بخش هایی از سند ملی توسعه زیست فناوری تصویب گردید

بخش هایی از سند ملی توسعه زیست فناوری تصویب گردید

آتی جو: ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور از بررسی و تصویب بخش هایی از سند ملی توسعه زیست فناوری كشور در آخرین نشست این ستاد در سال ۹۶ اطلاع داد.به گزارش آتی جو به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در انتها جلسه صد و چهارم شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور، در سند ملی توسعه زیست فناوری یك بند تحت عنوان زیست فناوری منابع آبی و دریا افزوده شد.
این مبحث مهم انواع جلبك ها، ریزجلبك ها و محصولات دانش بنیان در حوزه زیست فناوری منابع آبی و دریایی را برای توسعه، تجاری سازی و شناسایی آنها در برمی گیرد و این هدف به تصویب رسید. در بخش راهبردها اقدامات ملی مربوط به راهبردهای ۳ تا راهبرد ۷ را با كیفیت خوبی تصویب گردید.
راهبرد شماره ۳ در مورد تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و فناوری و راهبرد شماره ۴ رویكرد صادراتی برای تجاری سازی ها با اصلاحاتی تعدادی اقدام ملی در این زمینه به تصویب رسید.
استانداردسازی در حوزه زیست فناوری با ۵ اقدام پیش بینی شده بود كه برخی از این اقدامات ادغام شدند؛ آزمایشگاه های مرجع ملی، شبكه های آزمایشگاهی، تدوین ضوابط و راهنماهای این حوزه و توسعه همكاری با سازمان ملی استاندارد در آن قید شده بود.
راهبرد شماره ۶ توسعه همكاری و هم افزایی در سطح بین الملل است كه مباحث مهمی از آن پس از اصلاحاتی تصویب شد؛ همچون استفاده از فرصت های بین المللی با حفظ مصالح ملی، عرضه حمایت های لازم در حوزه دعاوی این موضوع، رعایت حوزه زیست فناوری و ذخایر ژنتیك مسایل بین المللی، پشتیبانی از ثبت شركت های دانش بنیان مشترك و ثبت انجمن های تخصصی در این حوزه، همینطور فراهم كردن زمینه های لازم برای جذب و بكارگیری متخصصان ایرانی خارج از كشور در حوزه زیست فناوری.
راهبرد شماره ۷ حفاظت و بهره برداری از منابع و ذخایر ژنتیكی بود كه در این حوزه هم استفاده از سیستم های فناوری های مدرن در مرزبانی زیستی كشور، تجاری سازی و نظام مند كردن تجاری سازی ذخایر ژنتیكی و زیستی بحث شد و با اصلاحاتی به تصویب رسید؛ دو راهبرد بعدی كه الزامات تحقق سند است برای جلسه بعدی در سال ۹۷ بررسی می گردد.

1396/12/27
12:40:48
5.0 / 5
4509
تگهای خبر: بین المللی , توسعه , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آتی جو