رئیس انستیتو پاستور خبر داد؛

كارآزمایی بالینی واكسن كرونای كواك برای افراد زیر 18سال

كارآزمایی بالینی واكسن كرونای كواك برای افراد زیر 18سال

رئیس انستیتو پاستور ایران از انجام کارآزمایی بالینی روی واکسن پاستور کواک برای افراد زیر هجده سال اطلاع داد.به گزارش آتی جو به نقل از مهر، علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران در برنامه ای تلویزیونی که امروز پخش گردید، با اشاره به اینکه ایران بعنوان تنها کشور مسلمان است که موفق به تولید واکسن کرونا شده، اظهار داشت: ویروس کرونا سختی های زیادی برای ما پیش آورد اما در کنارش تجربه های بسیاری کسب شد.
وی با اشاره به اینکه انستیتو پاستور ایران قدیمی ترین موسسه واکسن ساز در کشور و منطقه خاورمیانه است، اظهار داشت: این موسسه یکی از معتبرترین برندهای دنیاست و واکسن های آن علاوه بر کشور خودمان در خیلی از کشورهای دیگر هم مورد استفاده قرار گرفته است.
رئیس انستیتو پاستور اضافه کرد: در میان کشورهای مسلمان فقط ایران و اندونزی نام خوشان را بعنوان کشورهای واکسن ساز تثبیت کردند. در بحث واکسن کرونا، ایران تنها کشور مسلمان است که همه پلت فرم های این واکسن را در داخل کشور راه اندازی کرده است.
بیگلری ضمن اشاره به همکاری مشترک ایران و کوبا در تولید یکی از واکسن های کرونا، عنوان کرد: در انستیتو پاستور ایران چندین پروژه واکسن کلید خورده که یکی از آنها پروژه مشترک با کشور کوبا است. ما با کشور کوبا همکاری ۲۰ ساله در تولید واکسن داریم.
وی با اشاره به اینکه این پروژه مشترک واکسن کووید، فاز نهایی خویش را در کوبا و ایران طی کرده اظهار داشت: در کوبا ۴۴ هزار نفر و در ایران ۲۴ هزار نفر در شهرهای ساری، بابل، اصفهان، یزد، کرمان، بندرعباس، همدان و زنجان این واکسن را دریافت نمودند. در هر شهر سه هزار نفر این واکسن را زده اند.
وی اضافه کرد: واکسن پاستور کواک یک واکسن نو ترکیب و بسیار بی خطر است؛ چون که در تزریق روی ۶۸ هزار نفر در ایران و کوبا عارضه جدی بعد از تزریق، مشاهده نشده است.
به گفته بیگلری، پاستور کواک یک واکسن پروتئینی نوترکیب است که با یک پروتئین بزرگ تر ترکیب شده. این فناوری سبب اثربخشی بیشتر این واکسن می شود و تنها در اختیار چند کشور همچون کوبا و کشور ما هست.
رئیس انستیتو پاستور ایران در ارتباط با کارایی بالای این واکسن بخصوص در افراد زیر ۱۸ سال، اظهار داشت: این واکسن بسیار بی خطر و ایمن است. کارایی بسیار خوبی دارد و در کوبا روی انواع خطرناک ویروس کووید آفریقای جنوبی، هندی و نیویورکی موثر بوده در صورتی که واکسن روسی آسترازانکا در مقابل این ویروس های جهش یافته، حدود ده درصد کارایی دارد.
کارآزمایی بالینی کودکان زیر ۱۸سال
وی اضافه کرد: واکسن پاستور کواک درحال کارآزمایی بالینی در کودکان است و می تواند یک گزینه مناسب برای سنین پنج تا هجده سال باشد. خصوصیت دیگر این واکسن، طراحی یادآور آن همراه خودش است. مجموع این خصوصیت ها واکسن پاستور کواک را تبدیل به یکی از معدود واکسن های قابل توجه در سطح بین المللی کرده است.
بیگلری خاطرنشان کرد: کشوری که موفق به تولید واکسن شود، سطح علمی بسیار بالایی پیدا خواهد نمود. هر کشوری که سه واکسن بسازد؛ می تواند سه واکسن دیگر هم باتوجه به فناوری سه واکسن قبلی، تولید نماید. ازاین رو در شیب ساخت واکسن قرار می گیرد که ارزش افزوده بالایی خواهد داشت.
وی تصریح کرد: واکسن یک مقوله اثرگذار در امنیت ملی کشورهاست. کووید ثابت کرد اگر کشورهای دیگر به ما واکسن ندهند با مشکل مواجه می شویم. خوشبختانه طی یکسال گذشته با تولید واکسن کرونا توانستیم فناوری واکسن خویش را حدود ۲۰ سال ارتقاء دهیم. حمایت مقام معظم رهبری و دولت از این اقدام، در تاریخ ماندگار خواهد شد.
وی عنوان کرد: الان چند کشور اروپایی از ما مشخصات واکسن مان را خواسته اند. کشوری که چندین واکسن می سازد، اعتباری در سطح جهانی کسب می کند که کشورهای دیگر بخواهند یا نخواهند باید آنرا بپذیرند.
رئیس انستیتو پاستور ایران در ارتباط با نحوه‌ی تشخیص کارایی واکسن ها، تصریح کرد: کارایی واکسن ها به چند روش مشخص می شود. یک روش این است که پس تزریق واکسن، خون افراد، مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود در بدن چند درصد از این افراد آنتی بادی بوجود آمده است؛ اما راه خوبی نیست چون کارایی واقعی را مشخص نمی کند.
وی افزود: راه دیگر نشان دادن آنتی بادی های خنثی کننده و ضد ویروس کرونا در بدن افراد است. این هم راه کاملی نیست. راه درست و کامل، واکسیناسیون جمعیت زیادی از افراد است که در کارآزمایی سه اتفاق می افتد.
بیگلری افزود: سپس با حضور این افراد در جامعه مشخص می شود، چند درصد از افراد در مقابل بیماری ایمن بودند و با افرادی که واکسن دریافت نکردند مقایسه صورت می گیرد. بعد از شش تا هشت هفته کارایی واقعی واکسن مشخص می شود. آمار اولیه نشان داده است واکسن پاستور کواک در تمام شهرهایی که استفاده شده ایمنی خوبی بوجود آورده است.
وی ضمن اشاره به این که پاستور کواک تنها واکسن این موسسه نیست، خاطرنشان کرد: در جلوگیری از موج های بعدی کرونا، واکسن کمک کننده است اما چاره قطعی نخواهد بود و تا ماه ها پس از واکسیناسیون عمومی اجبار استفاده از ماسک و رعایت پروتکلهای بهداشتی را خواهیم داشت.
وی تصریح کرد: واکسنی که پس از کوو ایران برکت، به وفور در اختیار مردم قرار می گیرد، واکسن پاستور کواک است. این واکسن تنها واکسن انستیتو پاستور نیست. حدود چهار هفته بعد خبر خوبی را در مورد واکسن دوم مان خواهیم اظهار داشت که کاملا بومی است.
بیگلری با اشاره به اینکه ما پنجمین کشور سازنده این واکسن هستیم که اسلحه ما در مقابل انواع جهش یافته ویروس کروناست اظهار داشت: مبحث بعضی افراد در دوز اول، واکسن خارجی دریافت نمودند و در دوز دوم، بخواهند واکسن ایرانی بگیرند درحال بررسی در وزارت بهداشت است.
به گفته رئیس انستیتو پاستور ایران، این مورد در دنیا مطرح است و بعنوان یکی از طریق حل ها عنوان می شود.


منبع:

1400/04/05
19:52:24
5.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آتی جو