مدل كامپیوتری راز مقاومت كاج ها در مقابل خشكسالی را كشف كرد

مدل كامپیوتری راز مقاومت كاج ها در مقابل خشكسالی را كشف كرد

آتی جو: پژوهشگران دانشگاه بوفالو برای كشف علت توانایی بالای درخت كاج برای مقاومت در مقابل خشكسالی و زنده ماندن به طراحی یك مدل كامپیوتری متوسل شده اند.به گزارش آتی جو به نقل از نیواطلس، تغییرات آب و هوایی موجب گرم تر شدن خیلی از نقاط كره زمین و لطمه دیدن پوشش گیاهی و خشكسالی گسترده شده، اما درختانی مانند كاج از قدرت مقاومت بالایی دراین زمینه برخوردار می باشند و دانشمندان با هدف كشف راز این مقاومت یك مدل كامپیوتری طراحی نموده اند.
مدل كامپیوتری مذكور، رفتار درختان جوان كاج را در شرایط مختلف آب و هوایی بازسازی می كند تا مشخص شود آنها چگونه خودرا در گرمای زیاد سالم و سرزنده نگه می دارند.
مدل مورد اشاره نشان میدهد عامل اصلی تداوم حیات كاج ها حتی در شرایط خشكسالی، نحوه دسترسی ریشه درخت كاج به آب است. ریشه های درختان كاج به شكلی بسیار وسیع و گسترده در زیر زمین پخش می شوند تا به منابع آبی دست یابند و همین اتصال دائم و همیشگی به منابع آبی سبب می شود تا آنها در صورت وقوع خشكسالی های چندساله هم شاداب باقی بمانند.
پژوهشگران می گویند پایداری بالای درخت های كاج احتمالاً سبب ایجاد پارك های بزرگی با این پوشش گیاهی خواهد شد تا افراد بتوانند برای در امان ماندن از گرمای بالای ناشی از گرمایش زمین به چنین پارك هایی پناه ببرند.


منبع:

1398/10/11
23:43:45
5.0 / 5
4721
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آتی جو