توسط یك شركت دانش بنیان؛

توسعه تصفیه خانه های مبتنی بر فناوری غشاء سرامیكی

توسعه تصفیه خانه های مبتنی بر فناوری غشاء سرامیكی

پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان درحال توسعه تصفیه خانه های مبتنی بر فناوری غشاء سرامیکی هستند تا در زمینه پالایش آب گام بردارند.به گزارش آتی جو به نقل از معاونت علمی و فناوری، با حمایت کارگروه تخصصی توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصفیه آب به کمک فناوری غشا سرامیکی میسر می شود. این کار با ساخت و بومی سازی قطعات سرعت می گیرد تا گامی جدید در پروسه تصفیه آب برداشته شود.
جداسازی املاح در فرآیندهای تصفیه آب بصورت فیزیکی، شیمیایی، بیوشیمیایی، میکروبی و غیره انجام می گیرد. باتوجه به سفارش های زیادی که هم اکنون روی کاهش استفاده از افزودن مواد شیمیایی مثل کلرزنی برای تصفیه آب می شود، کاربرد و ترویج روش های جداسازی فیزیکی ذرات و آلاینده ها توسط غشاها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. غشاها در حقیقت، لایه های نازک از جنس نیمه تراوا هستند که قادرند ذرات معلق را از مایع، زمانی که با فشار از آن می گذرند، جدا کنند.
غشاها از نظر جنس به دو دسته پلیمری و سرامیکی تقسیم بندی می شوند. هدف از ساخت این غشاها، کاهش یا حذف برخی محدودیت های انواع پلیمری آن مانند مقاومت کم در دماهای بالا، استواری مکانیکی کم، تجزیه زیستی و طول عمر پایین است.
امروزه غشاهای سرامیکی در وضعیت سخت به ویژه زمانی که غشاهای پلیمری عملکرد مطلوبی ندارند یا قادر به انجام پروسه نیستند، بطور وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند.
«نصب و اجرای آسان»، «انعطاف پذیر بودن با میزان دبی و اندازه های مختلف جای تعبیه شده برای فیلتراسیون»، «قابل ارائه بودن بصورت ماژول و پکیج»، «مصرف انرژی پایین»، «کدر فشارهای بسیار پایین»، «طول عمر بالا»، «هزینه های نگهداری پایین»، «مقاومت در مقابل دما»، «فشار و مواد شیمیایی متنوع» و «شستشوی آسان» از مزایای فناوری غشای سرامیکی است.
در حال حاضر شرکتی دانش بنیان داخلی طراحی و ساخت این نوع غشا را در دستور کار قرار داده است و انتظار می رود با بومی سازی این فناوری و توسعه آن گامی جدید در پروسه تصفیه آب برداشته شود.

1400/03/10
10:52:19
5.0 / 5
352
تگهای خبر: آینده , انرژی , تخصصی , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آتی جو