در استان بوشهر؛

فناوری نمك زدایی آب دریا برای گلخانه دریایی بومی سازی می شود

فناوری نمك زدایی آب دریا برای گلخانه دریایی بومی سازی می شود

به گزارش آتی جو بزودی كشت اول طرح راه اندازی پایلوت گلخانه دریایی در استان بوشهر شروع می شود.به گزارش آتی جو به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طرح راه اندازی پایلوت گلخانه دریایی استان بوشهر عنوان پروژه ای است كه با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری در دانشگاه خلیج فارس در حال انجام می باشد تا با انجام آن، فناوری تأمین آب موردنیاز گلخانه از راه نمك زدایی آب دریا در كشور بومی سازی شود.
استان بوشهر منطقه ای خاص از نظر تولید محصولات خارج از فصل است. این مساله موضوعی مهم برای كشور به حساب می آید چونكه بخشی از نیاز كشور به محصولات غذایی را رفع می كند. از سویی این اقدام سبب افت منابع آب زیرزمینی می شود. پس باید به دنبال راهكاری برای حل این مشكل شد.
همچنین استان بوشهر ۹۰۰ كیلومتر با خلیج فارس ساحل دارد كه می توان از این مورد بهره برد و از آب دریا برای كشاورزی استفاده نماییم. در همین راستا راه اندازی و راه اندازی گلخانه هایی در ساحل مد نظر قرار گرفت تا از آب دریا برای تولید محصولات كشاورزی استفاده گردد.
علی دیندارلو عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس درباره این پروژه اظهار داشت: آب دریا شور است و به راحتی قابل استفاده برای كشاورزی نیست، پس راهكار آن نمك زدایی است. نمك زدایی آب دریا به چندین روش انجام می شود اما در این میان روش اسمز معكوس یا RO بیشترین سهم را برای شیرین كردن آب دارد. قیمت مناسب مزیت این روش است اما از سویی پساب زیادی تولید می كند كه به شدت برای محیط زیست زیان آور است.
دیندارلو افزود: در استان بوشهر هم خیلی از كشاورزان از این روش برای نمك زدایی آب استفاده می نمایند و پساب تولید شده را رها می كنند. باید فكری كرد چونكه دیری نمی گذرد، كل زمین های كشاورزی قابلیت كشت خویش را از دست می دهند و برای تولید ریزگرد مستعد می شوند.
وی عنوان كرد: راه اندازی این گلخانه ها كمك می نماید تا علاوه بر اشتغالزایی از صدمه به محیط زیست هم جلوگیری شود. اگر روش اسمز معكوس را در ساحل استفاده نماییم، هنوز مشكل تولید پساب وجود دارد بنابراین باید به دنبال روشی دیگر بود. رطوبت زنی و رطوبت گیری روشی است كه در این طرح استفاده كردیم. در این روش قسمتی از آب دریا بخار می شود و بقیه آن مجدد به دریا بازمی گردد. با كاربرد این روش پساب بسیار كمی تولید می شود.
دیندارلو اضافه كرد: این روش در دنیا هم اخیرا در حال استفاده است و بومی كردن آن در كشور علاوه بر ارزآوری از خروج ارز هم جلوگیری می كند. در این طرح قصد بومی سازی این روش در كشور را داریم.
به گفته وی، اهداف این طرح را باید بومی كردن فناوری نمك زدایی آب دریا، حفظ محیط زیست، حفظ منابع آب زیرزمینی و اشتغالزایی بدانیم. ۷۰ درصد شغل مردم در استان بوشهر كشاورزی است. این روش كمك بسیاری به كشاورزان منطقه می كند. هم اكنون زیرساخت ها برای انجام آن آماده شده است و در نظر داریم بزودی كشت اول را در گلخانه انجام دهیم.

1398/10/21
14:36:00
5.0 / 5
4223
تگهای خبر: توسعه , تولید , دانش , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آتی جو