آلیاژ جدید سیستم های خنك كننده را سبك تر می كند

آلیاژ جدید سیستم های خنك كننده را سبك تر می كند

محققان یک دانشگاه روسیه آلیاژهای جدیدی توسعه داده اند که ارزانقیمت هستند، اتلاف گرما را کم می کنند و وزن کمتری دارند.به گزارش آتی جو به نقل از مهر، کاهش وزن رادیاتورها و سیستم های سینک حرارتی در وسایل نقلیه الکتریکی و لوازم خانگی الکتریکی، به میزان یک سوم توسط آلیاژهای جدید امکان پذیر خواهد بود. محققان دانشگاه ملی تحقیقات فناوریMISIS (NUST MISIS) روسیه با همکاری شرکت «ال جی الکترونیکز» این آلیاژ را توسعه داده اند.
به گفته کارشناسان با پیشرفت الکترونیک مشکل اتلاف حرارت کارآمد بیشتر و بیشتر می شود و در واقع با رشد بهره وری تجهیزات، آزادسازی یا انتشار گرما هم افزایش می یابد. کاهش دما مستقیماً بر طولانی شدن چرخه عمر دستگاه ها تاثیر می گذارد. بخصوص این مورد برای لوازم خانگی، وسایل نقلیه الکتریکی، نمایشگرهای ال ای دی بسیار مهم می باشد.
محققین NUST MISISبا همکاری شرکت LG Electronics آلیاژهای منیزیم جدید با هدایت گرمایی بالا ساخته اند که به خاطر قابلیت اطمینان بالا و هزینه پایین آن با نمونه های مشابه متمایز است. ضمناً این آلیاژها می توانند وزن دستگاه ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.
ویاچسلاو باژنوف دانشیار گروه فناوری های ریخته گری و پردازش هنری مواد NUST MISIS در اینباره می گوید: «به طور سنتی، آلومینیوم برای اتلاف حرارت و گرما استفاده می شود، اما برای فناوری مدرن بسیار حجیم به نظر می آید. کاهش وزن دستگاه ها می تواند به میزان قابل توجهی سبب کاهش مصرف انرژی در هنگام کار و همینطور کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در هنگام حمل و نقل شود که امروزه از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. استفاده از آلیاژهای ما وزن عناصر اتلاف دهنده گرما را یک سوم می کاهد بدون اینکه کارایی خویش را از دست بدهند.»
همانطور که محققان اشاره کردند یکی از اشکالات عملکرد آلیاژهای منیزیم توانایی آتش گرفتن آنها در هواست. به علت افزودن کلسیم و ایتریوم، دانشمندان موفق شدند دمای اشتعال را به میزان قابل توجهی بالا برند، به صورتی که از مواد جدید میتوان بدون محدودیت در فناوری های مختلف استفاده نمود.
ویاچسلاو باژنوف توضیح می دهد: «ما می خواستیم آلیاژهایی با هزینه کم بسازیم، ازاین رو عملاً از عناصر گران قیمت که معمولاً با منیزیم آلیاژ دارند یعنی نئودیمیم، لانتان، توریوم و غیره استفاده نکردیم. آلیاژهای حاصل از دو ترکیب: ارزان ترین مورد آلیاژ با سیلیسیوم، روی و کلسیم (Mg-Si-Zn-Ca) با هدایت حرارتی بالا و مقاومت متوسط است. آلیاژی گرانبها تر از روی، ایتریوم و زیرکونیوم (Mg–Zn–Y–Zr) با مقاومت بالا و هدایت حرارتی کمی پایین تر ساخته شده است»
بر اساس نتایج تحقیقات، شرکت LG Electronics اختراع آلیاژ منیزیم با هدایت گرمایی بالا ساخته شده در NUST MISIS را ثبت نمود و رادیاتوری از این جنس را در ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، کره و چین ساخت.
در حال حاضر، محققان مشغول پژوهش روی ترکیبات جدیدی از آلیاژهای منیزیم هستند که علاوه بر هزینه کم و هدایت حرارتی بالا، مقاومت بالا و مقاومت در مقابل خوردگی داشته باشد.
پژوهش مذکور در نشریه Journal of Journal of Magnesium and Alloys انتشار یافته است.


منبع:

1400/01/17
12:33:51
5.0 / 5
1018
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آتی جو