دهقانی فیروزآبادی مطرح كرد؛

ضرورت امکان حضور در بازار جهانی توسط خانه های فناوری صادراتی

ضرورت امکان حضور در بازار جهانی توسط خانه های فناوری صادراتی

به گزارش آتی جو، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اظهار داشت: خانه های فناوری صادراتی باید بستر حضور شرکتها در بازار جهانی را فراهم آورند.به گزارش آتی جو به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی فیروزآبادی در نشستی که بصورت ویدئوکنفرانس و حضوری با هدف ارائه گزارشی از اقدامات، توانمندی و دستاوردهای ۶ خانه فناوری و نوآوری ایران برگزار شد، با اشاره به نقش این خانه ها در ایجاد بازار واقعی برای شرکتها عنوان کرد: خانه های فناوری و نوآوری باید با بهره بردن از تخصص افرادی که تجربه سال ها فعالیت در بازار کشور هدف را دارند، ضمن بهره مندی از ارتباطات و شناخت نیازهای بازار، زمینه را برای حضور شرکتها در بازار هدف فراهم آورند.
وی با اشاره به ظرفیت این خانه های فناوری و نوآوری در ایجاد شرکت هایی که زیرساخت و فضای لازم را برای حضور محصول دانش بنیان در بازار فراهم می کنند، عنوان کرد: آی هیت ها می توانند بستری برای شکل گیری شرکت های واقعی خارجی باشند که زیرساختارها، زیرسیستم ها و پلت فرم ها را سامان دهی کنند و مسیر حضور شرکتها در بازار واقعی هدف را هموار کنند.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه هدف آغازین خانه های فناوری و نوآوری، نفوذ شرکتها و محصولات دانش بنیان در بازارهای بین المللی هدف باتوجه به خاصیت های اقلیمی اقتصادی فرهنگی هر منطقه است، اظهار داشت: هدف نخست این بوده که رسوخ در بازارهای هدف صورت بگیرد و کسب وکارها در این کشورها حضور داشته باشند. اما این مساله به تنهایی کافی نیست و خانه های فناوری و نوآوری در حقیقت باید با متخصصان و سفیران فناوری خود، سفارتخانه هایی برای محصولات دانش بنیان و فناورانه ایران در سایر کشورها باشند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با تکیه بر رویکرد تخصصی و مسأله محور این خانه ها و توجه داشتن به ظرفیت و نیاز کشورهای هدف عنوان کرد: ما در خانه های فناوری و نوآوری، به هسته ای توانمند در قامت رایزن فناوری و اقتصاد دانش بنیان متشکل از متخصصان این حوزه نیاز داریم.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه ایجاد پلی ارتباطی میان شرکت های داخلی با فضای بین المللی لازمه فعالیت خانه های فناوری و نوآوری است، افزود: یک خانه نوآوری و فناوری باید دو خاصیت را دارا باشد؛ نخست آن که گرداننده این خانه از تجربه کسب وکار برخوردار باشد و نیز فضای سیاسی، ارتباطات و اقتصادی کشور هدف را به خوبی بشناسد و نسبت به فضای اقتصادی سیاسی و فرهنگی آن کشور اشراف داشته باشد.
وی اضافه کرد: باید از افراد بومی که این فضا را بشناسند و چند کارگزار متخصص که از جنس آن کشور هستند، در فعالیت و عهده داری خانه فناوری و نوآوری بهره برده شود و به این سمت برویم که افرادی را در آن کشورها و بازارها پیدا نماییم که شناخت، ارتباط و تخصص کافی داشته باشند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، بهره مندی این خانه ها از مزیت تعامل با بخش حکمرانی و رگولاتوری را یک ضرورت دانست و اظهار داشت: باید از مزیت ویژه حکمرانی و رگولاتوری استفاده گردد و آی هیت ها باید یک بستر رفع چالش ها و پوشش نیازهای شرکتها در ابعاد حاکمیتی باشند. این مزیت ویژه متعلق به خانه های فناوری و نوآوری نباید دست کم گرفته شود و باید در زمینه صادرات مورد استفاده قرار بگیرد. لازم است هریک از این خانه ها و افراد آن یک سفارت خانه و سفیران تخصصی در زمینه صادرات دانش بنیان باشند.
دهقانی فیروزآبادی همین طور بر ضرورت جذب سرمایه اصرار کرد و اظهار داشت: ایرانیان خارج از کشور از سرمایه خوبی برخوردار می باشند و تمایل دارند به کشور کمک کنند و در زمینه سرمایه گذاری فعالیت داشته باشند. انتظار می رود آی هیت ها سرمایه گذارانی را جذب کنند که به سرمایه گذاری در این عرصه تمایل داشته باشند.
در این جلسه مهدی قلعه نوی رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری به گزارشی از روند شکل گیری خانه های فناوری و نوآوری پرداخت.
در ادامه نیز مدیران خانه های فناوری و نوآوری در کشورهای کنیا، روسیه، عراق، چین، سوریه، کردستان عراق، تهران و ترکیه به بیان اقدامات، دستاوردها و ظرفیت های صادراتی به وجود آمده در کشورهای هدف پرداختند. در این جلسه، ضمن بیان فرصت ها و مطرح شدن چالش ها زمینه برای ارتقای فعالیت این خانه ها و کمک به توسعه بازار در کشورهای هدف برای شرکت های دانش بنیان برقرار شد.


منبع:

1401/08/25
08:25:06
5.0 / 5
497
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان آتی جو
آتی جو