معاون مركز پژوهش های مجلس :

پژوهش زیر بنا و پیش نیاز كلید توسعه است

پژوهش زیر بنا و پیش نیاز كلید توسعه است

آتی جو: معاون مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه بین پژوهش و توسعه رابطه دوسویه وجود دارد، اشاره كرد: مقوله پژوهش زیر بنا و پیش نیاز كلید توسعه در همه كشورهاست.


به گزارش آتی جو به نقل از ایرنا سید جلال دهقانی فیروزآبادی روز پنجشنبه در آیین اختتامیه نمایشگاه فن بازار در یزد با اشاره به اهمیت نقش تحقیق و توسعه در پیشرفت كشور اضافه كرد: هدف دانشگاه و مراكز پژوهشی فقط انجام پژوهش برای پژوهش نیست.
وی شعار هفته پژوهش را پژوهش هدفمند بیان كرد و گفت: پژوهش باید مولد باشد و به ایده تبدیل و آن ایده هم عملی شود.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینكه همین طور پژوهش باید كاربردی و مشكل گشا باشد و پژوهش و علم از مساله آغاز می شود، اشاره كرد: اگر پژوهش تجاری نشود پیشرفت و توسعه ای نخواهیم كرد.
وی افزود: استان یزد در هندسه ملی جمهوری اسلامی ایران و به لحاظ تاریخی، اقتصادی و فرهنگی بعنوان یكی از مراكز مهم كشور است.
دهقانی فیروزآبادی اشاره كرد: از این استان فارغ از گردنگیر توسعه بومی و محلی انتظار است با عنایت به ظرفیت ها و قابلیت های آن در سطح ملی هم نقش ایفا كند.
همچنین نماینده مردم یزد و اشكذر در مجلس با اشاره به راهكارهای رفع مشكل آب در استان و كشور اظهار داشت: بهترین راهكار، پژوهش در مورد دانش بومی آب شیرین كن هاست و خواهان مشاركت دانشگاه یزد و پارك علم و فناوری استان در این زمینه شد.
سید ابوالفضل موسوی بیوكی اشاره كرد: در یزد بحث های مهمی مطرح است كه با عنایت به خلاقیت نخبگان می تواند در امتداد توسعه در سطح كشور گام برداشت، باید این ظرفیت را تقویت نماییم و دانش نهفته در پژوهشگران را متبلور سازیم.

** پیوست پژوهشی لازمه تصمیمات شورای برنامه ریزی
همچنین معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری یزد اظهار داشت: تصمیمات شورای برنامه ریزی و كارگروه ها حتما بایستی پیوست پژوهشی داشته باشند.
علی زینی وند اضافه كرد: خوشبختانه پژوهش و گفتمان پژوهش محور در استان و كشور نهادینه شده است و كلید واژه پژوهش محور و دانش بنیان هم بوجود آمد، امیدواریم به كلمات لوكس و غیرقابل مصرف تبدیل نشوند بلكه به مرحله اجرا درآید.
وی اضافه كرد: باید پژوهش های انجام شده مورد بررسی و لطمه شناسی قرار گیرد كه چقدر در لایه های مختلف زندگی و خصوصاً در توسعه اجتماعی و اقتصادی و... استان تاثیر گذار بود.
زینی وند افزود: برمبنای بررسی های صورت گرفته قبل از این صنعت از نمایشگاه های فن بازار استقبال می كرد اما هم اكنون استقبال صنایع كاهش یافت؛ شاید علت این است راهكارهای پژوهشی و عملیاتی نتوانسته صنعت را ترغیب و سرمایه ها را افزایش دهد كه در این راستا لزوم دارد تا گره این مشكل جست و جو شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری یزد اشاره كرد: یكی از گره های كور اداری كه نمی تواند بر پژوهش و روند مدیریت كشور تاثیر بگذارد، سیستم پیچیده، تنبل و غیر توسعه گرای اداری است لزوم دارد، بدنه اجرایی كشور ترمیم شود كه این نیازمند تصمیم دشوار می باشد كه باید با جسارت این كار صورت گیرد.
رئیس دانشگاه یزد هم با اشاره به اینكه پیشرفت جامعه نیازمند تغییر و تحول در زیرساخت ها است تصریح كرد: استان در این زمینه نیازمند حمایت است كه زیرساخت های فناوری و اطلاعات می تواند در استان بسیار مهم باشد.
محمد صالح اولیاء اضافه كرد: تقویت نهاد فن بازار، تقویت پارك های علم و فناوری می تواند به ما كمك نماید كه تحولات مهمی را در استان شكل دهیم.
نمایشگاه فن بازار در یزد از 27 آذرماه به مدت سه روز در كارخانه جنوب دایر شد كه امروز پایان یافت.
در این نمایشگاه جدیدترین دستاوردهای علمی، پژوهشی، فناوری مراكز تحقیقاتی، آموزش عالی، دانشگاه ها، پارك علم و فناوری، بخش های مختلف صنعتی و تجاری در چارچوب 60 غرفه به نمایش در آمده بود.
2088/ 2047/


1397/09/30
13:23:03
5.0 / 5
4449
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آتی جو