توسط محققان دانشگاه امیركبیر صورت گرفت؛

تولید آجر با پسماند كارخانه های شن و ماسه

تولید آجر با پسماند كارخانه های شن و ماسه

آتی جو: تهران- محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق به تولید آجر با دمای محیط یا حداكثر دمای 60 درجه با پسماند كارخانه های شن و ماسه شدند.


به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از دانشگاه صنعتی امیركبیر، دكتر سید حسام مدنی، نخستین محقق فوق دكتری دانشكده مهندسی عمران و محیط زیست این دانشگاه در مورد طرح خود به نام تولید مصالح ژئوپلیمری از پسماند كارخانه های شن و ماسه اظهار داشت: این طرح به امكان سنجی استفاده از پسماند كارخانه های شن و ماسه برای تولید مصالح ژئوپلیمری می پردازد.
وی اظهار نمود: حجم پسماند این كارخانه ها در فرآیند شستشوی سنگدانه در بعضی مناطق همچون شرق تهران به شدت افزایش یافته است طوری كه تبدیل به مساله زیست محیطی و اقتصادی شده و برخی كارخانه ها در شرف تعطیلی هستند.
وی با بیان این كه فرآیند تولید آجر به شكل سنتی آن به لحاظ حذف تدریجی یارانه های سوخت توجیه اقتصادی ندارد، اظهار نمود: حجم بالای گازهای آلاینده در فرآیند تولید آجر هم با مبانی توسعه پایدار در تعارض است.
دكتر سید حسام مدنی بیان كرد: با عنایت به این معضلات تلاش كردیم به یك روش سبز از پسماند كارخانه های شن و ماسه در تولید آجرهای مدرن ژئوپلیمری استفاده نماییم.
وی اضافه كرد: این روش نیاز به حرارت و مصرف سوخت بالا ندارد و آجرها حتی در دمای محیط یا حداكثر دمای 60 درجه سانتیگراد قابل تولید هستند.
این محقق دانشگاه صنعتی امیركبیر خاطرنشان كرد: مشابه آجرهای تولید شده در سطح جهانی وجود ندارد و طبق مستندات موجود تنها یك كارخانه در استرالیا از مصالح متفاوت تولید آجر ژئوپلیمری را دارد.
وی در توضیح روش كار خود اظهار داشت: طی این پروژه در مورد محصولات ژئوپلیمری مطالعه آزمایشگاهی گسترده روی اثر مواد مختلف بر پسماند اولیه و در نهایت انتخاب درصدهای مناسب از افزودنی ها برای تولید یك آجر مناسب، استاندارد و البته مدرن انجام شد.
اولین محقق فوق دكتری دانشكده مهندسی عمران و محیط زیست ادامه داد: طراحی مصالح ژئوپلیمری مستلزم شناخت صحیح از علم شیمی مرتبط و تعیین دقیق درصد مواد افزودنی است كه در این تحقیق به واسطه انجام آزمایش ها و بررسی مطالعه گذشتگان به دست آمده است.
وی با تاكید بر این كه آجرهای سبز ژئوپلیمری از پسماند كارخانه شن و ماسه مشابه خارجی ندارد، اضافه كرد: البته با مواد اولیه دیگر همچون پوزولان ها تحقیقاتی انجام شده كه چندان سنخیتی از لحاظ مواد اولیه با كار حاضر ندارد. طبق مستندات موجود تنها یك كارخانه در استرالیا به صورت صنعتی آجرهای ژئوپلیمری از موادی غیرمشابه با پسماند تحقیق حاضر تولید می كند.
دكتر مدنی با اشاره به مزیت این طرح اظهار داشت: تولید آجرهای ژئوپلیمری به لحاظ ثبت اختراع داخلی امكان تولید برای مجموعه های دیگر را نمی دهد و با ادامه تحقیقات همواره تلاش خواهد شد، كیفیت این مصالح بهبود و قابل رقابت با سایر انواع آجرها باشد.
این محقق با اشاره به كاربردهای پروژه اظهار داشت: آجرهای ژئوپلیمری حاضر نوعی مصالح سبز محسوب می شوند و به صورت وسیع در صنعت ساختمان قابل استفاده خواهند بود.
وی با اشاره به اینكه مصالح ژئوپلیمری می توانند به صورت وسیع در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار گیرند، تصریح كرد: سرمایه گذار برای این مسئله وجود دارد و با رفع موانع صنعتی شدن بزودی می توان شاهد استفاده از این آجرهای دوستدار محیط زیست در سطح كشور خواهیم بود.
این طرح با راهنمایی دكتر رمضانیان پور از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیركبیر انجام شده است.
علمی**9157*2017


1396/12/04
11:09:42
5.0 / 5
4749
تگهای خبر: تحقیقات , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آتی جو