معرفی گونه جدید بومی مخمری در مركز ذخایر ژنتیكی و زیستی

معرفی گونه جدید بومی مخمری در مركز ذخایر ژنتیكی و زیستی

آتی جو: محققان بانك میكروارگانیسمهای مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران موق به معرفی گونه جدید بومی مخمری  Graphiola fimbriata   از اولین عضو خانواده  Graphiolaceae  شدند.به گزارش آتی جو به نقل از مركز ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران، در پژوهش مشتركی كه توسط محققان كشورهای ایران، فرانسه و آلمان انجام گرفت، گونه جدید مخمری با عنوانGraphiola fimbriata توصیف شد كه سویه ایرانی بعنوان عامل احداث آلودگی در نمونه های كشت بافت گیاهی جداسازی شده بود.
دكتر شقایق نصر، عضو هیات علمی مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران درباب این گونه جدید اظهار داشت: همه گونه های این جنس كه تابحال گزارش شده اند در ضمن سیكل جنسی خود، پاتوژن گیاهی محسوب می شوند و توانایی احداث بیماری در گیاهان Arecaceae را دارا هستند و تعداد معدودی از اعضای جنس در سیكل غیر جنسی خود به صورت ساپروفیتیك رشد و تكثیر می نمایند.
وی اضافه كرد: دستیابی به این گونه جدید این فرضیه را قوت می بخشد كه این گونه باز باید برای رشد و تكثیر در سیكل جنسی خود به میزبان گیاهی نیاز داشته باشد. با عنایت به اینكه گونه مورد بحث در مطالعات مستقلی در فرانسه و امریكا باز مشاهده شده است به نظر می آید انتقال میزبان گیاهی نقش مهمی در پراكنش این گونه مخمری در سراسر جهان داشته است.
گونه مذكور هم اكنون در سه مركز كلكسیون جهان در ایران، آلمان و هلند =IBRCM۳۰۱۵۸T CBS ۱۳۹۴۵T = DSM ۱۰۴۸۳۲T نگهداری میگردد.

1397/10/24
19:33:39
5.0 / 5
4745
تگهای خبر: علم , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آتی جو