سخنگوی كمیسیون صنایع :

آذری جهرمی عقب ماندگی در شبكه ملی اطلاعات را پذیرفت

آذری جهرمی عقب ماندگی در شبكه ملی اطلاعات را پذیرفت

سخنگوی کمیسیون صنایع در تشریح جزئیات جلسه با جهرمی اظهار داشت: وزیر ارتباطات با پذیرش عقب ماندگی در پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات، گزارش این شبکه را برای کارشناسی بیشتر در اختیار نمایندگان قرار داد.حجت الله فیروزی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جزئیات حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در جلسه روز گذشته کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نظارت نمایندگان مجلس در حوزه های نظارتی خود در چند قالب انجام می شود که می تواند شامل تذکر به وزرا و دستگاهها، سوال از آنها و یا در چارچوب استیضاح باشد؛ ازاین رو بعضی از نمایندگان از وزیر ارتباطات دعوت نمودند که برای پاسخگویی به سوالات آنها در کمیسیون تخصصی وزارت ارتباطات که همان کمیسیون صنایع و معادن است، حاضر شود.
وی با اعلان اینکه در این نشست نمایندگان شیروان و دامغان از وزیر ارتباطات در مورد علت عدم راه اندازی شبکه ملی اطلاعات سوالاتی را طرح کردند اظهار داشت: وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوالات، گزارش مکتوب و مبسوطی به لحاظ حجمی از اقدامات وزارت ارتباطات در مورد راه اندازی این شبکه ارائه نمود. ماحصل این موضوعات، مطابق اظهارات وزیر ارتباطات این بود که سیاست های کلی در حوزه شبکه ملی اطلاعات در وزارت ارتباطات تدوین نمی گردد و بخشی از آن مطابق با سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و بخشی هم توسط شورای عالی فضای مجازی و مجموعه های بالادستی تدوین می شود و وزارت ارتباطات تنها سیاست های پایین دستی این پروژه را تدوین اجرا می کند.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات وزیر ارتباطات در خصوص این که به دنبال ایجاد یک زبانی و اتفاق نظر در مورد شبکه ملی اطلاعات، سند بالادستی این پروژه ملی در شورای عالی فضای مجازی تهیه و تصویب گردید، اضافه کرد: آذری جهرمی از ایجاد یک گفتمان واحد از شیوه راه اندازی شبکه ملی اطلاعات اطلاع داد و اذعان داشت که این شبکه در چند لایه سخت افزاری، خدمات و محتوا پیگیری می شود که وزارت ارتباطات اجرای لایه ایجاد شبکه و سخت افزار را بر عهده دارد و آنرا در چند فاز تعریف کرده است.
فیروزی افزود: مطابق با پیشبینی وزیر ارتباطات، بهره برداری کامل از شبکه ملی اطلاعات تا سال ۱۴۰۴ اتفاق می افتد. پیاده سازی تکالیف در حوزه محتوا هم به اعتقاد آذری جهرمی وظیفه سایر دستگاهها است و بخش خدمات هم باید توسط مجموعه های خصوصی کشور همچون اپراتورها و برخی دستگاهها فعال شود.
وی با اعلان اینکه مطابق با اظهارات وزیر ارتباطات بخشی از وظایف در حوزه اجرای پروژه، انجام شده است، اظهار داشت: آذری جهرمی پذیرفتند که نسبت به برنامه زمان بندی پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات، مقداری عقب ماندگی داریم اما علیرغم همه محدودیت ها، توانسته از ظرفیت داخلی کشور برای پیشبرد اهداف این شبکه استفاده نماید.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به این که به اذعان وزیر ارتباطات، این طور نیست که تصور شود مقرر است یک دکمه ای را بزنیم و شبکه ای ایجاد شود و اتفاق خاصی بیافتد، اشاره کرد: به قول آذری جهرمی خیلی از خدماتی که الان در حال عرضه است در قالب شبکه ملی اطلاعات است. برای مثال ظرفیت هایی که در روزهای کرونا جهت استفاده مدارس و دانشگاه ها ایجاد شده، همه بخشی از شبکه ملی اطلاعات است که با مشارکت وزارت ارتباطات تهیه شده است. حتی اپلیکیشن های بومی که تحت عنوان مسیریاب ها در کشور فعال است هم بخشی از همین ظرفیت هایی است که در دل شبکه ملی اطلاعات به وجود آمده است.
فیروزی اشاره کرد: به قول وزیر ارتباطات هدفگذاری و برنامه ریزی برای حرکت به سمت پیاده سازی کامل شبکه ملی اطلاعات تعیین شده و عزم وزارت ارتباطات هم بر این است. حتی آذری جهرمی اشاره داشت که بعضی از مواقع که مقام معظم رهبری در مورد پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات تذکراتی می فرمایند این تذکرات درست است اما تنها بخشی از این عقب ماندگی از برنامه، متوجه وزارت ارتباطات است و قسمتی دیگر هم متوجه سایر دستگاهها است. البته همین تذکرات ظرفیت هایی است که میتوان از آنها برای پیشبرد پروژه بهره برد و سایر وزارت خانه ها را هم متوجه این تذکرات و همکاری در اجرا کرد.
وی اظهار داشت: در نهایت در این نشست با توجه به این که نمایندگان تمایل داشتند که در مورد روند اجرای شبکه ملی اطلاعات اطمینان حاصل کنند، مقرر شد ظرف مدت یک هفته، گزارشی از اطلاعات در ارتباط با این پروژه از جانب وزارت ارتباطات در اختیار نمایندگان قرار گیرد تا با همراهی کارشناسانی از این حوزه، میزان پیشرفت پروژه، نحوه انجام و روند ادامه آن مشخص شود.

1400/02/28
21:55:09
5.0 / 5
511
تگهای خبر: تخصصی , خدمات , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آتی جو