دارویی كه مقاومت در مقابل آنتی بیوتیك را از بین می برد

دارویی كه مقاومت در مقابل آنتی بیوتیك را از بین می برد

پژوهشگران برای نخستین بار دارویی ساخته اند که می تواند با تحریک مولکول های سمی باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک ها، آنها را از بین ببرد.به گزارش آتی جو به نقل از نیواطلس، باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک ها موسوم به سوپرباگ ها سبب نگرانی جدی پزشکان شده اند؛ برای اینکه نابودی آنها با داروهای موجود نا ممکن شده است. پیش بینی می شود در صورت عدم حل این مشکل تا سال ۲۰۵۰ شاهد مرگ روزانه ۱۰ میلیون نفر بنا بر این باشیم.
پژوهشگران دانشگاه جرجیا برای حل این مشکل به استفاده از مولکول های سمی خود سوپرباگ ها متوسل شده اند و بدین منظور دارویی ویژه ابداع نموده اند. این مولکول ها که کاردیولیپین نام دارند در صورت نابودی و عدم تکثیر موجب از میان رفتن سوپرباگ های خطرناک و بیماری زایی مانند E. coli می شوند.
داروی تولید شده برای نابودی کاردیولیپین کاری می کند که سم این مولکول از داخل سوپرباگ ها به سطح آنها منتقل نشود. در عوض این سطح در درون سوپرباگ پخش شده و خود آنرا از بین می برد.
در صورت مقاومت سوپرباگ ها هم غشای محافظ آنها در جریان این پروسه تا حدی تضعیف می شود که با بهره گیری از آنتی بیوتیک های عادی قابل نابودی است.
انتظار می رود با تکمیل مطالعات دراین زمینه امکان تولید انبوه داروی مذکور در آینده نه چندان دور برقرار شود.

1400/02/23
11:24:01
5.0 / 5
477
تگهای خبر: آینده , پژوهشگر , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آتی جو