هند نخستین کاوشگر خورشیدی خویش را پرتاب می کند

هند نخستین کاوشگر خورشیدی خویش را پرتاب می کند

به گزارش آتی جو، بعد از پرتاب موفقیت آمیز «چاندرایان-3» و فرود آوردن آن روی ماه، هند حالا تلاش دارد نخستین کاوشگر خورشیدی خویش را پرتاب کند.


به گزارش آتی جو به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، هند نخستین کاوشگر خورشیدی خودرا در آخر این هفته به فضا پرتاب خواهدنمود. «سازمان تحقیقات فضایی هند»(ISRO) روز ۲۸ اوت اعلام نمود که رصدخانه خورشیدی «آدیتیا-ال۱»(Aditya-L۱) مقرر است روز دوم سپتامبر ساعت ۲: ۲۰ بامدادان به وقت منطقه زمانی شرقی پرتاب شود.
این فضاپیما بر فراز یک «وسیله پرتاب ماهواره قطبی»(PSLV) از «مرکز فضایی ساتیش داوان»(SDSC) در جزیره سری هاری کوتا واقع در سواحل شرقی هند بلند خواهد شد.
آدیتیا-ال۱ ابتدا به مدار پایین زمین می رود تا گروه ماموریت، سیستم های مختلف آنرا در فضا بررسی نمایند. اگر همه چیز خوب باشد، فضاپیما به تدریج مدار خودرا تغییر می دهد و در نهایت از کشش گرانشی سیاره ما رها می شود. آدیتیا-ال۱ بعد از جدا شدن از زمین، به «نقطه لاگرانژ ۱»(L۱) راه می یابد که از نظر گرانشی در فاصله حدود ۱.۵ میلیون کیلومتری زمین قرار دارد.
مقامات سازمان تحقیقات فضایی هند در شرح ماموریت آدیتیا-ال۱ نوشتند: ماهواره ای که در مدار پیرامون نقطه لاگرانژ ۱ قرار می گیرد، از مزیت اصلی مشاهده مداوم خورشید بدون هیچ نوع اختفا یا کسوف برخوردار می شود. این مزیت بسیار بالاتر از مشاهده کردن کارهای خورشیدی و تأثیر آن بر آب وهوای فضا در لحظه است.
مقصد آدیتیا-ال۱، قسمت «L۱» را در نام ماموریت توضیح می دهد. «آدیتیا» نیز در زبان سانسکریت به مفهوم خورشید است.


هنگامی که کاوشگر به نقطه لاگرانژ ۱ می رسد، از هفت تجهیزات علمی خود برای مطالعه خورشید به روش های مختلف استفاده می نماید. به عنوان مثال، مقامات سازمان تحقیقات فضایی هند گفتند که داده های آدیتیا-ال۱ می توانند به پژوهشگران کمک کنند تا دینامیک شراره های خورشیدی و فوران های بزرگ پلاسمای خورشیدی فوق گرم موسوم به خروج جرم از تاج خورشیدی را بفهمند.
همچنین، این ماموریت می تواند مشخص نماید که چرا جو بیرونی خورشید موسوم به تاج، بسیار داغ تر از سطح آنست. دمای تاج خورشیدی حدود یک میلیون درجه سلسیوس است؛ در صورتیکه دمای سطح خورشید فقط به ۵۵۰۰ درجه سلسیوس می رسد.
پرتاب ماموریت آدیتیا-ال۱ که ۳.۸ میلیارد روپیه معادل ۴۵ میلیون دلار هزینه داشته است، بدنبال موفقیت بزرگ هند در ماه صورت خواهد گرفت که طی آن، فضاپیمای «چاندرایان-۳»(Chandrayaan-۳) روی ماه فرود آمد.
بیشتر بخوانید:
فرود تاریخ ساز کاوشگر هندی روی قطب جنوب ماه
منبع:

1402/06/08
07:14:00
5.0 / 5
295
تگهای خبر: پژوهشگر , تحقیقات , سیستم , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آتی جو