وزیر ارتباطات: مصمم به حفظ حریم خصوصی مردم در فضای مجازی هستیم

وزیر ارتباطات: مصمم به حفظ حریم خصوصی مردم در فضای مجازی هستیم

آتی جو: تهران - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاكید بر اصلاح رویه های غلط فعلی در فضای مجازی اظهار داشت: طبق قولی كه دادیم، مصمم به حفظ حریم خصوصی مردم هستیم.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد جواد آذری جهرمی» عصر سه شنبه در حاشیه جشن انقلاب در دانشگاه شهید بهشتی، اضافه كرد: همه تلاش خویش را برای ارتقای حریم خصوصی افراد در فضای مجازی به كار خواهیم گرفت و در این مورد همه مسئولان و اپراتورها با یكدیگر هم نظر هستند.
وی به برداشت اطلاعات افراد توسط نهادهای در رابطه با بانك های مختلف اطلاعاتی و استفاده از آنها برای كارهای تبلیغاتی اشاره نمود و ادامه داد: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف شد پیگیری و نظارت دقیقی بر اپراتور ها اعمال نماید.
عضو هیات دولت از بررسی گزارش های به دست آمده در این رابطه اطلاع داد و خاطرنشان ساخت: طبق اطلاعات به دست آمده، روشن شد كه اپراتورها مرتكب تخلف هایی شده اند كه با بخشی از آنها برخورد صورت گرفت.
وی اضافه كرد: بخشی از تخلف ها هم در دفاتری غیر از اپراتورها همچون دفاتر خدمات شهری رخ داده است؛ به نحوی كه [مسئولان مربوطه] اطلاعات رجوع كننده را دریافت كرده و سپس به فروش می رساندند.
آذری جهرمی با اشاره به اینكه وقوع تخلف و انتشار اطلاعات مردم تنها مربوط به اپراتورها نیست، ادامه داد: این مسئله در مكان های دیگر همچون مركزهای فروشگاهی هم وجود دارد كه این موضوع، لزوم تدوین مقررات را دو چندان كرده است.
وزیر ارتباطات با اشاره به یك نشت اطلاعاتی كه به تازگی رخ داد، اظهار داشت: اپراتوری كه درز اطلاعات داشت، آن را ناخواسته عنوان نمود. ما پاسخ دادیم كه آیا نباید این مورد را اطلاع رسانی می كردید؟ زیرا این حق مردم است كه بدانند.
وزیر ارتباطات در ادامه صحبت های خود از كوشش برای برگزاری همایشی دو روزه در نیمه نخست اسفند ماه امسال اطلاع داد و اظهار داشت: مقرر است در این همایش، لایحه ای قانونی برای حفاظت از حریم خصوصی و حكمرانی داده ها كه زیر ساخت فعالیت در فضای مجازی است، بررسی شود
وی ادامه داد: پنج لایحه مهم در این رابطه تدوین شده است كه در همایش مذكور برای تبادل نظر نخبگان رونمایی و بعد از بررسی كامل، برای طی مراحل قانونی به مراكز مربوط ارسال می خواهد شد.
آذری جهرمی با اشاره به اینكه هم اكنون چارچوب نظارتی دقیقی برای رعایت حریم خصوصی مردم وجود ندارد، اضافه كرد: ابتدا باید قانون تدوین و سپس چارچوب های نظارتی و مرجع لازم تولید شود.
وی با اشاره به اینكه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اكنون در خلاء سازمان های نظارتی، در كوشش برای نظارت بر اپراتورها است، اظهار داشت: مقرر است در روزهای دهه فجر سامانه ای راه اندازی شود تا مردم شكایت های خود در زمینه نقض حریم خصوصی را در آن ثبت كنند.
وی اظهار داشت: مقرر است سازمان مذكور گزارش ها را رسیدگی كرده و ریشه یابی كند تا بتوان به صورت اصولی اقدام لازم را انجام داد.
وزیر ارتباطات در ادامه به متصل نشدن دانشگاه های داخلی به شبكه علمی اشاره نمود و اضافه كرد: مقرر است سازمان فناوری اطلاعات در این زمینه اخطار جدی به اپراتور شبكه علمی دهد.
وی با اشاره به اینكه اكنون حدود شانزده دانشگاه به این شبكه متصل هستند، اظهار داشت: این رقم ناچیز است و باید بیشتر شود.
آذری جهرمی اظهار داشت: تكلیف كرده ایم كه كار اتصال دانشگاه ها به شبكه علمی كشور سرعت بگیرد و سال آینده تعداد بیشتری از دانشگاه ها متصل شوند.
شبس** 2078 ** 9386 ** خبرنگار: محمد مهدی بهرامی


1396/11/19
13:11:46
5.0 / 5
4772
تگهای خبر: دانش , علم , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آتی جو