مركز لرزه نگاری كشوری اعلام كرد؛

ثبت بیشتر از 700 زمین لرزه در بهمن 1401

ثبت بیشتر از 700 زمین لرزه در بهمن 1401

به گزارش آتی جو، بر مبنای آمار شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ایران در بهمن ماه ۱۴۰۱، بیشتر از ۷۰۰ بار لرزید.به گزارش آتی جو به نقل از مهر، بنا بر گزارش مؤسسه ژئوفیزیک، شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در بهمن ماه ۱۴۰۱ تعداد ۷۰۶ زمین لرزه را ثبت کردند.
این زمین لرزه ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ داده و توسط شبکه های لرزه نگاری ثبت و تعیین محل شده اند. در بهمن ماه ۱۴۰۱ تعداد ۱۶ زمین لرزه با بزرگی بیشتر از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ ترین آنها در روز شنبه ۸ بهمن ماه ساعت ۲۱: ۴۴ در نزدیکی خوی در آذربایجان غربی با بزرگی ۵.۹ در مقیاس امواج زمین رخ داده است.
از لحاظ آماری ۶۱۴ زمین لرزه با بزرگی کوچک تر ۳، تعداد ۷۶ زمین لرزه با بزرگی بین ۳ و ۴، تعداد ۱۵ زمین لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ و تعداد ۱ زمین لرزه با بزرگی بین ۵ و ۶ بوده است. استان آذربایجان غربی با ۳۲۴ زمین لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین لرزه ثبت شده در بهمن ماه ۱۴۰۱ را به خود مختص کرده است و بعد از آن استانهای خراسان رضوی و خراسان جنوبی به ترتیب با ۶۵ و ۴۵ زمین لرزه قرار دارند.
مرکز لرزه نگاری کشوری در بهمن ماه سال جاری ۷ زمین لرزه در استان تهران ثبت کرده است که بزرگترین آنها با بزرگی ۳.۳ در مقیاس امواج درونی زمین در شهر دماوند بوده است.


منبع:

1401/12/08
13:51:36
5.0 / 5
265
تگهای خبر: دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آتی جو