در گزارش آتی جو اعلام شد؛

آغاز فاز سوم تست انسانی واكسن كووایران از اردیبهشت

آغاز فاز سوم تست انسانی واكسن كووایران از اردیبهشت

به گزارش آتی جو مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کرونا با اشاره به اینکه فاز سوم تست انسانی کووایران از اردیبهشت انجام می شود، اظهار داشت: فاز سوم را علاوه بر تهران در ۵ شهرستان دیگر هم عملیاتی می نماییم.دکتر حامد حسینی، مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت تست انسانی واکسن «کووایران» اظهار نمود: از ۲۵ اسفند مطالعه فاز دو و سه کارآزمایی بالینی را با هم آغاز کردیم و در کنار آن مطالعات تکمیلی فاز یک بالای پنجاه سال را انجام دادیم.
وی ضمن اشاره به فاز دوم این تست انسانی تصریح کرد: در این دوره باید ۲۸۹ نفر را وارد مطالعه می کردیم که تابحال ۱۵۱ نفر را وارد فاز کردیم؛ هر روز به ۱۰-۱۵ نفر تزریق واکسن داریم و امیدواریم تا آخر فروردین ماه کل داوطلبان حداقل تزریق اول فاز دوم را دریافت کرده باشند و به تدریج تزریق دوم را دریافت نمایند. بر مبنای پیشبینی ها داوطلب گیری فاز دوم تا آخر فروردین تمام می شود.
به گفته حسینی، ابتدای اردیبهشت ماه تزریق جمعیت بزرگ ۲۰ هزار نفری را (فاز سوم مطالعات بالینی واکسن کووایران) شروع می نماییم و طبیعتاً تلاش ما این است که افراد در شهرهای تهران و کرج در هفته اول وارد مطالعه شوند و سپس شهرستان ها را آغاز نماییم.
مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کرونا با اشاره به اینکه خوشبختانه برای فاز یک این مطالعه که ۵۶ داوطلب لازم بود به لطف مردم ۱۲۰ هزار داوطلب اعلام آمادگی کردند، اظهار داشت: ما این بانک اطلاعاتی را نگه داشتیم و از بین آنها درخواست می نماییم که در فاز سوم این مطالعه شرکت نمایند.
وی افزود: در این دیتا بانک ۱۲۰ هزار نفری که از تهران، کرج و اطراف این دو بودند خیلی از داوطلبان از شهرستان ها هم اعلام آمادگی کرده بودند و امکان سکونت در تهران را داشتند اما در فاز یک و دو یکی از شرایط سکونت در تهران و کرج و حومه بود.
وی افزود: البته برای تست این واکسن در شهرهای مختلفی همچون شیراز، مشهد، اصفهان، کرج و بوشهر در فاز سوم وارد مطالعه خواهند شد اما در زمان مقرر، به صورت اختصاصی در همان شهر یک فراخوان الکترونیک کوتاه خواهیم داشت و تست انسانی را در همان شهر انجام می دهیم.
حسینی اظهار داشت: در مطالعات فاز سوم رصد داوطلبان به مدت یک سال وجود دارد و آن چیزی که برای ما اهمیت دارد این است که دو تزریق صورت گیرد و پس از تزریق دوم داوطلبان تحت نظر باشند.
وی اظهار داشت: با این داده ها می توانیم درخواست دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو نماییم ازاین رو انتظار داریم تا آخر خرداد به این مقداری که مد نظرمان است برسیم اما مطالعات ما تا یک سال ادامه دارد.
حسینی با اشاره به اینکه همه داوطلبان در فاز سوم هم تحت نظر هستند، در مورد ابتلاء به کرونای این افراد اظهار داشت: تابحال از تعدادی که این واکسن بعنوان تست انسانی به آنها تزریق شده فردی مبتلا به کرونا نشدند؛ اما در جمعیت بزرگ تر حتما باید این اتفاق بیافتد.
مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کرونا تصریح کرد: نتیجه گیری مطالعات فاز سوم مبتنی بر تعداد مقایسه ابتلاء در گروهی که واکسن تزریق کردند و گروهی که واکسن را تزریق نکردند، است. بنا به تجربه علمی حتما در این جمعیت بزرگ در هر دو گروه ابتلاء به بیماری اتفاق خواهد افتاد. اما آنچه که به آن اثربخشی واکسن گفته می شود این است که در گروه افرادی که واکسینه می شوند تعداد کمتری مبتلا به کرونا شوند.
وی اضافه کرد: در واقع با یک فرمولی عدد اثربخشی واکسن مشخص می شود که میتوان بر مبنای آن تصمیم گیری کرد و طبیعتاً در تمام واکسن های دنیا این گونه پیش می رود ولی مهم این است که واکسن باید توانایی داشته باشد که موارد شدید، مرگ و میر و بستری در بیمارستان در آن اتفاق نیافتاد و امیدواریم که به همین صورت کار برای همه واکسن ها پیش برود.


منبع:

1400/01/21
11:44:23
5.0 / 5
1080
تگهای خبر: دانش , شركت , طبیعت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آتی جو