پژوهشگران دانشگاه كمبریج

هفته کاری ۴ روزه هیچ تاثیر بد بر راندمان ندارد

هفته کاری ۴ روزه هیچ تاثیر بد بر راندمان ندارد

آتی جو: یک مطالعه جدید و بزرگترین در نوع خود در بریتانیا نشان میدهد که هفته های کاری چهار روزه برای کارفرمایان به اندازه همان هفته های کاری پنج روزه خوب است و در صورتیکه راندمان کارکنان را کاهش نمی دهد، رفاه حال آنها را بهبود می بخشد.


به گزارش آتی جو به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، حتی پیش از همه گیری کووید-۱۹، پژوهشگران و کارفرمایان بطور یکسان به ایده کوتاه کردن هفته های کاری به هفته های کاری چهار روزه علاقه داشتند و الان یک مطالعه جدید در مقیاس بزرگ، دلیلهای بیشتری را برای اقناع کارفرمایان ارائه می دهد.
پژوهشگران دانشگاه کمبریج با همکاری پژوهشگران کالج بوستون و اندیشکده اتونومی(Autonomy) با ۶۱ شرکت و سازمان در بریتانیا برای کاهش ۲۰ درصدی ساعات کاری طی یک آزمایش شش ماهه همکاری کردند.
روش اجرای این کاهش در مجموعه های متنوعی از صنایع، از رستوران ها گرفته تا شرکتهای فناوری اطلاعات و مالی متفاوت بود، اما اکثریت قریب به اتفاق آنها بعد از چهار روزه شدن هفته های کاری خود همان اهداف بهره وری را که پیش از شروع این آزمایش داشتند، حفظ کردند و البته در قبال این کاهش ساعت کاری، دستمزد یا مزایای کارکنان را کاهش ندادند.
این گزارش جدید که اخیرا توسط اندیشکده اتونومی انتشار یافته است، نشان داد که کاهش ساعتهای کاری بطور قابل توجهی سبب بهبود رفاه حال کارکنان شده است، به صورتی که ۷۱ درصد از کارمندان سطوح پایین تری از فرسودگی شغلی و ۳۹ درصد سطوح پایین تری از استرس را نسبت به پیش از آزمایش گزارش کرده اند.
همین طور کاهش ۶۵ درصدی ایام بیماری و نقاهت و کاهش ۵۷ درصدی جابجایی کارکنان در شرکتها نسبت به مدت مشابه سال قبل دیده می شود.
نیام بریدسون هوبارد، پژوهشگر و دانشجوی دکتری در کمبریج می گوید: بدیهی بود که کارمندان کاهش قابل توجهی در سطح استرس خودرا توصیف کنند. بسیاری شرح دادند که در خانه می توانند آسان تر از کار فارغ شوند یا بهتر نفس بکشند و حتی یک نفر به ما اظهار داشت که چگونه غم اول هفته وی از بین رفته است.
«خوف یکشنبه»(sunday dread) یا ترس از نخستین روز هفته کاری که بنا بر تفاوت شرایط در ایران و غرب تحت عنوان «خوف اول هفته» ترجمه شده است، با عناوینی نظیر «یکشنبه های غمگین» یا یکشنبه های ترسناک نیز نام برده می شود و بیان کننده احساساتی مانند اضطراب یا ترس است که در تعطیلات و یک روز پیش از بازگشت به محل کار تجربه می شوند.
طبق یک نظرسنجی در لینکدین، ۸۰ درصد از متخصصان می گویند که خوف از اول هفته را تجربه می کنند و بیش از ۹۰ درصد از نسل هزاره جدید و نسل Z گزارش کرده اند که آنرا احساس می کنند.
گزارش شده است که کسب و کارهای شرکت کننده در برنامه هفته های کاری چهار روزه علاوه بر بهبود آمار کارمندان، بطور متوسط ۱.۴ درصد افزایش درآمد را ثبت کردند و ۹۲ درصد از این شرکتها قصد دارند این هفته های کاری چهار روزه را ادامه دهند و ۱۸ شرکت تأیید کردند که بطور دائم آنرا پیش می گیرند.
دکتر دیوید فرین، دانشیار پژوهشی در گروه جامعه شناسی دانشگاه کمبریج در اطلاعیه ای با بیان نتایج این مطالعه اظهار داشت: ما واقعاً از این نتایج دلگرم می شویم، چونکه نشان داده است هفته های کاری چهار روزه از یک رویا به یک سیاست واقع گرایانه با مزایای گوناگون توسط شرکتها تبدیل گشته است.


رفع نگرانی های در ارتباط با کاهش بهره وری
این مطالعه جدید بزرگترین پژوهش در نوع خود است که ۲۹۰۰ کارمند در ۶۱ شرکت را بررسی نموده است.
جو رایل، مدیر کمپین «هفته کاری چهار روزه» در بریتانیا امیدوار است که این گزارش جدید نگرانی ها را در مورد کاهش بهره وری برطرف کند.
وی می گوید: این نتایج باورنکردنی در طیف گسترده ای از بخش های مختلف اقتصاد نشان می دهند که هفته کاری چهار روزه واقعا عملی است.
پروفسور برندان برچل پژوهشگر دانشگاه کمبریج که این تحقیقات را رهبری می کرد، می گوید: پیش از انجام این آزمایش، بسیاری این سوال را داشتند که آیا ما شاهد افزایش بهره وری در قبال جبران کاهش زمان کار خواهیم بود یا خیر. حالا می بینیم که همینطور است و این دقیقاً همان چیزی است که ما دریافتیم.
وی ادامه داد: خیلی از کارمندان بسیار مشتاق بودند که خودشان به اهداف مشخص شده دست یابند. بدین ترتیب جلسات طولانی، بسیار کوتاه یا کاملاً کنار گذاشته شد. کارکنان تمایل کمتری به اتلاف وقت و از دست دادن زمان داشتند و فعالانه به دنبال فناوری هایی بودند که بهره وری آنها را بهبود می بخشد.
در حالیکه مطالعات مشابه در ایالات متحده و ایرلند نتایج مشابهی را گزارش کرده اند، این مطالعه جدید انجام شده در بریتانیا بزرگترین مطالعه انجام شده در این حوزه و همین طور نخستین موردی است که شامل مصاحبه های گسترده با شرکت کنندگان است.
فرین می گوید: روش انجام این آزمایش به پژوهشگران ما این امکان را داد که از نظرسنجی ها فراتر بروند و با جزییات به نحوه عملکرد شرکتها نگاه کنند.
حتی پیش از انجام این آزمایش نیز خیلی از کارفرمایان خصوصاً در واکنش به همه گیری کرونا روش های ساختاری کارشان را بازبینی می کردند.
بسیاری به علت نگرانی از افت فرهنگ کاری شرکت، در مقابل ساختار دورکاری از خانه مقاومت کرده اند، اما در مجموع درک بیشتری از شرایطی که کارمندان با آن روبرو هستند، به وجود آمده است.
یکی از مدیران عامل یک سازمان غیرانتفاعی که در این آزمایش شرکت کرده است، می گوید: من از همه گیری متنفر بودم، اما موجب شد که همدیگر را بیشتر ببینیم و همه ی ما را به اهمیتِ تندرستی و این که خانواده چقدر مهم می باشد، متوجه کرد.1401/12/03
07:57:34
5.0 / 5
281
تگهای خبر: پژوهشگر , تحقیقات , دانش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آتی جو