نانو فناوری چگونه به حفظ محیط زیست کمک می کند؟

نانو فناوری چگونه به حفظ محیط زیست کمک می کند؟

آتی جو: فیلترهای هوا، مبدل های کاتالیستی خودرو های سبک و سنگین و کشاورزی و پلیمرهای طبیعی از محصولات مبتنی بر نانو هستند که کاربرد آنها در زندگی روزمره سبب کاهش تخریب محیط زیست می شود.


به گزارش آتی جو به نقل از ایسنا، از دهه ۱۹۵۰ که پلاستیک مورد استفاده بشر قرار گرفت و تا حالا حدود ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن پلاستیک تولید شده است که از این مقدار تقریباً ۹۱ درصد آن قابلیت بازیافت ندارد و صدها و یا حتی هزاران سال در طبیعت باقی می مانند. همین طور در هر دقیقه در جهان حدود یک میلیون بطری پلاستیکی خریداری می شود که کمتر از نیمی از آن بازیافت می شود.
ذرات میکروسکوپی در اقیانوس ها بیش از ستاره های کهکشان راه شیری است و آلودگی ها سالانه یک میلیون پرنده دریایی و حدود ۱۰۰ میلیون پستاندار دریایی را در سال از بین می برد. میزان استفاده مواد شیمیایی در خانه ها چند برابر بیش از میزان مواد شیمیایی است که در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.
ایران نیز با ۱۰ چالش عمده " تغییر اقلیم"، " کمبود منابع آب شیرین"، "بیابان زایی"، "فقر"، "تغییر مصنوعی آب وهوا"، "امنیت غذایی"، "انقراض انواع گونه های گیاهی و جانوری"، "ریز گردها"، "فرسایش آبی و خاکی" و "آلودگی های زیست محیطی" مواجه می باشد.
اینها در صورتی است که آب، خاک و هوا سه عنصر اصلی حیات بشر و صیانت از آنها لازمه ادامه زندگی سالم می باشد. با توجه به این اهمیت، نیاز بیش از پیش بشر سبب دخالت در طبیعت و ایجاد تغییرات در آن شده، بطوریکه امروزه تخریب و آلودگی آب، خاک و هوا یک تهدید جدی برای حال و آینده بشر در مقیاس های محلی، منطقه ای و جهانی شده است.
هم راستا با این چالش ها، فناوری به بشر کمک کرده تا بتواند محیط خودرا ترمیم و بازسازی کند همچون این فناوری ها، فناوری نانو است که با تولید محصولات زیست تخریب پذیر و دوستدار طبیعت تلاش دارد تا محیط زیست را پایدار نگه دارد.
فیلترهای هوا
فیلترهای هوا، موجب بهبود عملکرد سیستم ها و بالطبع اثرات مثبت بر محیط زیست می شود، به عنوان مثال، فیلترهای هوای خودرو موجب احتراق کامل تر و در نتیجه کاهش محسوس مصرف سوخت، بالا رفتن راندمان خودرو، کاهش آلایندگی خروجی اگزوز، افزایش شتاب خودرو و کاهش آلودگی هوا می شود.
فیلتر هوای خودرو های سواری و خودرو ها سنگین و ماشین آلات راهسازی و کشاورزی تولید شده از طرف شرکت های دانش بنیان موفق به دریافت گواهی نانومقیاس شدند.
مبدل های کاتالیستی خودرو
از دلیلهای عمده آلودگی هوا، احتراق ناقص و ناخالصی های موجود در سوخت وسایل نقلیه است. باتوجه به سهم بالای خودرو ها در آلایندگی هوا، کاهش انتشار گازهای سمی و خطرناک یکی از راهکارهای کم کردن آلودگی هوا و محیط زیست است.
بمنظور کاهش انتشار گازهای سمی از خروجی اگزوز خودرو ها، تعدادی از شرکت های فناور با بهره بردن از فناوری نانو، مبادرت به تولید کاتالیزورهای کاهنده گازهای سمی اگزوز خودرو ها کردند.
کاتالیزورهای تولیدی این شرکت ها، با تبدیل گازهای سمی به مواد مضر و یا بطور عمده بی ضرر برای محیط زیست و موجودات زنده، نقش به سزایی در کاهش انتشار گازهای سمی مانند منوکسید کربن(CO)، هیدروکربن(HC) و گاز ناکس(NOx) و کاهش آلودگی هوا دارد.
این محصولات، علاوه بر ارزان بودن، کارایی بالایی دارند و کسب استانداردهای زیست محیطی را در خودرو ها امکان پذیر می کنند.
بستر آلومینیومی با قابلیت حذف زایلن از هوا
زایلن یا زایلین یکی از با اهمیت ترین محصولات پتروشیمی و بصورت مایعی بیرنگ و قابل اشتعال با ارزش صنعتی بسیار بالایی است که به عنوان حلال رقیق کننده در رنگ، لاک، چسب، جوهر، آفت کش ها و در صنایع چرم لاستیک و چاپ به عنوان جایگزین برای تولوئن انتخاب می شود.
کار با زایلن بدون رعایت نکات ایمنی موجب لطمه های فیزیکی مانند سوزش بینی، گلو و گوش، سردرد، ناهماهنگی عضلات، سرگیجه، اختلال تنفسی، افزایش دمای بدن، رعشه، تأخیر در واکنش به محرک های بصری، عوارض ریوی و قلبی و در مواردی ایجاد سرطان می شود.
همچون محصولات تولید شده مربوط به یکی از شرکتها است که شامل پالایش، تولید بستر آلومینیومی پوشش داده شده با نانوذرات با قابلیت حذف زایلن از هوا است.
کیسه زباله زیست تخریب پذیر و مقاوم
کیسه های پلاستیکی بسیار سبک هستند و بطور ویژه برای زباله های مرطوب از قبیل پسماند غذا مناسب بوده و همین طور برای بسته بندی زباله بمنظور به حداقل رساندن بوی آن بسیار مناسب می باشد.
کیسه های زباله مقاوم حاوی نانوذرات، کیسه هایی اســت که به کمک فناوری نانو، با ضخامت کمتر و استواری بیشتر تولید شده است. این کیسه ها توانایی حمل بار بیشتری داشته و علاوه بر کاهش مصرف مواد پلیمری و کاهش قیمت هر عدد پلاستیک، از میزان آلودگی وارد شده به محیط زیست نیز کاهش می یابد. بر همین اساس، یکی از شرکت های فناور پیشبند تجزیه و تخریب پذیر مقاوم شده با نانومواد را نیز به بازار عرضه نموده است.
کامپاند زیست تخریب پذیر
به سبب محدودیت منابع نفتی، افزایش استفاده از پلیمرهای زیست تخریب ناپذیر مشکلات جدی برای محیط زیست به وجود آورده اند. بدین سبب مواد پلیمری تخریب پذیر یا زیست تخریب پذیر امروزه توجه بسیاری را بــه خود جلب کرده اند.
به سبب هزینه بالای تولید پلیمرهای سنتزی، تمرکز بر روی پلیمرهای طبیعی معطوف شده است که بطور ذاتی زیست تخریب پذیر بوده و می توانند گزینه ای مناسب برای تامین انواع نیازهای پلیمری باشند.
تعدادی از این پلیمرهای طبیعــی به سبب زیست تخریب پذیری کامل، هزینه پایین و قابلیت تجدید پذیری گزینه ای عالی برای توسعه مواد پایدار هستند. افزودن چنین موادی به پلیمرهای سنتزی می تواند سبب ایجاد خواص زیست تخریب پذیری در محصول نهایی شود. بهره گیری از این نوع کامپاند می تواند موجب تولید طیف وسیعی از محصولات زیست تخریب پذیر شود.
منبع:

1403/03/14
15:00:50
5.0 / 5
110
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آتی جو