دستگاه اندازه گیری درصنایع نفت وشیمی در اراك بومی سازی شد

دستگاه اندازه گیری درصنایع نفت وشیمی در اراك بومی سازی شد

آتی جو: عضو پارك علم و فناوری استان مركزی اظهار داشت: دستگاه اندازه گیری كشش بین سطحی و زاویه تماس در دما و فشار بالا با حمایت پارك علم و فناوری استان مركزی در اراك بومی سازی و تولید شد.


«علی زین العابدینی هزاوه» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: فناوری ساخت این دستگاه به صورت حرفه ای تنها در اختیار چهار كشور آلمان، فرانسه، آمریكا، انگلستان بود كه در اراك طراحی و تولید شده و به همت فناوران داخلی ایران باز به جمع كشورهای تولید كننده این دستگاه پیوست.
وی گفت: آغاز تحریم ها منجر به تولید بومی این محصول شد و استقبال كاربران داخلی موجب شد تا این دستگاه رقیبی برای نمونه های خارجی باشد.
مدیرعامل و عضو هیات مدیره شركت فناوری آتیه پویندگان اكسیر (اپكس) اضافه كرد: در سایه اعتماد به دانش بومی و نوآوری كه با حمایت مصرف كنندگان داخلی حاصل شد، با بهره گیری از این دستگاه می توان از خروج میلیون ها دلار ارز از كشور جلوگیری كرد.
این طراح و پژوهشگر اظهار داشت: طراحی و ساخت این دستگاه سال 91 شروع شد و سال 93 با موفقیت در كسب مقام سوم در جشنواره جوان خوارزمی راه به سمت بازار با اطمینان باز شد.
زین العابدینی هزاوه اضافه كرد: تولید آزمایشی این دستگاه در سال 94 و 95 با سرمایه گذاری شخصی 2 میلیارد و 100 میلیون ریال صورت گرفت و پارك علم و فناوری استان مركزی 700 میلیون ریال تسهیلات تولید آن اعطا كرد.
وی گفت: این دستگاه در مهندسی نفت و شیمی و خصوصاً جهت بررسی فرآیند های ازدیاد برداشت از مخازن نفتی قابلیت كارایی دارد و می تواند در عرصه های نوین علمی مانند نانوتكنولوژی، پدیده های سطح و داروسازی مورد استفاده قرار گیرد.
عضو پارك علم و فناوری استان مركزی افزود: دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، دانشگاه آزاد اسلامی واحد امیدیه و موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی اصفهان برای خرید این محصول سفارش تولید داشته اند.
زین العابدینی اظهار داشت: این شركت با دستیابی به دانش فنی و بومی سازی ساخت دستگاه مذكور، هفت تولید دیگر مانند دستگاه بررسی رفتار فازی (PVT)، سیلندر های نمونه گیری نفت و گاز، دستگاه استخراج اسانس از گیاهان دارویی و معطر به استفاده از سیال فوق بحرانی، محفظه های دیداری با قابلیت تحمل فشار تا یكهزار بار و دمای 150 درجه سانتیگراد، پمپ های تك سیلندر فشار بالا برای تزریق به درون سیستم های متنوع با دقت های بالا را باز بومی سازی كرده است كه نتیجه آن پیشگیری از خروج ارز در شرایط تحریمی است.
وی اضافه كرد: پارك علم و فناوری و دیگر نهاد های مسئول برای پشتیبانی از تولید كننده داخلی باید گروه های تخصصی را تشكیل دهند تا سپس بررسی ایده ها و فناوری های نو كه امكان تجاری سازی حرفه ای و قابلیت صادرات دارند روان سازی و تسهیل در امور به وجود آمده و جایگاه ایران را در رده های علمی و تكنولوژیك افزایش دهد.
این طراح و پژوهشگر اظهار داشت: دولت باز با پرداخت تسهیلاتی كه زمان تنفس در پرداخت اقساط دارند، بررسی شرایط طرح برای تجاری سازی، حمایت معنوی و پیشگیری از تمركز فعالیت های علمی در تهران افزایش سطح پژوهش و فناوری كشور را سرعت می بخشد.
پارك علم و فناوری استان مركزی در شهریور ماه سال 1381 برمبنای مصوبه شورای عالی گسترش آموزش عالی، آغاز به فعالیت نموده است و در دی ماه 1382 باز آغازین مركز رشد واحدهای فناور پارك علم و فناوری استان، فعالیت اجرایی خودرا آغاز كرد.
شمار شركت های دانش بنیان استان مركزی در دولت تدبیر و امید از سه به 76 شركت رسیده است كه این مهم گامی عملی در بهبود مناسبات اقتصادی و تقویت دانشگاه و تولید استان شمرده می شود.
استان مركزی بعنوان دومین قطب صنعت كشور بیشتر از سه هزار واحد صنعتی و تولیدی دارد.
6991/6013/


1397/09/21
14:57:58
5.0 / 5
4533
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آتی جو