رییس مركز پژوهشهای مجلس با آتی جو مطرح كرد؛

راه اصلی نگهداشت نخبگان نقش آفرینی در چرخه پیشرفت

راه اصلی نگهداشت نخبگان نقش آفرینی در چرخه پیشرفت

به گزارش آتی جو، رئیس مرکز پژوهش های مجلس اظهار داشت: چاره اصلی نگهداشت نخبگان اینست که آنها را در چرخه پیشرفت و خدمت کشور مدنظر قرار دهیم.بابک نگاهداری در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به گزارش مرکز پژوهش های مجلس در رابطه با مهاجرت نخبگان اظهار داشت: ما سال جاری یک گزارش خیلی تفصیلی در رابطه با مهاجرت نخبگان انجام دادیم و در اختیار مدیران ارشد نظام های تصمیم گیر قرار دادیم. ما این گزارش را به جهت اینکه بتوانیم حرف ها را صریح و شفاف بگوییم، به صورت طبقه بندی منتشر کردیم.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس اضافه کرد: در این گزارش تحلیل جامعی را نسبت به وضعیت مهاجرت نخبگان عرضه دادیم و در پایان یک سری راهکارهایی عرضه شده است. اصل پیشنهادی که به آن رسیده بودیم، این بود که چاره اصلی نگهداشت نخبگان اینست که آنها را در چرخه پیشرفت و خدمت کشور مدنظر قرار دهیم و تا وقتی که نتوانیم این نقش آفرینی را برای آنها ایجاد نماییم، مدیریت مهاجرت سخت خواهد بود.
نگاهداری ضمن تاکید بر این که نظام حکمرانی باید در همه عرصه ها همچون عرصه های تصمیم گیر و مدیریتی با حداکثر ظرفیت، فضا را برای حضور و مشارکت نخبگان فراهم آورد، تصریح کرد: به نظر بنده هم اکنون وضعیت بالقوه با وضعیت بالفعل ما هنوز فاصله بسیاری دارد و هنوز ظرفیتهای زیادی داریم که بالفعل نشده و می تواند در اختیار نخبگان قرار بگیرد.
وی افزود: یک نکته دیگر این که نقش ها و وظایف برعهده حکمرانی است که شرایط و فضای کسب و کار را با تنظیم گیری و قاعده گذاری و باز کردن فضا بتواند ساماندهی کند؛ از طرفی دیگر شرایط کلان اجتماعی و اقتصادی کشور بر تصمیم نخبگان سایه می اندازد و مشکلات معیشتی برای نخبگان و جوانان تحصیل کرده دانشگاهی و برخی مسائل اجتماعی امکان دارد روی تصمیم نخبگان برای انتخاب کشور دیگر با شرایط اقتصادی بهتری تأثیرگذار باشد.
رئیس مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به اینکه بخش دیگر علت مهاجرت به بحث فرهنگی برمی گردد، اظهار داشت: من احساس می کنم که ما در وهله اول باید انگیزه و تحرک شور آینده سازی ایران را برای جوانان کشور در محیط مدارس برای آینده و رؤیای ایران مقتدر فراهم نماییم.
نگاهداری در ادامه خاطرنشان کرد: دومین مسئله این که در تعلیم تربیت باید بر روی شعور مسئولیت اجتماعی جوانان کار شود تا جوانان بدانند در برابر تحصیلی که در کشور می کنند، نسبت به مردم و نیازهای کشور مسئولیت دارند. این برای یک فرد نخبه افتخار نیست که مردم را تنها بگذارد و با افتخار به کشور دیگر برود، مسئولیت پذیری نخبگان حکم می کند در شرایط سخت تحریمی و در حالی که دشمنان کشور را تحت فشار قرار داده اند، کنار مردم بمانند. حقیقت اینست که کمک حال مردم و حلال مشکلات آنها جز نخبگان، متخصصان و کارآفرینان چه کسانی است. وی ضمن تاکید بر این که نخبگان و متخصصان باید شرف میهن دوستی داشته باشند، اظهار داشت: بنده معتقدم برای رفتن ۱۰ دلیل کم است ولی برای ماندن یک دلیل هم کافی است؛ وقتی جریان مهاجرت و شور مهاجرت به دانش آموزان دبیرستانی رسیده که هنوز با هیچیک از مسائل کشور آشنا نیستند، نشان داده است تعلیم و تربیت ما نتوانسته حس میهن دوستی، مسئولیت پذیری اجتماعی و انگیزه ساختن آینده کشور را در جوانان ایجاد نماید و نظام تربیت ما باید روی این مورد کار کند.


منبع:

1402/08/21
09:15:55
5.0 / 5
239
تگهای خبر: آینده , دانش , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آتی جو