور تهیه شده و در حال اجراست. البته موانع و چالش های زیادی که در ارتباط با فضای تجارت خارجی کشور است و مختص دانش بنیان ها نیست، وجود دارد. امسال محدودیت های ناشی از همه گیری کرونا هم به این مسائل افزوده شده است.
پیگیری ۵ مبحث در ستاد توسعه فناوری نانو
سلطانی ضمن اشاره به پیگیری ۵ حوزه تمرکز محوری در فناوری نانو اظهار داشت: برای حوزه های انرژی، ساخت و ساز، آب و محیط زیست، سلامت و بهداشت، کشاورزی برنامه هایی در ستاد توسعه فناوری نانو داریم. راه اندازی و ارتقا زیرساخت های تجاری سازی شامل شتاب دهنده های توسعه فناوری، مراکز نوآوری، فب های نیمه صنعتی، پشتیبانی از توسعه سبد محصولات نانو شرکت ها، پشتیبانی از انتقال فناوری ‎نانو از شرکتهای فناور به شرکتهای صنعتی برای بهره مندی از فرصت ها و حل نیازها و چالش های عمومی، فناورانه و صنعتی و اصلاح مقررات لازم به منظور تسهیل فرآیندهای تولید، دریافت مجوز و ورود به بازار محصولات نانو دنبال می شود.
وی افزود: در سال ۹۸ میزان بازار این ۵ حوزه حدود ۲.۹۰۰ میلیارد تومان بود که برای سال ۹۹ رشد ۴۵ درصدی فراتر از تورم برای آنها هدفگذاری شده است.
فاصله کم ایران در حوزه زیست فناوری با کشورهای پیشرفته
یکی دیگر از این تکنولوژی های تاثیر گذار در اقتصاد کشور بایوتکنولوژی است که اخیراً در حوزه های مختلف همچون دارو، واکسن، صنایع غذایی دام، طیور و آبزیان به خوبی نمایان شده است. دکتر علیرضا خاکدامن، مدیر نظارت بر پروژه های تولیدی حوزه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اینباره به خبرنگار مهر اظهار نمود: ما در خیلی از حوزه ها از لحاظ تاریخی گرفتار عقب ماندگی هستیم. با این وجود در حوزه های نوظهوری مثل بیوتکنولوژی و فناوری اطلاعات، فاصله تاریخی ما با کشورهای پیشرو خیلی کم است و پر کردن شکاف تکنولوژیک چندان دور از دسترس نیست. از سوی دیگر حوزه بیوتکنولوژی بسیار گسترده است و شامل کشاورزی، دارو، واکسن، تولید تجهیزات، مواد اولیه دارویی و … می شود. در حقیقت این حوزه بر روی سلامت و امنیت غذایی بشر بسیار تاثیر گذار است.
وی اضافه کرد: این حوزه در دهه ۸۰ الی ۹۰ میلادی آغاز به اوج گرفتن کرد و نخستین اقدامات ما در کشور هم با فاصله ۱۰ تا ۱۵ سال پس از شروع این انقلاب شروع شد. ما می توانیم در این عرصه حرفهای زیادی برای گفتن داشته باشیم؛ در کل دنیا شیب رشد بازار در رابطه با بیوتکنولوژی بسیار زیاد است به صورتی که پیشبینی شده سال ۲۰۲۵، ارزش بازار زیست فناوری در دنیا برابر با ۱۱۰ میلیارد دلار است.
خاکدامن با اشاره به اینکه برآوردها نشان داده است که تا ۵ سال دیگر هیچ محصول کشاورزی در دنیا تولید نمی گردد مگر به واسطه زیست فناوری، اظهار داشت: هدف این است که ما بتوانیم به واسطه محصولات فناورانه حوزه بیوتکنولوژی ۳ درصد از بازار جهانی را به نام ایران ثبت نماییم. حالا شرکتهای دانش بنیان ایرانی حوزه زیست فناوری نزدیک به هفت دهم درصد بازار دنیا را بدست آورده اند؛ همینطور ارزش پولی این بازار برابر با ۴-۸ میلیارد دلار برآورد می شود.
به گفته وی، هم اکنون بخش مهمی از بازار فعلی زیست فناوری کشور توسط شرکتهای داخلی تأمین می شود و بخشی از این عدد هم از صادرات به دست می آید. ۳ درصد از بازار جهانی برابر با ۳۱ میلیارد دلار است و این نشان داده است که به سادگی می تواند با فروش نفت رقابت کند چونکه صادرات نفت در بهترین حالت در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۷ الی ۳۰ میلیارد دلار پیشبینی می شود.

نقت جای خویش را به زیست فناوری می دهد
مدیر نظارت بر پروژه های تولیدی حوزه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: در دهه پیش رو بیوتکنولوژی نقش کنونی نفت در اقتصاد کشور را برعهده می گیرد چون که دیگر می توان گفت به رشد و بلوغ لازم رسیده است.
وی با اشاره به اینکه در آسیا جز ۵ کشور در حوزه زیست فناوری هستیم، اظهار داشت: ژاپن، هند، چین و کره از کشورهایی به شمار می روند که از لحاظ فناوری و تولید محصولات بیوتک پیشرفته ترین ها در آسیا هستند و ما هم به این زنجیره پیوسته ایم. می توانیم ادعا نماییم که در حال تبدیل علم از مقاله به محصول هستیم؛ از لحاظ توانمندی طیف محصولات حوزه بیوتکنولوژی جز ۱۵ کشور اول در دنیا هستیم.
وی تصریح کرد: هم اکنون ۸۵۰ شرکت دانش بنیان در حوزه بیوتکنولوژی فعالیت می نمایند و نزدیک به نیمی از درآمد صادراتی شرکتهای دانش بنیان در ارتباط با حوزه زیست فناوری است. بعلاوه تقریباً ۷۰ درصد صادرات داروی کشور در ارتباط با داروهایی است که بر پایه زیست فناوری بوده و نوترکیب هستند. تولید واکسن ها و داروهای مورد نیاز کشور هم همچون فعالیتهایی است توسط محققان شرکتهای دانش بنیان در پیش گرفته شده که تولید آن می تواند تا ۱.۵ میلیارد دلار دیگر صرفه جویی ارزی داشته باشد.
نزدیک به نیمی از درآمد صادراتی شرکتهای دانش بنیان در ارتباط با حوزه زیست فناوری است. بعلاوه تقریباً ۷۰ درصد صادرات داروی کشور در ارتباط با داروهایی است که بر پایه زیست فناوری بوده و نوترکیب هستند خاکدامن با پیشبینی توسعه زیست فناوری در کشور اظهار داشت: امیدوار به این هستیم که تا ۱۰ سال آینده جز ۱۰ کشور اول در جهان در زمینه تولید محصولات زیست فناوری باشیم.
‏ کریدور بازار شرکتهای دانش بنیان سلول بنیادی شکل گرفت
«سلول بنیادی» از دیگر فناوری هایی است که اخیراً نمود دستاوردهای بیشمار محققان را در حوزه درمان و تجهیزات و… در این عرصه می بینیم، در این راستا دکتر امیرعلی حمیدیه، دبیر ستاد توسعه فناوری های سلول بنیادی به خبرنگار مهر اظهار نمود: طبق سند ملی توسعه علوم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی مقرر بود که ما از بازار در سطح ملی-منطقه ای سهمی داشته باشیم.
دبیر ستاد توسعه سلول بنیادی معاونت علمی و فناوری با اشاره به اینکه این اقدام از شش سال پیش آغاز شد، اظهار داشت: هم اکنون ۱۵۰ شرکت دانش بنیان در سلول بنیادی و پزشکی بازساختی کار می کنند و محصولات این شرکت ها از خود سلول و فراورده های سلولی گرفته تا مهندسی بافت و ژن درمانی.
به گفته حمیدیه، در نتیجه این نشان داده است که فناوری در صنعت واقعی به وجود آمده است.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول بنیادی در مورد رتبه ایران در زمینه تولید علم حوزه سلول بنیادی و بازار آن اظهار داشت: ایران رتبه سیزدهم را در کل دنیا در زمینه تولید علم سلول بنیادی به خود مختص کرده است. شرکتهای دانش بنیان این حوزه وضعیت خوبی دارند اما از حدود ۵۰ شرکت، ۱۰ شرکت گردش مالی خوبی دارند.
وی با تکیه بر اینکه کریدور بازار شرکتهای دانش بنیان حوزه سلول بنیادی اخیراً شکل گرفته، اظهار داشت: امروزه بسیاری از محصولات حوزه سلول بنیادی تولید داخل هستند. برای بدست آوردن بازار بین المللی هم نیاز است که بازار داخلی را بدست بیاوریم که این امر در حال وقوع است.
حمیدیه افزود: سال ۹۸ در حوزه سلول بنیادی، سال صادرات بود و شرکتهای ما پایشان را بیرون از مرزها گذاشتند به صورتی که طبق براوردها، بیشتر از ۱۷ هزار میلیارد ریال فروش شرکتهای دانش بنیان حوزه سلول بنیادی پارسال بوده است. جایگاه ایران از نظر سلول بنیادی در کشورهای اسلامی، خاورمیانه و شرق مدیترانه در صدر است.
حمل و نقل پیشرفته در آستانه ورود به تاثیر گذاری در اقتصاد کشور
همچنین حمل و نقل پیشرفته همچون حوزه های فناوری است که توانسته در کشور ما به حدی برسد که در منطقه از نظر تولید علم و محصول رتبه دوم را به خود اختصاص دهد؛ در این راستا شهاب خدامرادی، مسئول حوزه هوشمند سازی ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد توسعه بازار حمل و نقل به واسطه شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت: خوشبختانه با عنایت به بازار بسیار گسترده و زیرساخت هایی که حمل و نقل کشور دارد، محصولات و شرکتهای گوناگونی در زمینه هوشمندسازی حمل و نقل فعالیت می نمایند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون بیشتر از ۲۰۰ شرکت با بیشتر از ۵۰ نوع محصول دانش بنیان در حوزه هوشمند سازی حمل و نقل فعالیت می نمایند، بیان نمود: با عنایت به این که درصد قابل توجهی از خدمات حوزه حمل و نقل هوشمند به صورت نرم افزاری عرضه می شوند، بنابراین به سادگی قابل تجاری سازی و صادرات هستند. به همین جهت هوشمندسازی حمل و نقل در اقتصاد کشور تاثیر قابل توجهی دارد.
خدامرادی اضافه کرد: برنامه های گوناگونی در حوزه های بالادستی مانند تدوین اسناد راهبردی و همینطور حوزه های زیرساختی و کاربردی با تعریف پروژه های عملیاتی در دستور کار قرار دارند که بتوان سریع تر تاثیر هوشمندسازی حمل و نقل را در اقتصاد کشور مشاهده کرد.
وی در پاسخ به این سؤال در خصوص اینکه آیا سهم فناوری در تولید ناخالص داخلی و مقایسه با کشورهای پیشرفته در این عرصه مورد بررسی قرار گرفته است اظهار داشت: به صورت کلی، درصد قابل توجهی از تولید ناخالص داخلی کشورها به حوزه حمل و نقل اختصاص دارد. کشور ما هم از این قاعده مستثنی نبوده است.
وی تصریح کرد: کشور ما در این عرصه همپای کشورهای پیشرفته در حال حرکت است که مصادیق آنرا در فناوری هایی از قبیل تاکسی های اینترنتی و نشان یاب ها مشاهده می نماییم.
خدامرادی اضافه کرد: با عنایت به جدید بودن جنس فعالیتهای حوزه حمل و نقل هوشمند، عدم هماهنگی های بین سازمانی و رگولاتوری های مربوطه همچون نقصها در این عرصه محسوب می شوند که با پیگیری های ستاد و با هماهنگی با سازمان های مرتبط در حال مرتفع شدن هستند.
وی اظهار داشت: در ستاد هم برنامه هایی با همکاری مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای شرکتهای فعال در حوزه حمل و نقل هوشمند جهت آموزش شرکت ها برای صادرات برگزار شده است.
وی تصریح کرد: جایگاه ایران در حمل و نقل هوشمند از نظر تولید علم و بهره وری فناوری جایگاه ۳۰ در جهان را دارد و در منطقه رتبه دوم را به خود مختص کرده است
خدامرادی اضافه کرد: دبی اساسا از نظر تولید علم به ما نمی رسد و امارات متحده عربی و ترکیه همچون کشورهایی هستند که از نظر تولید علم و محصول در حمل و نقل هوشمند از ما جلوتر هستند.
وی تصریح کرد: سند هوشمندسازی حمل و نقل هوشمند در حوزه جاده ای را در ستاد تدوین کرده ایم.

نقش انکار ناپذیر گیاهان دارویی در اشتغال و ارزش افزوده
گیاهان دارویی همچون حوزه هایی است که سابقه استفاده و بهره وری دیرینه ای در کشور ما دارد اما اخیراً به واسطه علم و دانش و ترکیب آن با نوآوری و فناوری مؤثر تر واقع شده اند به صورتی که شرکتهای دانش بنیان زیادی در این حوزه فعالیت می نمایند و محصولات بر پایه دانش خویش را به بازار عرصه کرده اند.
دکتر محمد حسن عصاره دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی معاونت علمی و فناوری در اینباره به خبرنگار مهر اظهار داشت: حوزه صنایع گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی نقش انکارناپذیری در ایجاد اشتغال، افزایش ارزش افزوده و توسعه اقتصادی کشور دارد و یکی از ارکان توسعه پایدار در این صنعت، تکمیل زنجیره تولید برای جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده بر مواد اولیه گیاهی است.
حوزه صنایع گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی نقش انکارناپذیری در ایجاد اشتغال، افزایش ارزش افزوده و توسعه اقتصادی کشور دارد و یکی از ارکان توسعه پایدار در این صنعت، تکمیل زنجیره تولید برای جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده بر مواد اولیه گیاهی است وی تصریح کرد: با عنایت به امر حفظ و تکثیر گیاهان پرارزش بومی و تحقیقات در مورد ایجاد ارزش افزوده در فرآوری آنها، بکارگیری نیروی انسانی جوان متخصص فارغ التحصیل، بهره مندی از تجربه پرارزش شرکتهای تولیدی موفق و دانش بنیان در این عرصه در چارچوب مراکز نوآوری و شتاب دهنده ها، کمک و تقویت مراکز رشد، پارک علم و فناوری و بهره گیری از زیرساخت های آزمایشگاهی متمرکز در شبکه ملی آزمایشگاهی گیاهان دارویی، افزایش زیرساخت های تجاری سازی مانند برگزاری نمایشگاه ها ملی و بین المللی، تقویت و توسعه شبکه های فروش، توجه به بازار بین المللی در حوزه های مختلف صنعت گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی منجر به رشد تجاری سازی در این عرصه شده است.
دبیر ستاد توسعه علوم، فناوری گیاهان دارویی اظهار داشت: با تلاشهای این ستاد و همراهی بدنه تحقیقاتی کشور، فناوری های تولیدی از خام فروشی به سمت فرآوری و تولید محصولات دارای ارزش افزوده تغییر جهت داده است. داروهای گیاهی، مواد اولیه داروهای گیاهی، فرآورده های عصاره و اسانس، داروهای دامی گیاهی، بذور گیاهان دارویی، محصولات آرایشی طبیعی، غذا داروها، نهاده های کشاورزی و فرآورده های طب سنتی و.. نمونه هایی از این دستاوردها به شمار می روند.
وی اضافه کرد: با عنایت به گزارش های سازمان غذا و دارو هم اکنون صدور مجوز تولید داروها و فرآورده های گیاهی از جانب سازمان غذا و دارو به بیشتر از ۲۰ درصد کل مجوز تولید داروها و فرآورده های کشور رسیده است. هم اکنون بیشتر از ۳۸۰۰ فرآورده گیاهی و بیشتر از ۸۰۰ فرآورده سنتی از سازمان غذا و دارو مجوز تولید گرفته اند این در حالیست که در سال ۱۳۸۷ تنها کمتر از ۴۰۰ محصول در این عرصه در لیست اقلام دارو و فرآورده طبیعی در وزارت بهداشت بوده اند.
عصاره اضافه کرد: وجود قابلیت های اقتصادی بسیار در گیاهان دارویی سبب اطلاق عنوان طلای سبز در دنیا به این گیاهان شده است. کاربرد وسیع این گیاهان در صنایع مختلف دارویی، غذایی، آرایشی – بهداشتی و سایر حوزه ها بعنوان شاخه محصولات طبیعی، به این گیاهان قابلیت بسیار بالا در ایجاد اقتصادی پویا و در آمد حاصل از تولید ناخالص ملی بخشیده است. سهم ۵۷۰ میلیون دلاری ایران در مقابل تجارت جهانی ۱۲۴ میلیارد دلاری محصولات مشتق شده از گیاهی دارویی نشان دهنده قابلیت رشد این صنعت در کشورمان است.
دبیر ستاد گیاهان دارویی اظهار داشت: با عنایت به برآوردهای صورت گرفته میزان صادرات گروه گیاهان دارویی در سال ۱۳۹۸ مبلغ ۵۷۰ میلیون دلار تخمین زده شده است و حجم صادرات گروه داروها و فرآورده های گیاهی چیزی حدود ۱۰۰ میلیون دلار به صورت سالیانه برآورد می شود که مسلماً پیشرفت قابل ملاحظه ای نسبت به سالهای گذشته داشته است.
علوم شناختی و لزوم ورود فعال تر برای جبران عقب ماندگی
تأثیرات جهانی بخش های مختلف علوم شناختی در اقتصاد، امروزه از مشخصه های بارز کشورهای توسعه یافته است علوم شناختی در دنیای امروز بخصوص در حوزه هوش مصنوعی کاربردهای زیادی دارد و پیشرفت در آن مستقیماً به پیشرفت اقتصادی منجر خواهد شد.
در کشور ما باآنکه به این حوزه در مقایسه با سایر حوزه های فناوری دیرتر ورود شد اما الان اهمیت داشتن آن بر هیچکس پوشیده نیست و تسریع هر چه بیشتر فعالیت ها در این فناوری بیشتر از هر زمان دیگر ضروری به نظر می آید تا فاصله خویش را با کشورهای پیشرفته کمتر و عقب افتادگی در این حوزه را جبران نماییم.
دکتر علی نصرت عضو ارشد ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در این حوزه به خبرنگار مهر گفته است: به حداکثر رساندن توسعه خدمت جهت افزایش رفاه آحاد جامعه از اولویت های اصلی ستاد به حساب می آید. امکان دارد در بعضی مواقع فناوری ها بعنوان مثال در بهبود کیفیت آموزش تاثیر بگذارند و اقتصاد را مستقیماً تحت تاثیر قرار ندهد اما تاثیر جدی آن در آینده کشور چشم گیر خواهد بود.
نصرت اضافه کرد: سیاست محوری ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در سال ۱۳۹۹ جذب همکاری شرکتهای دانش بنیان و شرکتهای فعال موجود در کشور از راه عرضه کمک های فنی، علمی، مالی و غیره به آنها برای ورود به حوزه علوم شناختی است. چون که این شرکت ها می توانند با تاکید بر حمایت ها در حوزه علوم و فناوری های شناختی فعالیت و زمینه را برای شکوفایی اقتصاد دانش بنیان فراهم نمایند. در این راه پشتیبانی از دانشگاه ها و مؤسسات علمی برتر جهت توسعه علوم و فناوری های شناختی ادامه می یابد.


منبع:

1399/11/09
12:52:08
0.0 / 5
966
تگهای خبر: آموزش , آینده , امنیت , انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آتی جو