درمان بیماری کلیوی با سم صدپایان!

درمان بیماری کلیوی با سم صدپایان!

به گزارش آتی جو، هزاران سال است که طب سنتی چینی از صدپاهای سمی برای درمان بیماری های کلیوی، صرع و خیلی از اختلالات دیگر بهره برده است.


به گزارش آتی جو به نقل از ایسنا، طب سنتی چین هم اکنون هزاران سال است که برقرار است و نخستین نوشته های آن به ۲۰۰ سال پیش از میلاد ضمن اشاره به طب گیاهی و طب سوزنی از نظریه و عمل تا تشخیص و درمان باز می گردد.
به نقل از آی ای، حالا پژوهشگران دریافته اند که طب چینی می تواند کلید درمان بیماری های کلیوی باشد.
آنها به صدپای سر قرمز چینی(Scolopendra subsidies mutilans) اشاره دارند که حاوی آلکالوئیدهایی است که در طب سنتی چین برای درمان بیماری های کلیوی استفاده شده است.
صدپایان (Centipede) نام یک رده از بالارده هزارپایان است. آنها گوشت خوارند و ضمائم سر آنها شبیه به ضمائم سر حشرات است. این جانوران یک جفت شاخک و یک جفت آرواره بالا و یک یا دو جفت آرواره پایین دارند و تعداد بندهای آنها به ۱۷۷ بند می رسد و هر بند، به جز بند بعد از سر و دو بند آخر بدن، دارای یک جفت پای مفصلی است و ضمائم بند اول به چنگال های سمّی تغییر یافته است.
آلکالوئیدهای صدپاها برای درمان بیماری کلیوی
صدپایان سر قرمز چینی ۲۰ سانتیمتر طول دارند و مملو از سم هستند و در عین حال می توانند جان افراد مبتلا به بیماری کلیوی را نجات دهند.
این موجود چند پا میزبان آلکالوئیدهایی است که کاهش التهاب و فیبروز کلیه را در کشت سلولی نشان داده است. این دو حالت به بیماری کلیوی کمک می کنند.
آلکالوئید(alkaloid) به هریک از ترکیبات آلی شیمیایی گفته می شود که دست کم دارای یک اتم نیتروژن در حلقه هتروسیکلیک هستند. مشخصه آلکالوئیدها داشتن ترکیبات نیتروژنی است. تابحال بیشتر از ۱۰ هزار آلکالوئید در طبیعت یا در آزمایش های شیمیایی شناسایی شده است.
بر مبنای بیانیه محققان، ترکیبات مورد مطالعه در طب چینی، همچون زهر وزغ برای درمان سرطان ثابت شده است که میتوان از آن دارو تولید کرد.
این امر الهام بخش یونگ-ژیان چنگ و تیمش شد تا متابولیت های ثانویه ساخته شده توسط صدپای سر قرمز چینی را بررسی نمایند.
درمانی هزاران ساله
بیانیه محققان تصریح کرد: هزاران سال است که صدپای سمی در درمان بیماری هایی همچون صرع، سل، سوختگی و بیماری های قلبی و عروقی استفاده می شود.
این پژوهش در یک محیط آزمایشگاهی انجام شد که در آن نمونه ای از پودر صدپای خشک شده را با اتانول مخلوط کردند تا تعداد قابل توجهی از ترکیبات را از حیوانات استخراج کنند.
سپس برای شناسایی ترکیبات موجود در آنها با استفاده از تکنیک هایی مانند کروماتوگرافی و طیف سنجی، این ترکیبات جدا شدند.
پژوهشگران بعد از شناسایی ترکیبات، ۱۲ آلکالوئید کینولین و ایزوکینولین جدید را کشف کردند که بعضی از آنها ترکیبات مولکولی منحصر به فردی را به نمایش گذاشتند.
علاوه بر این، آنها ۶ آلکالوئید دیگر را که قبلاً در این گونه یا گیاهان مشاهده شده بود، پیدا کردند.
در کشت سلولی، بعضی از آلکالوئیدها خواص ضد التهابی نشان دادند، در حالیکه برخی دیگر هم توانایی کاهش فیبروز کلیه را نشان دادند.
محققان می گویند: این تجمع بافت همبند با بیماری مزمن کلیوی مرتبط می باشد و با التهاب تحریک می شود.
مؤثرترین آلکالوئید دو کاره
پژوهشگران افزودند که پروتئینی را شناسایی کرده اند که در فیبروز کلیه نقش دارد و توسط مؤثرترین آلکالوئید دو کاره قابل هدف گیری است.
این پروتئین با فیبروز کلیه مرتبط می باشد، چونکه تحت تاثیر قوی ترین آلکالوئید موجود در زهر صدپا قرار دارد.
این نشان دهنده مکانیسم بالقوه ای است که از راه آن آلکالوئید می تواند در درمان بیماری کلیوی مفید باشد.
این کشف می تواند راه را برای تحقیقات آینده و توسعه درمان های بالقوه برای بیماری های کلیوی که یک نگرانی بهداشتی مهم در سطح جهانی است، هموار کند.
این مطالعه در مجله Natural Products انتشار یافته است.
منبع:

1403/02/16
08:42:47
5.0 / 5
142
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آتی جو