توسط ژاپنی ها صورت گرفت؛

ساخت یک داروی نانویی برای بهبود مبتلایان به اسکیزوفرنی

ساخت یک داروی نانویی برای بهبود مبتلایان به اسکیزوفرنی

آتی جو: ژاپنی ها یک داروی نانویی ساختند که می تواند به بهبود بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی کمک نماید.به گزارش آتی جو به نقل از مهر، این دارو که بصورت فرمولاسیون پپتیدی بوده و از سامانه رهایش نانوذرات بهره مند است، به بازگرداندن توانایی شناختی بیماران کمک می نماید. پژوهشگران انستیتوی علوم و فناوری پیشرفته ژاپن سیستم تحویل داروی مبتنی بر نانوذرات (DDS) حاوی پپتید ساختند که یک رویکرد نوآورانه برای درمان مؤثر اسکیزوفرنی ارائه می دهند. چنین سامانه ای پتانسیل قابل توجهی برای انقلابی در راهبردهای درمانی در مقابل بیماری هایی که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد، دارد.
اسکیزوفرنی یک اختلال روانی پیچیده بوده که همراه با طیف گسترده ای از علایم مانند توهم، اختلال در توانایی شناختی و گفتار یا رفتار بی نظم است. این بیماری به سبب عدم تعادل انتقال دهنده های عصبی شیمیایی با ناهنجاری ها در انتقال عصبی هم راه است. راهبردهای درمانی فعلی مقابل اسکیزوفرنی شامل تجویز داروهای موثر بر روان است که می تواند عوارض جانبی بوجود آورد و با خطر بالای بیماری قلبی عروقی هم راه است. علاوه بر این، در بیماران، پاسخ به داروهای درمانی اغلب به سد خونی مغز (BBB) بستگی دارد و سد خونی یک مانع بزرگ برای رسیدن دارو به مغز است.
برای غلبه بر مانع سد خونی مغز و تسهیل حمل و نقل داروهای درمانی به بافت مغز برای درمان اسکیزوفرنی، پژوهشگران کاربرد ترانس سیتوز گیرنده واسطه (RMT) را با پروتئین ۱ مربوط به گیرنده لیپوپروتئین با چگالی کم (LRP۱) بررسی نموده اند.
این گروه تحقیقاتی از نتایج کارهای قبلی می دانستند که در بیماران اسکیزوفرنی، ژن گیرنده ۲ پپتید روده وازواکتیو (VIPR۲) از فعالیت زیادی برخوردار بوده و آنها در این پروژه دریافته بودند که پپتید KS-۱۳۳ روی فعالیت این ژن تاثیر گذاشته و آنرا مهار می کند. اما مشکل اصلی عبور از سد مغز بود که نفوذپذیری این پپتید را محدود می کرد.
برای تسهیل حمل و نقل مؤثر KS-۱۳۳ به مغز، آنها یک پپتید هدفمند مغز، KS-۴۸۷ ایجاد کردند که بطور خاص می تواند به LRP۱ متصل شود و ترانس سیتوز گیرنده واسطه را تحت تأثیر قرار دهد. سرانجام، پژوهشگران یک سیستم تحویل داروی مبتنی بر نانوذرات جدید ایجاد کردند که در آن پپتید KS-۱۳۳ درون پپتید KS-۴۸۷ محصور شده است.
پس از تجویز این دارو پژوهشگران اثربخشی آنرا روی موش ها بررسی کردند. موش های تحت درمان با نانوذرات KS-۱۳۳/KS-۴۸۷ بهبود قابل توجهی در عملکردهای شناختی در تست های تشخیص شیء نشان دادند، که می تواند به مهار VIPR۲ نسبت داده شود.
به طور خلاصه، این مطالعه شواهد بالینی از یک راهبرد درمانی جدید برای هدف قرار دادن VIPR۲ ارائه می دهد که می تواند اختلال شناختی در اسکیزوفرنی را بهبود بخشد.


منبع:

1403/04/17
12:54:14
5.0 / 5
115
تگهای خبر: پژوهشگر , تحقیقات , سیستم , فرم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آتی جو