استیكری كه پوست انسان را به كنترل لمسی موبایل تبدیل می كند

استیكری كه پوست انسان را به كنترل لمسی موبایل تبدیل می كند

آتی جو: محققان با كمك نوعی پلاستیك و پرینتر جوهر افشان یك استیكر پوستی ساخته اند كه با قرار گرفتن روی بدن آن را به یك دستگاه كنترل لمسی موبایل تبدیل می كند.به گزارش آتی جو به نقل از نیواطلس، در سال ۲۰۱۵محققان دانشگاه Saarlandآلمان استیكرهای iSkine را ساختند كه با قرار گرفتن روی بدن انسان، آن را به یك دستگاه كنترل لمسی موبایل تبدیل می كرد.
اكنون گروهی از محققان به رهبری پروفسور یورگن استمایل با تاكید بر این فناوری، دستگاهی به نام Multi Touch Skin ساخته اند. ساخت این استیكر بسیار ساده است. یك پرینتر جوهرافشان لایه ای نازك از پلاستیك PET(پلی اتیلن تراپتلات) را در كمتر از یك دقیقه بوجود می آورد كه به هر نقطه از بدن انسان می چسبد. Multi Touch Skin را می توان در شكل دلخواه پرینت كرد.
این پوست در حقیقت شامل دو لایه از الكترودها است كه در ردیف و ستون های متوالی كنار هم قرار گرفته و یك شبكه بوجود آورده اند.
هر تكه از این نوع پوست دارای مدار های مختلفی است كه به یك میكروتراشه كنترل لمسی متصل است. این بخش هم به نوبه خود به یك میكروكامپیوتر Raspberry Pi Zero متصل می گردد كه با باتری كار می كند.این میكرو تراشه به صورت مداوم ظرفیت الكتریكی هر بخش از شبكه الكترودها را می سنجد.
هنگامیكه كاربر این پوست را در نقطه مورد نظر لمس می كند، انگشتان او رسانای الكتریسیته هستند و سبب می گردد شارژ الكتریكی از آن بخش خارج شود. از جانب دیگر تراشه تغییرات در ظرفیت را رصد می كند. این پوست می تواند همین فرایند را به صورت همزمان برای چند بار لمس كردن هم انجام دهد.
سیگنال های به وجود آمده به صورت بی سیم به دستگاه های الكترونیكی جداگانه منتقل می شوند و این روند سبب می گردد با عنایت به نوع اشیایی كه لمس می شود، فعالیت های مختلفی انجام می دهد.
تاكنون محققان از این فناوری برای خلق چهار نوع كنترل لمسی بهره برده اند. این موارد عبارتند از دستبندی كه حركت دورانی دو انگشت روی آن به كاربر اجازه می دهد رنگ نور چراغ ال ای دی را تغییر دهد و با كشیدن دو انگشت میزان درخشندگی نور را هم می توان تنظیم كرد.
استیكر پوستی كه پشت گوش می چسبد و به كاربر اجازه می دهد صدای موسیقی را تنظیم كند، آهنگ های موجود در لیست موسیقی را تغییر دهد و با فشار دادن پوست، موسیقی را متوقف كند.
استیكری كه روی ساعد می چسبد و هنگام فشرده شدن آن موبایل یك پیام متنی می فرستد و در آخر استیكری كه كف دست می چسبد و به كاربر اجازه می دهد فقط با یك لمس تماس های صوتی موبایل را رد كند.

1397/02/16
11:57:10
5.0 / 5
4961
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آتی جو