دبیر ستاد نانو در گفت و گو با ایرنا:

كاهش بودجه نانو شوك آور است

كاهش بودجه نانو شوك آور است

آتی جو: دبیر ستاد توسعه فناوری نانو كاهش بودجه این ستاد را بعنوان یكی از بخش های پیشران كشور غیرمنطقی، شوك آور و تبعات آنرا موجب نومیدی در سایر بخش های علمی كشور می داند؛ ستادی كه پارینه از راه مالیات بر ارزش 50 میلیارد تومان بیشتر از بودجه سالانه خود برای دولت درآمدزایی داشت.


به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، بودجه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 1397 طبق بررسی ها معادل 72 میلیارد و 500 میلیون تومان بوده كه در بودجه پیشنهادی برای سال 1398 به رقم 48 میلیارد و 650 میلیون تومان كاهش یافته است.
به عبارتی، بودجه 1398 ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نسبت به سال 1397 فارغ از كاهش ارزش پول ملی كه در طول ماه های اخیر رقم خورده است، 23 میلیارد و 850 میلیون معادل 32 درصد است.
كاهشی كه البته تا حدودی با عنایت به اقدامات بسیار موثر ستاد نانو در گشودن چشم اندازهای جدید در خیلی از رشته ها و كاربردهای فراوان آن در حوزه های مختلف همچون بیوتكنولوژی، پزشكی و دارو، الكترونیك، انرژی، محیط زیست، هوا و فضا، غیرمنطقی به نظر می آید.
حركت منسجم، سریع و هدفمند كشورمان در حوزه نانو كه با احداث ستادی تحت عنوان ستاد توسعه فناوری نانو در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اوائل دهه 80 كلید خورد، موجب شد كه ظرف تنها 15 سال ایران اسلامی با هدایت صحیح این ستاد، مقام نخست در منطقه در زمینه نانوفناوری را كسب كند.
افزون بر آن، ایران با بیشترین سرعت رشد علمی در حوزه نانو، الان سپس سه كشور پرجمعیت دنیا یعنی چین، آمریكا و هند كه سرمایه گذاری فراوانی باز دراین حوزه داشته اند، رتبه چهارم دنیا را در تولید علم به دست آورده است.

** كاهش بودجه نانو به مدلول از بین رفتن زحمات سال های گذشته است
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به پیشرفت های حوزه نانو در كشور كه به اعتقاد وی بارقه امید و پیشرفت را در خیلی از حوزه ها به وجود آورده است، كاهش بودجه این بخش و تاثیراتی را كه البته به همراه خواهد داشت، آن هم در شرایطی كه خیلی از حوزه ها در شرایط تحریم های بین المللی كشور چشم به پیشرفت های این حوزه دارند، تنها موجب یاس و ناامیدی فعالان این حوزه می داند.
دكتر سعید سركار كه روز سه شنبه با خبرنگار گروه علمی ایرنا سخن می گفت، با بیان این كه عملكرد ایران در حوزه نانو حتی برای كشورهای منطقه الهام بخش بوده است، اضافه كرد: اگر حوزه نانو با شكست مواجه شود و برگشت داشته باشد، خیلی از متخصصان و علاقمندان این حوزه برای ادامه كار ناامید خواهند شد.
سركار با بیان این كه بودجه سال 1397 ستاد نانو حدود 76 میلیارد تومان بوده است، تصریح كرد: با اینكه سازمان برنامه و بودجه بودجه سال 1398 این ستاد را 85 میلیارد تومان پیشنهاد داده است اما در ادامه و سپس بررسی انجام شده در یك كمیسیون دولتی، بودجه این ستاد به رقم 42 میلیارد تومان كاهش یافته است.
وی با تاكید بر این كه بودجه مجموعه های علمی پویا در كشور كه با بهره وری بسیار بالا در حال فعالیت هستند نباید كم شود و در این خصوص به اصطلاح باید اهم فی الاهم كرد اظهار داشت: این در شرایطی است كه بودجه برخی مراكز كه از بهره وری مناسبی در كشور برخوردار نیستند، حتی حدود30 تا 40 درصد افزایش یافته است.
سركار همین طور با اشاره به اینكه بودجه ستاد نانو بیشتر صرف تحقیق و توسعه و پشتیبانی از شركت های فناور و دانش بنیانی میگردد كه در تولید محصول و توسعه فناوری فعالیت دارند، تصریح كرد: كاهش ارزش پول ملی در چندماه اخیر در كنار این كاهش بودجه، شرایط ستاد نانو در سال آینده را در هماوردی با كشورهای رقیب خیلی مشكل خواهدنمود.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه تصریح كرد: این كاهش بودجه هیچ توجیهی ندارد و تنها به مثابه از بین بردن تمام زحمات متخصصان و دلسوزان این حوزه در طول سالیان گذشته است.

** بودجه نانوی آمریكا 1.8 میلیارد دلار، بودجه ایران 5 میلیون دلار
دكتر سركار در ادامه اظهار نمود: هنگامی كه ما كار را از مرحله صفر در ستاد نانو شروع كردیم شاید تعداد انگشت شماری در كشور با نانوتكنولوژی آشنا بودند، این درحالی است كه پس از 15 سال بالغ بر 500 محصول در بازار داریم و ستاد نانو، فناوری را در 15 رشته صنعتی رسوخ داده است و هم اكنون محصولات نانویی به بیشتر از 45كشور صادر میگردد.
وی اضافه كرد: به عبارت دیگر، یك فناوری نوظهور را از صفر آغاز و به مرحله فعلی رسانده ایم و برای نشان دادن لیاقت این مجموعه دیگر نمی دانم چه كاری باید انجام می دادیم.
دبیر ستاد نانو همین طور افزود: از نظر علمی باز خودرا از رتبه 57 به رتبه چهارم دنیا رسانده ایم به صورتی كه هم اكنون تنها كشورهای چین، آمریكا و هند بعنوان سه كشور پرجمعیت دنیا كه سرمایه گذاری فراوانی هم در این حوزه دارند، از ما جلوتر هستند.
وی افزود: بودجه كشور آمریكا در حوزه نانو 1.8 دهم میلیارد دلار است حال آن كه اگر بودجه نانو ایران را با دلار 8 هزار تومان محاسبه نماییم، بودجه ما پنج میلیون دلار بیشتر نمی گردد.
سركار درادامه با اشاره به رصد وضعیت كره جنوبی در حوزه نانو در طول شش ماه گذشته از طرف تحلیلگران ستاد نانو اظهار نمود: فاصله كره جنوبی كه الان رتبه پنجم دنیا را دارد با ایران روز به روز در حال كاهش است یعنی اگر با همین شرایط پیش برویم سال آینده به لحاظ رتبه سقوط خواهیم كرد.
وی می گوید: حتی بودجه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بعنوان سكاندار علم و فناوری كشور با كاهش حدود 50 درصدی مواجه شده است و این یعنی توسعه اقتصاد دانش بنیان كشور گرفتار شوك خواهد شد.
سركار همین طور تصریح كرد: از بودجه سال 1396 ستاد نانو باز حدود 38 درصد پرداخت نشد كه این خود اختلال در اجرای تعهدات این ستاد در سال 1397 را به دنبال داشته است.

**وقتی نانو بیشتر از بودجه دریافتی برای دولت درآمدزایی دارد
بر اساس این گزارش، كل بودجه تخصیص یافته به حوزه فناوری نانو در كشور از سال 1385 تا سال 1396 كمتر از 370 میلیارد تومان بوده است، حال آن كه فروش محصولات شركت های فناور نانو تنها در سال 1395 بالغ بر 700 میلیارد تومان و این مبلغ برای سال 1396 بالغ بر یكهزار و 373 میلیارد تومان بوده است.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در ادامه به نكته مهمی اشاره و ضمن تاكید بر درك اهمیت فناوری نانو و تاثیرات مثبت آن در كشورمان، تصمیم گیری برای بودجه نانو را نیازمند كار كارشناسی و برخورداری تصمیم گیران از دانش و آگاهی نسبت به این عرصه دانست.
دكتر سركار در ادامه تصریح كرد: ستاد نانو با پشتیبانی از محققان و دانشمندان فعال در شركت های فناور و دانش بنیان به منظور بومی سازی محصولات و كالاهای وارداتی در عرصه های مختلف، از خروج میلیون ها دلار ارز از كشور جلوگیری كرده است.
وی با ذكر مثالی افزود: تنها ساخت یك داروی ضد سرطان در كشور از طرف یك شركت دانش بنیان نانویی قیمت وارداتی 12 میلیون تومانی این دارو را برای بیمار ایرانی به 900 هزار تومان كاهش داده است.
سركار همین طور اظهار داشت: سال 1396 حدود یكهزار و 373 میلیارد تومان میزان فروش شركت های دانش بنیان نانو بود كه این رقم البته جدا از فروش شركت هایی است كه به دلائلی فروش خودرا به ستاد نانو اعلام نكردند.
وی با اشاره به بودجه حدود 60 میلیارد تومانی این ستاد در سال 1396 اظهار داشت: این در شرایطی است كه دولت در همین سال از راه مالیات بر ارزش افزوده محصولات شركت های دانش بنیان حدود 110 میلیارد تومان یعنی 50 میلیارد تومان بیشتر از بودجه سالانه اختصاصی به نانو درآمدزایی داشته است.
وی درباب تعداد نیروهای مشغول بكار در ستاد نانو باز اظهاركرد: تمام نیروهایی كه در این ستاد در بخش سیاست گذاری، برنامه ریزی، مدیریت، پشتیبانی و اجرایی فعالیت می نمایند، حدود 50 نفر می باشند و سالانه حداكثر 10 تا 12 درصد بودجه ستاد صرف حقوق و دستمزد میگردد.
سركار ضمن تاكید بر لزوم بازبینی در نحوه اختصاص بودجه به مراكز پویا و اثرگذار در اقتصاد كشور، در ادامه پشتیبانی از حوزه نانو را با توجه تاكیدات مستمر رهبر معظم انقلاب در خصوص وجود ظرفیت های بسیار ثمین در كشور، موجب رونق تولید محصولات نانویی و احداث ارزش افزوده، اشتغال در كشور، پیشگیری از واردات، كاهش قیمت و در ادامه رفاه بیشتر مردم دانست.
علمی ** 1836 **2017


1397/10/25
16:00:08
5.0 / 5
4475
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آتی جو