دبیر كارگروه فناوری ستاد گیاهان دارویی:

خام فروشی گیاهان دارویی را کاهش می دهیم

خام فروشی گیاهان دارویی را کاهش می دهیم

به گزارش آتی جو، دبیر کارگروه تخصصی فناوری و کارآفرینی ستاد گیاهان دارویی اظهار داشت: ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی در تلاش است تا میزان خام فروشی گیاهان دارویی را کم کند.به گزارش آتی جو به نقل از معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، علی ابراهیمی با اشاره به تشکیل ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی در معاونت علمی ریاست جمهوری اظهار داشت: از بدو تاسیس ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی در معاونت علمی، بیشتر از ۱۵۰ جلسه برای توسعه امور و هم فکری تشکیل شده که منجر به ریل گذاری در راه توسعه شده است.
وی اضافه کرد: ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی مجری سند این حوزه در کشور است و وزارت خانه های مربوط نظیر جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان ذیل این سند و نقشه اجرایی عمل می کنند. این هم افزایی سبب شده تا سطح کشت گیاهان دارویی در کشور دو برابر شود. از طرف دیگر کشت زعفران و گل محمدی در کشور هم رشد قابل ملاحظه ای داشته و برای نمونه سطح کشت گل محمدی در کشور به ۳۰ هزار هکتار رسیده است. سطح کشتی که ایران را در این حوزه به رتبه اول منطقه رسانده است.
ابراهیمی افزود: قبل از تاسیس ستاد ۳۲ شرکت دانش بنیان در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی فعالیت داشتند اما هم اکنون، تعداد شرکت ها در این زمینه به رقمی در حدود ۸۰۰ رسیده است. باید توجه داشت که این گسترش تنها به صورت کمی نیست و استانداردهایی در معاونت علمی توسط متخصصین تدوین شده که بر این اساس شرکت ها فعالیت می نمایند و ملزم به رعایت این استانداردها هستند.
دبیر کارگروه تخصصی فناوری و کارآفرینی ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی خاطرنشان کرد: استانداردهای تدوین شده از جانب معاونت علمی با سازمان فنی و حرفه ای کشور به اشتراک گذاشته شد و از این طریق تعداد قابل توجهی از شهروندان تحت آموزش قرار گرفتند و این دانش با جمعیت قابل توجهی از کشور به اشتراک گذاشته شد.
وی اضافه کرد: علاوه بر این ۵۰ بسته کارآفرینی در ستاد تعریف شده که این بسته های کارآفرینی می تواند در این زمینه مشاغل را ساماندهی کند.
ابراهیمی اشاره کرد: گیاهان دارویی و طب سنتی این ظرفیت را دارند که همچون صنایع نفتی، اقتصاد کشور را متحول و فرصت های شغلی قابل توجهی در کشور ایجاد کنند. آنچه باید به آن توجه گردد این مورد است که صنعت گیاهان دارویی و طب سنتی، احتیاج به سرمایه گذاری بسیار کمی دارد و همچون صنایع سنگین، احتیاج به میلیاردها دلار سرمایه گذاری ندارد.
وی اضافه کرد: حوزه گیاهان دارویی این ظرفیت را دارد تا در حوزه تولید مکمل ها، لوازم آرایشی و بهداشتی، دمنوش ها، کود و سموم هم فعال شود و مانع خروج حجم زیادی ارز از کشور شود. به رغم تمام فعالیت ها این حوزه احتیاج به توجه بیشتر دارد تا با انجام یک آمایش همه جانبه، به حوزه گیاهان دارویی توجه گردد.
ابراهیمی تصریح کرد: یکی از اهداف ما پیشگیری از خام فروشی گیاهان دارویی است و در این حوزه تلاش خواهیم کرد تا با فرآوری محصولات تولید داخل، علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی بیشتر، چرخه اقتصادی آنرا هم شتابان تر نماییم. کارآفرینی فناورانه یکی از اهداف ستاد گیاهان دارویی و طب سنتی است و در این حوزه تلاش می نماییم از ظرفیت نخبگان و مدیران توانمند هم به بهترین شکل استفاده نمائیم.

1402/02/31
12:55:00
5.0 / 5
243
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آتی جو