تشخیص زمین لرزه با اینترنت

تشخیص زمین لرزه با اینترنت

آتی جو: تهران - محققان آلمانی راهكار جدیدی را جهت استفاده از زیرساخت اینترنت به منظور تشخیص زلزله ابداع كردند.


به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تحقیقات، محققان با استفاده از یك كابل نوری به طول 15 كیلومتر كه در زیرساخت اینترنت در ایسلند مورد استفاده قرار می گیرد، پالس های لیزر را ارسال كردند تا بتوانند لرزش های زمین را اندازه گیری كنند.
زیرساخت اینترنت شبكه گسترده ای از صدها كابل انتقال اطلاعات است كه به طول 885 هزار كیلومتر از زیر سطح دریا عبور كرده اند و الان محققان دریافتند این زیرساخت قابلیت گردآوری اطلاعات لرزه نگاری زمین را هم دارد.
به گفته محققان این شیوه اندازه گیری، خصوصیت های ساختاری زمین را با دقت بسیار بالایی در اختیار می گذارد و امكان ثبت اطلاعات را در فواصل 4 متری كابل نوری فراهم می كند. در واقع استفاده از این تكنیك مانند این است كه در هر چهار متر یك دستگاه لرزه نگار كار گذاشته شود.
استفاده از زیرساخت اینترنت برای لرزه نگاری، ایده جدیدی نیست و قبل از این محققان به آن پرداخته اند. ماه گذشته یكی از همین تحقیقات منتشر گردید كه بر مبنای آن می توان با استفاده از كابل های نوری اینترنت، وقوع زمین لرزه را از فاصله 18500 كیلومتری تشخیص داد. اما این نخستین بار در جهان است كه در عمل از یك كابل نوری بلند برای لرزه نگاری استفاده می گردد.
با توجه به قیمت بالای تجهیزات لرزه نگاری و توزیع گسسته این تجهیزات در سطح زمین و زیر دریا، محققان معتقدند این تكنیك، یك راهكار ارزان قیمت برای نظارت بر فعالیت های لرزشی زمین در اختیار می گذارد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/04/17
13:24:36
5.0 / 5
4981
تگهای خبر: اینترنت , تحقیقات , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آتی جو