رئیس پارك فناوری صنعت نفت:

واحدهای فناور فعال در صنعت نفت حمایت می شوند

واحدهای فناور فعال در صنعت نفت حمایت می شوند

به گزارش آتی جو رییس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت اظهار داشت: این پارک از تمام واحدهای فناور حوزه نفتی برای توسعه محصولات جدید بر پایه دانش بنیان حمایت می کند.به گزارش آتی جو به نقل از مهر، امروز مراسم انعقاد موافقت نامه بین پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت، پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران، دانشگاه شهید چمران، دانشگاه صنعتی سهند، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، پارک های علم و فناوری خراسان، سمنان، یزد، خراسان شمالی که در محل پارک علم و فناوری صنعت نفت با حضور دکتر آقامحمدی، رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری انجام شد.
آیدین ختلان رییس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت در این مراسم با اعلان اینکه پروسه تاسیس این پارک از شروع سال ۹۸ شروع شد، اظهار داشت: پس از آن، مطالعات، کسب مجوزها و تصویب اساسنامه از وزارت علوم را طی کردیم و در اسفند ۹۹ اقدامات اجرائی و از اردیبهشت امسال اقدامات عملیاتی شروع شدند.
وی با تاکید بر این که این پارک جزئی از منظومه وزارت علوم است که در زمینه آموزش و پژوهش فعالیت می کند، بیان کرد: پارک علم و فناوری صنعت نفت بستر تسهیل گری را برای توسعه فناوری برای واحدهای فناور فعال در زمینه نفت فراهم می آورد بنا بر این است که پارک ها اجازه جذب هیات علمی ندارند.
به گفته رییس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت، این پارک دومین پارک تقاضا محوری است که تاسیس شده و می تواند در حوزه رفع نیازهای فناورانه دستگاههای اجرائی بواسطه واحدهای فناور کارهایی داشته باشد.
ختلان اشاره کرد: پارک علم و فناوری صنعت نفت بعنوان یک پارک ملی با گستره با فعالیتی که دارد می تواند از تمام واحدهای فناور حوزه نفتی حمایت کند. ادعای ما این است که هر واحد فناور در هر جایی از کشور مدعی تولید یک فناوری، خدمت و محصولات جدیدی باشد می تواند زیر چتر حمایتی پارک قرار بگیرد.
وی با تاکید بر این که وظیفه اصلی پارک، پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان در زمان بلوغشان است، اظهار داشت: زمانیکه این شرکتها در مراحل رشد و پیشرفت هستند می توانیم شرایط را برایشان تسهیل نماییم و با شبکه سازی از این شرکتها، حمایتهایی را به نتیجه برسانیم.
رئیس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت با اشاره به یکی از ابزارهای حمایتی پارک علم و فناوری صنعت نفت اشاره کرد: ایده دیگر در امتداد پشتیبانی از واحدهای فناور، بصورت پذیرش همبسته یا غیر مستقر است؛ در این نوع از حمایت ضرورتی به استقرار واحد فناور در محل پارک نفت نیست و در هر موقعیت جغرافیایی می تواند از حمایت های ما برخوردار شود.
به گفته ختلان، همین طور می توانیم با پارکهای علم و فناوری همکاری مرتبط و نیمه مرتبط داشته باشیم؛ بدان معنا که از تمام واحدهای فناور با موضوع نفت و گاز که در سایر پارک های علم و فناوری هستند حمایت می نماییم.
وی با تاکید بر این که پارک علم و فناوری صنعت نفت ایران شمول است، اشاره کرد: ما در این پارک تصمیم گرفتیم که برای پذیرش شرکتها و واحدهای فناور از کارگزاران بیرونی استفاده نمائیم تا برمبنای رتبه بندی ها و ارزیابی ها از آنها حمایت نماییم.
ختلان اظهار داشت: هم اکنون یک شرکت دانش بنیان در این پارک پذیرش شده و مشغول فعالیت است، همین طور 3 رویداد بهم رسانی عرضه و تقاضا برگزار شده که از رویداد اول یک محصول مورد نیاز صنعت گاز که تا حالا تولید آن در کشور صورت نمی گرفت به تولید برسد.
به گفته وی، ایده ال ترین شکل فعالیت پارک ها این است که از یک رویداد یک فناوری متولد شود و اگر از هر رویداد یکی از این اتفاقات بیافتد وضعیت خوبی خواهیم داشت برای اینکه موجب تولید محصولاتی می شودکه تا حالا در کشور نداشته ایم.
رئیس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت درباب وضعیت مدیریت ساخت و ایجاد زیرساخت پارک علم و فناوری صنعت نفت اظهار داشت: از آبان ماه سال گذشته، ۶۰ میلیارد تومان برای راه اندازی مرکز رشد و تجهیز آن از طرف وزارت نفت و شرکت ملی نفت اختصاص یافت که توانستیم آنرا به سرانجام برسانیم. همین طور واحد های جداگانه، زیرساختهای نرم افزاری و... نیز به مرحله خوبی رسیده اند که حالا 25 نفر بی وقفه در آن فعالیت می نمایند.
ختلان اضافه کرد: ما همین طور موفق شدیم از همان زمان، پردیس مشترکی با اصفهان راه اندازی نماییم.
وی با اعلان اینکه می توانیم با بکارگیری ظرفیتها، خیلی از محصولات وارداتی را با حمایت و سرمایه گذاری به تولید برسانیم و نیاز کشور را رفع نماییم.
ختلان با اعلان اینکه توسعه فناوری همانند صنایع دستی نیاز به پیموده شدن تک تک فرایندهای تولید است، اظهار داشت: پیچیدگی های زیادی برای نوآوران وجود دارد تا روی پای خود بایستند که پارک ها می توانند واحدهای فناور را در این راه کمک کنند.
رئیس پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت افزود: حالا پارک به نقطه خوبی رسیده و می توانیم با شرایط مطلوب کار را به دولت بعدی واگذار نماییم.


منبع:

1400/05/19
00:14:31
5.0 / 5
254
تگهای خبر: آموزش , توسعه , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آتی جو